کد خبر: 3923904
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
مسؤل اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گراش از اتمام فاز دوم مرمت مسجد تاریخی آخوند این شهرستان با مساعدت یکی از خیران این شهرستان خبر داد.

به‌ گزارش ایكنا از فارس، به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، سیدعفیف زندوی، مسؤل اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گراش امروز، 29 شهریورماه اظهار کرد: طی یک تفاهم‌نامه، یکی از خیران شهرستان ۵ میلیارد ریال برای مرمت مسجد تاریخی آخوند گراش اختصاص داده‌ است که فاز دوم مرمت این مسجد با نظارت اداره این شهرستان به پایان رسیده است.

وی ادامه داد: مرمت این مسجد تاریخی در سه فاز برنامه‌ریزی ‌شده است که تاکنون فاز اول آن شامل بررسی بنا، آسیب‌شناسی، محکم‌سازی بنا، سبک‌سازی سقف و استفاده از چوب و فاز دوم آن نیز شامل اجرای تأسیسات و دیوارچینی حیاط بوده است.

زندوی بیان كرد: مسجد آخوند گراش یکی از قدیمی‌ترین مسجدهای به‌جا‌مانده از دوره صفویه است و به‌شیوه شبستانی حیاط‌دار و بدون ایوان ساخته‌شده و دارای دو محراب یکی در شبستان اصلی و دیگری در زیرزمین بوده که بر بالای محراب اصلی آن کتیبه‌ای سنگی نقش بسته‌ است.

مسؤل اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی شهرستان گراش بیان كرد: این مسجد به شماره ۱۲۷۶۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: