کد خبر: 3922495
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
مدیرعامل صندوق توسعه صادرات غیرنفتی استان فارس با بیان اینكه متأسفانه در کشور ما سایه بخش سیاسی بر سایر بخش‌ها سنگینی می‌کند، گفت: دولتمردان و تصمیم‌گیران باید توجه خود را بیش از مسائل سیاسی به مسائل اقتصادی و اجرایی به‌ویژه صادرات معطوف کنند زیرا اگر صادرات پویا شود، سایر بخش‌های کشور نیز رونق می‌یابد.

به گزارش ایكنا از فارس، سکینه سیاحی، مدیرعامل صندوق توسعه صادرات غیر نفتی استان فارس امروز، 22 شهریورماه در جلسه كمیسیون صادرات، واردات و گمرك اتاق بازرگانی استان گفت: متأسفانه در کشور ما سایه بخش سیاسی بر سایر بخش‌ها سنگینی می‌کند در حالی که دولتمردان و تصمیم‌گیران باید توجه خود را بیش از مسائل سیاسی به مسائل اقتصادی و اجرایی به‌ویژه صادرات معطوف کنند زیرا اگر صادرات پویا شود، سایر بخش‌های کشور نیز رونق می‌یابد.

وی اضافه کرد: یکی از دلایل اختلاف قیمت پایه صادراتی و قیمت واقعی کالاها به ویژه در بخش کشاورزی عدم پیگیری بخش خصوصی از حق قانونی خودش است که موجب شده سال‌ها یک روند اشتباه تکرار شود و اما امروز صادرات بخش کشاورزی ما نیاز به این اصلاح قیمت‌ها دارد.

سیاحی با بیان اینكه قیمت‌گذاری پایه صادراتی در سامانه گمرک باید بر اساس قیمت تمام شده تولید محصول در کشور در نظر گرفته شود، گفت: پیشنهاد مشخص این است لیست محصولات صادراتی کشاورزی به‌صورت فصلی بررسی و تعیین قیمت شود و برای این تعیین قیمت‌ها مصوبه‌ای در نظر گرفته شود تا تغییرات در سیستم گمرکی لحاظ شود.

محمد دانش‌نیا، رئیس اداره تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز گفت: قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی که بیش از قیمت واقعی آن کالا در اظهارنامه‌های گمرک قید می‌شود، تعهدی در خصوص صادرکنندگان در بازگشت ارز آن‌ها در چرخه اقتصادی ایجاد می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه محصولات کشاورزی باید مجدداً از نظر قیمت پایه صادراتی مورد تحلیل و تجزیه قرار گیرد، افزود: پیشنهاد ما این است که این قیمت‌گذاری‌ها باید به‌صورت فصلی انجام و به صادرکنندگان اعلام شود که برای واقعی شدن قیمت‌ها اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی باید قیمت‌ها را آنالیز و لیست اقلام را ارائه کند.

دانش‌نیا با بیان اینکه افزایش نرخ ارز مهم‌ترین عامل جهت بازنگری این موضوع است، گفت: واقعیت در ارزش‌گذاری قیمت پایه‌های صادراتی بر این مبناست که نرخ پول داخلی با افزایش نرخ ارز برابری پیدا کند و ضمن اینکه در تعیین این قیمت‌گذاری‌ها اهمیت مشوق‌های صادراتی نیز باید اعلام شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: