کد خبر: 3923306
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
رئیس اداره تربیت بدنی و فعالیت‌های ورزشی اداره‌كل آموزش و پرورش فارس با اشاره به شرایط خاص سال تحصیلی جدید به دلیل شیوع کرونا، گفت: یاری خانواده‌ها و عموم مردم در شرایط فعلی بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش ایكنا از فارس، آیت‌الله دهقان، رئیس اداره تربیت بدنی و فعالیت‌های ورزشی اداره‌کل آموزش و پرورش استان امروز، 26 شهریورماه در دومین نشست هم‌اندیشی و توجیهی اجرای طرح کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزان با عنوان اختصاری «کوچ» که با حضور رؤسای ادارات، معاونان پرورشی و تربیت بدنی و کارشناسان و کارشناس مسئولان سلامت و تربیت بدنی مناطق 59 گانه استان به‌صورت وب کنفرانس برگزار شد، با اشاره به شرایط خاص سال تحصیلی جدید به دلیل شیوع کرونا، گفت: یاری خانواده‌ها و عموم مردم در شرایط فعلی بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین باید با آگاه کردن مردم و اولیا در زمینه‌های سلامت و تربیت بدنی و اهمیت این دو حوزه، آن‌ها را به کمک بگیریم.

وی از ایجاد ظرفیت لازم در سامانه سناد برای بارگذاری مشخصات وزن و قد دانش‌آموزان خبر داد و گفت: ما در ابتدا باید تغییر نگرش خانواده‌ها و اولیای دانش‌آموزان را نسبت به ضرورت آموزش‌های تربیت بدنی و سلامت مدنظر قرار دهیم. طرح کوچ در ترغیب دانش‌آموزان به داشتن وزن مطلوب، افزایش فعالیت‌های حرکتی و ارتقای نشاط و شادابی در پرورش نسل مورد انتظار، نقش مؤثر خود را ایفا کرده و از این رهگذر دانش‌آموزان با خودمراقبتی، وزن خویش را در طول عمر مدیریت می‌کنند.

احمدعلی قهرمانی، معاون سلامت و تربیت بدنی آموزش و پرورش فارس نیز در این نشست گفت: در دهه‌های اخیر بیماری‌های غیر واگیر از قبیل مشکلات قلبی ـ عروقی و ... در بسیاری از کشورها به شدت افزایش یافته است.

وی با اشاره به دلایل افزایش بیماری‌های غیرواگیر افزود: با توجه به پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی و زندگی شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع، تغییرات سریعی در الگوی غذایی و سبک زندگی جوامع بشری ایجاد شده و آمارهای مختلف نشان می‌دهد که اضافه وزن و چاقی دانش‌آموزان به‌عنوان یک عامل خطر و زمینه‌ساز بیماری‌های غیر واگیر مانند دیابت نوع 2، فشارخون بالا، مشکلات قلبی ـ عروقی و ... در بسیاری از کشورها به مرز هشدار رسیده است.

قهرمانی با بیان اینكه با توجه به مطالعه کاسپین، حدود 21 درصد کودکان و نوجوانان ایران دچار اضافه وزن و یا چاقی هستند، از اجرای طرح کوچ (کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزن) خبر داد و گفت: دستورالعمل این طرح از وزارتخانه ارسال شده و در تمام استان برای همه دانش‌آموزان اجرا خواهد شد.

وی خواستار مطالعه دقیق دستورالعمل مذکور توسط عاملان اجرای طرح در استان شد و گفت: در راستای سند تحویل بنیادین آموزش و پرورش و اجرای بسته تحولی این سند در سال تحصیلی جدید، با هدف کاهش وزن دانش‌آموزان با استفاده از ظرفیت مدیران، معاونان، انجمن اولیا، معلمان، مراقبان سلامت و دبیران تربیت بدنی و همراهی سایر نهادها این طرح عملیاتی خواهد شد.

قهرمانی به زمان شروع طرح نیز اشاره کرد و افزود: اجرای طرح کوچ از هفته تربیت بدنی آغاز و آئین اختتامیه آن نیز در هفته سلامت خواهد بود که امیدواریم با اجرای آن به سلامت دانش‌آموزان و افزایش آگاهی آن‌ها برای ترویج زندگی سالم و فعال کمک کنیم.

‌در ادامه این نشست، محمدعلی زارعی، رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره‌کل آموزش و پرورش فارس نیز با اشاره به اهداف و اهمیت اجرای طرح کوچ، بر دو مؤلفه تغذیه و تحرک بدنی و تأثیر آن بر سلامت دانش‌آموزان تأکید کرد.

وی با بیان اینکه تغذیه نامناسب و کم‌تحرکی از مهم‌ترین عوامل در ابتلا به بیماری‌های واگیر است، از عزم وزارتخانه آموزش و پرورش برای مقابله با این پدیده خبر داد.

زارعی در همین رابطه گفت: وزارت آموزش و پرورش به‌ویژه معاونت تریبت بدنی و سلامت با اداره‌های زیر مجموعه خود همچون سلامت و تندرستی و تربیت بدنی با احساس مسئولیت در تضمین سلامت نسل آینده، طرح کوچ را عملیاتی خواهد کرد.

این مقام مسؤل افزود: ما با همت و اراده کارشناسان و کارکنان ادارات و اجرای‌ یک کار منسجم گروهی، مصمم هستیم ضمن افزایش آگاهی عوامل سهیم و مؤثر اعم از دانش‌آموزان و خانواده‌های ایشان، معلمان و کارکنان و تمامی ذینفعان به‌ویژه مراقبان پر تلاش سلامت و دبیران تربیت بدنی، با ترویج سبک زندگی سالم و فعال، زمینه تحقق شعار «دانش‌آموز سالم، مدرسه سالم و جامعه سالم» را مهیا کنیم.

رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش فارس، افزایش دانش و نگرش و کمک به دانش‌آموزان در مدیریت وزن خویش و داشتن سبک زندگی فعال و سالم را از اهداف اجرای این طرح برشمرد.

زارعی در پایان نیز گفت: مشارکت فعال اولیای دانش‌آموزان و تشریح کامل برنامه برای مدارس از اهمیت ویژه و خاصی در اجرای طرح کوچ برخوردار است که انتظار می‌رود کارشناسان سلامت و تندرستی با یک برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند، به‌خوبی از عهده این امر مهم بر‌آیند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: