کد خبر: 3915856
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۴
رئیس کمیسیون کارآفرینی، کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی فارس به تشریح مشكلات پیش‌روی شركت‌های دانش‌بنیان پرداخت و گفت: یكی از معضلات شرکت‌های دانش‌بنیان پروسه ثبت شرکت و بروکراسی بسیار بالا است.

به گزارش ایكنا از فارس، امید ماهرانی، عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون کارآفرینی، کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی فارس امروز، 20 مردادماه در جلسه این كمیسیون که به‌صورت آنلاین(برخط) برگزار شد، گفت: یكی از معضلات و مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان پروسه ثبت شرکت و بروکراسی بسیار بالا است.

وی بیان کرد: از سال 94 تاکنون 570 تقاضای پروانه بهره ‌برداری به مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال شده که بیش از 400 تقاضا مورد تائید قرار گرفته است.

ماهرانی با ابراز گلایه فعالان در این حوزه از روند کند ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: این در حالی است که معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و دستگاه‌های اجرایی مختلف دولت حدود 110 برنامه برای حمایت از شركت‌ها و مؤسسه‌های دانش‌بنیان و فناور در كشور در دست اجرا دارند که وجود تبصره‌های بسیار زیاد موجب شده این بسته‌های حمایتی دارای جنبه غیرکاربردی شود.

وی، از دیگر معضلات شرکت‌های دانش‌بنیان را کمبود منابع مالی با سود مناسب ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان، بی‌اعتمادی نسبت به محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان در بازار داخل، تأخیر در تأمین مالی قراردادهای دولتی بسته شده و ضعف بازاریابی و تجارت محصولات توسط شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس بیان كرد: انتظار فعالان اقتصادی و فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان برای کاهش معضلات و تسهیل فعالیت‌ها حوزه کاری خود طرح مشکلاتشان در شورای گفت‌وگوی استان را دارند که در این زمینه جلسات کارشناسی متعددی را برگزار کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: تاکنون مواردی از جمله عدم رعایت بخشنامه 12/14 سازمان تأمین اجتماعی در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، برخورد سلیقه‌ای با این شرکت‌ها به ویژه در بحث ارزش افزوده در حوزه مالیات، عدم شفافیت و ارائه شناسنامه عملیاتی بسیاری از دستگاه‌های دولتی، نبود راهبرد یا سیاست مشخص نسبت به توسعه كسب وكارهای نوپا و شركت‌های دانش‌بنیان و تعدد نهادهای مسؤل مجوزدهی و نظارت بر فعالیت كسب وكارها به‌عنوان مهم‌ترین مشکلات این شرکت‌ها جهت طرح در شورای گفت‌وگوی استان تدوین شده است.

ماهرانی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات در نظام تأمین مالی كسب و كارهای نوپا و دانش‌بنیان، مشکل جذب سرمایه و فقدان مدل‌های تأمین مالی مناسب و خلأهای قانونی در این زمینه است که تلاش می‌کنیم با این موضوع را نیز با ارائه راهکارهای مناسب در شورای گفت‌وگوی استان مطرح کرده کنیم.

وی اظهار كرد: دریافت كد كارگاهی و كد مؤدی از دیگر مسائل شركت‌های مستقر در فضاهای كاری اشتراكی است و این در حالی است که سازمان امور مالیاتی تنها مالك فضای كاری اشتراكی را به رسمیت می‌شناسند و به شركت‌های ساكن در فضای كاری اشتراكی، مراكز رشد و شتاب‌دهنده‌ها كدهای مربوط را اختصاص نمی‌دهند.

ماهرانی تصریح کرد: نحوه برخورد سازمان تأمین اجتماعی با برخی كسب و كارهای جدید نظیر كسب وكارهای پلتفرمی نیز شفاف نیست و مسؤلیت در قبال بیمه افراد حقیقی تأمین‌کننده کالا و خدمات مورد مبادله در پلتفرم مشخص نیست بنابراین تلاش ما در جهت استفاده از ظرفیت شورای گفت‌وگو برای ارائه راهکار برای فعالیت بهتر و مطلوب‌تر شرکت‌های دانش‌بنیان استان خواهد بود.

در این جلسه مهرداد شفیعی، مدیر مؤسسات پارک علم و فناوری استان فارس نیز گفت: همکاری فناورانه به‌‌ویژه بین شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور نوپا و شرکت‌های بزرگ، یک راهکار کلیدی برای تقویت و انتشار نوآوری است که این همکاری می‌تواند فرصت‌ها و چالش‌هایی را پیش روی شرکت‌ها داشته باشد.

وی افزود: با توجه به اهمیت همکاری‌های فناورانه بین شرکت‌های بزرگ و کسب‌وکارهای نوپای فناور و الزامات و محدودیت‌های خاص هر یک از طرفین، شناسایی مدل مناسب همکاری، نقشی اثرگذار در موفقیت آن خواهد داشت.

شفیعی اظهار كرد: روش‌های متفاوتی برای ایجاد همکاری میان بنگاه‌های فناور وجود دارد که هر کدام از آن‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند که برخی از مهم‌ترین روش‌های همکاری فناورانه در قالب دو رویکرد انتقال فناوری به‌صورت رسمی و انتقال فناوری به‌صورت غیررسمی تعریف می‌شود.

وی اضافه کرد: هر یک از این روش‌های همکاری فناورانه، ماهیت و الزامات متفاوتی داشته و موفقیت در یک نمونه همکاری، لزوماً قابل تعمیم به موارد دیگر نخواهد بود و این در حالی است که از طرفی این همکاری‌ها به محیط حقوقی حساس هستند و طرفین در آن‌ها ظرفیت‌ها و ریسک‌های مختلف را می‌سنجند.

شفیعی ادامه داد: کمیسیون کارآفرینی  کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی فارس می‌توانند در رسیدن به ادراک مشترک و ایجاد سازوکارهای همکاری کمک مؤثری به شرکت‌ها داشته باشند.

وی، نبود راهبرد یا سیاست مشخص نسبت به توسعه كسب‌وكارهای نوپا و شركت‌های دانش‌بنیان، عدم عملیاتی شدن برخی قوانین و احکام در خصوص تخفیف‌های بیمه‌ای كسب‌وكار در شعب تأمین اجتماعی كشور به دلیل مختلف از جمله تفسیر در اجرای قانون، جذب سرمایه و فقدان مدل‌های تأمین مالی مناسب و خلأهای قانونی در تأمین مالی كسب‌وكارهای نوپا و دانش‌بنیان و مسائل و مشكلات شركت‌های نوپا در زمینه وجود بازار و ایجاد تقاضای محصولات و خدمات را از معضلات شرکت‌های دانش‌بنیان نیز مواردی را عنوان کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: