کد خبر: 3931080
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸
به گفته مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به تمامی اعضای خانواده و اطرافیان متوفیان ناشی از کرونا مشاوره‌های تخصصی روان‌شناختی سوگ ارائه می‌شود.

به گزارش ایكنا از فارس،‌ فریبا رضایی، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز امروز، 3 آبان‌ماه در جمع خبرنگاران گفت: در بحران جهانی بیماری کووید ۱۹ و با توجه به شرایط خاصی که جهانیان با آن درگیرند، متأسفانه افراد بسیاری عزیزان خود را از دست داده‌اند و خود و سایر عزیزانشان نیز در معرض خطر بیمار شدن هستند؛ از سویی حس کنترل و امنیت بشر در معرض بی‌ثباتی است.

وی با بیان اینکه رخداد اپیدمی کروناویروس بیش از پیش نشان داد که رفتار تک تک افراد تأثیر قطعی بر زندگی جامعه بشری دارد، افزود: در چنین شرایط بی‌ثبات و متغیری، خانواده‌هایی که بستگان خود را به دلیل بیماری کووید ۱۹ از دست داده‌اند، افزون بر غم از دست دادن عزیزانشان، ترس‌ها و نگرانی‌هایی هم از بابت انتشار ویروس دارند که سبب محدودیت در فرایند خاکسپاری و خداحافظی با فرد از دست رفته می‌شود.

رضایی ادامه داد: از سوی دیگر اصل پیشگیرانه فاصله‌گذاری فیزیکی که خود منجر به فاصله‌گذاری اجتماعی می‌شود، امکان برگزاری مراسم معمول سوگواری و جمع شدن افراد در مراسم‌های ترحیم و رفت و آمد دوستان و نزدیکان را از بین برده است و همه این شرایط زمینه‌ساز افزایش بروز سوگ پیچیده و تبعات آن خواهد شد.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ارائه مشاوره سوگ به بازماندگان فوت شدگان از بیماری کووید ۱۹ را دارای ضرورتی دو چندان خواند و اظهار کرد: در همین راستا مدیریت سلامت روان معاونت بهداشت، با هدف کاهش عوارض سوگ، اقدام به ارائه مشاوره سوگ برای خانواده های متوفیان کرده است.

رضایی افزود: کارشناسان سلامت روان مراکز خدمات جامع سلامت به محض بروز فوت ناشی از بیماری کووید ۱۹ با خانواده‌ها تماس گرفته و ارزیابی روان‌شناختی را انجام می‌دهند، در صورتی که اعضای خانواده نیاز به مشاوره داشته باشند به مرکز دعوت شده و طی پنج جلسه، مشاوره روانشناختی را دریافت می‌کنند.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پایان یادآور شد: در این مدت ۹۹۸ نفر از اعضای خانواده متوفیان مشاوره روان‌شناختی دریافت کرده‌اند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: