کد خبر: 3909933
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با یادآوری آیاتی از قرآن كریم گفت: عفاف و حجاب، چه برای مردان و چه برای زنان، گستره‌ای بیش از پوشش داشته و دارد و نباید آن را تنها به پوشش خلاصه کنیم.

به گزارش ایكنا از فارس، همزمان با روز عفاف و حجاب، از پوستر چهارمین جشنواره مد و لباس استان فارس امروز، 21 تیرماه در دفتر مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس رونمایی شد.

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این مراسم با اشاره به آیات 30 و 31 سوره نور، گفت: این دو آیه نشان می‌دهد که عفاف و حجاب، چه برای مردان و چه برای زنان، گستره‌ای بیش از پوشش داشته و دارد و نباید آن را تنها به پوشش خلاصه کنیم.

وی با بیان اینكه شرایط ویژه بیماری کرونا، در پوشش انسان‌ها نیز تأثیر مستقیم گذاشته است، افزود: از وظایف نخستین پوشش، نگه‌داری بدن از آسیب‌های طبیعی همچون گرما، سرما و گزند رسیدن بدن از حشرات و گیاهان سمی بوده است. اگر با این دید امروز بخواهیم به پوشاک نگاه کنیم، باید ماسک را نیز به‌عنوان بخشی دیگر از پوشش مورد نیاز امروز، به پوشاک بیفزاییم.

سهرابی بیان كرد: پوشش در مسیر تاریخی خود، از یک سپر اولیه بدن، به سپری برای مصونت از آسیب‌های اجتماعی و به نشانه‌ای از عفاف و حجاب به شمار آمد، اما در دوره کنونی و با پیشرفت‌ تکنولوژی از یک‌سو و برآمدن مکاتب و اندیشه‌های نو از سوی دیگر، پوشش، افزون بر صنعتی شدن، به پرچمی دربردارنده اندیشه، دین، فرهنگ و باورهای عقیدتی و درونی یک جامعه بدل شده و از این‌رو نوع پوشش، چه طراحی و چه شیوه پوشیدن لباس، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است.

دبیر کارگروه مد و لباس استان فارس با اشاره به صنعت مد و لباس گفت: مد و لباس را می‌توان در کنار فضای مجازی، دو ابزار نرم‌افزاری فرهنگی، اجتماعی و عقیدتی دانست که چون تیغی دو لبه، گاه می‌توانند به شکوفایی و پیشرفت‌ و گاه به پژمردگی و پسرفت‌های فرهنگی و اجتماعی در درون و بیرون افراد منجر شود؛ از این‌رو توجه به مد و لباس بیش از هر دوره دیگر خود را نشان می‌دهد.

بهروز مرامی، معاون امور هنری و سینمایی ارشاد فارس نیز در این آیین گفت: هرچند این جشنواره از برنامه‌های دهه فجر به شمار می‌آید، اما به دلیل شرایط به وجود آمده بیماری کرونا، مجبور شدیم تا آن را به تأخیر بیندازیم؛ اما چون روند شرایط عدم برگزاری حضوری جشنواره را دیدیم، این جشنواره را همزمان با هفته عفاف و حجاب برگزار می‌كنیم.

در این آیین محمدحسین شاکری‌زاده، به‌عنوان مدیر اجرایی و مؤسسه فرهنگی و هنری مهرنیکان شهر راز به عنوان مؤسسه برگزارکننده این جشنواره معرفی شد.

محمدحسین شاکری‌زاده در این آیین گفت: هدف ما از برگزاری این جشنواره بررسی جایگاه لباس ایرانی اسلامی در چشم‌انداز افق 1404 و همچنین افزایش رغبت به خرید پوشاک ایرانی است که به نوعی با فرهنگ ما نیز سنخیت دارد.

وی با بیان اینكه این جشنواره‌ها زمینه‌سازی برای شناسایی استعدادها و خلاقیت‌های نو مرتبط با پوشاک ایرانی و اسلامی خواهد شد، افزود: برای آشنایی شرکت‌کنندگان در این جشنواره، با شرایط، ضوابط و قوانین حضور در جشنواره، نشست توجیهی با حضور اساتید این حوزه، ساعت 18 روز چهارشنبه، 25 تیرماه جاری در محل دبیرخانه این جشنواره به آدرس شیراز، خیابان قصردشت، روبروی خیابان عفیف‌آباد، بلوار شهید آوینی، کوچه یک، مؤسسه شهرراز برگزار خواهد شد.

بنا بر این گزارش، چهارمین جشنواره مد و لباس استان فارس از زیربرنامه‌های یکصد و شانزدهمین جشنواره سراسری مد و لباس که به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد، همزمان با آغاز هفته عفاف و حجاب فراخوان خود را اعلام کرد.

موضوع مسابقه این جشنواره، ایران 1404، در سه بخش لباس آقایان، لباس بانوان (چادر، مانتو اجتماع و مانتو مجلسی) و لباس مشاغل برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند تصویر آثار خود را حداکثر تا تاریخ 15 مردادماه جاری به صورت آنلاین nikan.shahreraz@gmail.com  ارسال كنند.

این جشنواره به‌همت مؤسسه فرهنگی و هنری شهر نیکان شهر راز با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و مجوز کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.

يادآور می‌شود، علاقه‌مندان جهت كسب اطلاعات بیشتر به سامانه www.shahr-raz.com مراجعه كنند. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: