کد خبر: 3919835
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
عاشورا، روز تكاپو و زنده شدن است. از همان روزی كه این حماسه عظیم بشری خلق شد، بشریت به تكاپو افتاد. حركت و هیاهو و تكاپویی از جنس بیدار شدن و شناختن حق از باطل.

به گزارش ايكنا از فارس، عاشورا، روز تكاپو و زنده شدن است. از همان روزی كه این حماسه عظیم بشری خلق شد، بشریت به تكاپو افتاد. حركت و هیاهو و تكاپویی از جنس بیدار شدن و شناختن حق از باطل. مقاومت در برابر كژی‌ها و ناراستی‌ها و احیای حق و بندگی راستین معبود.

از آن روزی كه سلطان عشق زیباترین طریق بندگی و عشق‌بازی با حضرت حق را ترسیم كرد، جان‌فدایان و دلدادگان بسیاری در این مسیر گام نهادند و چه بسیار دلسوختگانی كه در این راه به سید و مولای خود اقتدا كرد و جان و مال خود را در این راه فدا كردند و این‌گونه بود كه او را سید و سالار شهیدان نامیدند.

بعد از گذشت 1400 سال از آن حماسه عظیم، همچنان عاشورا ماهیت خود را حفظ كرده است و می‌بینیم كه در چنین روزی تمام آزادگان و دلدادگان عالم سر از پا نمی‌شناسند و همگان به تكاپو می‌افتند. هر كسی سعی می‌كند تا به سهم وسع خویش ابراز ارادتی به سید و سالار تمام آزادگان عالم از ابتدا تا انتهای تاریخ بشریت داشته باشد. چه بسیار دل‌هایی كه در این روز از آن همه عظمت و مظلومیت می‌لرزند و چشم‌ها را خیس می‌كنند. نواهای غریب و دلتنگی در هر كوی و برزنی به گوش می‌رسد كه همگی نشان از عشق و دلدادگی به حضرت حق و اسطوره و سلطان عشق دارند.  

مراسم‌ سوگواری عاشورای حسینی از صبح امروز، 9 شهریورماه همزمان و همراه با تمام نقاط عالم در سراسر استان فارس برپا شده است و طنین سوگواری و نداهای لبیك «یا حسین(ع)» گوش‌ها را نوازش می‌دهد. امسال به دلیل شیوع كرونا و اهمیت حفظ سلامت شهروندان، مراسم‌ سوگواری با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و حفظ پروتكل‌های بهداشتی اجرا می‌شود و همین مسئله بعضاً موجب تغییر شكل برخی از عزاداری‌ها شده است. به‌‌عنوان مثال امسال به جای برگزاری مراسم یكپارچه و متحد هیئات مذهبی كه از صبح روز عاشورا به‌صورت گسترده در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار می‌شد، مراسم خودروپیمایی عاشورا در شیراز برگزار شد.

مراسم خودروپیمایی عاشورا از ساعت 9:30 صبح امروز از میدان نمازی شیراز آغاز و به طرف میدان امام حسین(ع)، زیرگذر زند و میدان حضرت ولیعصر(عج) این كلان‌شهر ادامه یافت. البته مراسمی نیز با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از ساعت 11:30 امروز همانند روز گذشته در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) آغاز شده است.

طبق اعلام ستاد اقامه نماز فارس، اقامه نماز ظهر عاشورا در تمام نقاط استان فارس، بقاع متبركه و حسینیه‌ها و مساجدی كه دارای فضاهای باز هستند، انجام می‌شود و در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) نیز این نماز به امامت آیت‌الله لطف‌الله دژكام، نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس و تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) اقامه می‌شود.

سنت هر ساله مراسم شام غریبان نیز امسال مانند سال‌های گذشته اما با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی در فضاهای روباز بقاع متبركه و حسینیه‌ها و تكایا و اماكن مقدسه برگزار می‌شود، در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) نیز امشب مراسم لاله‌گردانی خادمان حرم مطهر برگزار خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: