کد خبر: 3911899
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۶
طی ۲ سال گذشته صورت گرفت؛
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار کرد: طی دو سال گذشته ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات به فعالیت‌های قرآنی در بخش‌های مختلفی نظیر کمک به ایده‌های ویژه، کمک به مؤسسات قرآنی، شورای توسعه قرآنی و ... پرداخت کرده‌ایم.

صابر سهرابی، مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در گفت‌وگو با ایكنا از فارس، با بیان اینكه شناخت معارف قرآن و عترت، وظیفه و رسالتی همگانی است که گسترش آن مهم‌ترین رسالت و وظیفه‌ای قانونی بر دوش فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود، گفت: هنر، ابزاری در دستان فرهنگ‌وران است تا بتوان با بهره‌گیری از جذابیت و زیبایی هنر، مسائل فرهنگی را در جامعه نهادینه كرد، ازاین‌رو به‌ویژه در دو سال گذشته، معارف قرآنی و اهل‌بیت (ع) را در قالب‌های هنری و به مناسبت‌های گوناگون به جامعه عرضه کردیم.

وی یادآور شد: فعالیت‌های گروه قرآن و عترت را می‌توان در 21 نوع برنامه همچون برپایی نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی، مسابقات، جشنواره‌ها و یا برنامه‌های مناسبتی همچون مشق شب قدر، دهه کرامت و دهه امامت و ولایت ... بخش‌بندی كرد كه همه در راستای گسترش معارف کتاب آسمانی و عترت قرار دارد.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی فارس اضافه کرد: تقویم فعالیتی گروه قرآن و عترت این اداره به دو گونه مناسبتی و موضوعی برنامه‌ریزی شده است. مناسبت‌هایی همچون 5 ماه اسلامی محرم، صفر، رجب، شعبان و رمضان و دو دهه کرامت و امامت و ولایت، همچنین هفته دفاع مقدس و ایام رحلت امام خمینی و پانزدهم خرداد است.

وی، برنامه‌های موضوعی این اداره‌کل در زمینه قرآن و عترت را برشمرد و گفت: برگزاری دوره‌های سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی، مشاوره قرآنی در زمینه سبک زندگی، دوره‌های آشنایی با مفاهیم قرآن و معارف اهل‌بیت(ع)، برگزاری محفل‌های قرآنی در سراسر استان فارس، گردهم‌آیی‌های فعالان قرآنی و قاریان، دوره‌های آشنایی با معارف و احکام نماز، دوره‌های کتابت قرآن و کتب دینی و مذهبی و ... از جمله این برنامه‌ها هستند.

دبیر شورای ترویج قرآنی استان فارس همچنین با اشاره به پیگیری برای جذب قریب یک میلیارد ریال اعتبار ویژه‌ در راستای حمایت از فعالیت‌های قرآنی، گفت: در دو سال گذشته بیش از 20 میلیارد ریال را با تقسیم‌بندی کمک به ایده‌های ویژه 10 میلیارد ریال، کمک به مؤسسات آموزشی قرآنی سه میلیارد ریال، سرانه آموزش به مؤسسات آموزشی دو میلیارد ریال، ایده‌های تبلیغی و ترویجی دو میلیارد ریال، شورای توسعه قرآنی یک میلیارد ریال و اعتبارات استانی در حوزه قرآن، عترت و نماز دو میلیارد ریال در راستای گسترش فعالیت‌های قرآنی پرداخت کرده‌ایم.

فعالیت‌های قرآنی را در فضای مجازی دنبال می‌كنیم

مدیرکل فرهنگ و با ارشاد اسلامی فارس در ادامه با اشاره به همه‌گیری روز افزون بیماری کرونا، افزود: در سال پیش رو تلاش خواهیم کرد تا فعالیت‌های قرآنی این اداره‌کل و مؤسسات تابعه را در فضای مجازی به عنوان گسترده‌ترین و بهترین بستر، حتی بیشتر از پیش ادامه دهیم.

سهرابی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در پیش‌رو بودن اعیاد بزرگ اسلامی گفت: بحمد الهی ماه پربركتی در پیش‌رو داریم. ماه یگانگی عاشقان عارف، از ابراهیم(ع) و هاجر تا علی(ع) و زهرا(س) که خانه‌شان پرورشگاه بزرگ‌آزادگان عارف، بزرگ‌عارفان عاشق، بزرگ‌عاشقان شهید و بزرگ‌شهیدانی که مهاجران الی‌الله گشتند.

وی با بیان اینكه ماه حج، آغاز بیداری و رهایی از فرش برای رسیدن به عرش است،‌ افزود: سفری که با وصال عاشقانه‌های عارفان در طواف عشق یگانگی با خلق را با زمزمه یگانه هستی فریاد می‌کشیم و همپای هاجر، دوان بر صفا و مروه به قربانگاه اسماعیل ابراهیم(ع) می‌نشینیم تا خویش را فدا کنیم و پایانش راهی نیست مگر قرآن و عترت، که در غدیر، بر دستان پیامبر، یگانه شدند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: