کد خبر: 3908583
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با گرامی‌داشت روز قلم، اصحاب قلم را پاسداران و نگاهداران فرهنگ، ادب و دانش برشمرد و گفت: این روز بهانه‌ای برای گرامیداشت این اندیشورزان است.

به گزارش ایكنا از فارس، صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس امروز، 14 تیرماه در جمع خبرنگاران با گرامی‌داشت روز قلم، اصحاب قلم را پاسداران و نگاهداران فرهنگ، ادب و دانش برشمرد و گفت: روز قلم، بهانه‌ای است برای گرامی‌داشت اندیش‌ورزانی که اندیشه‌های‌شان را، سوار بر پیکان قلم كرده، تا صفحات تفکر را زینت بخشند.

وی ادامه داد: فارس، از دیرباز، دیار نام‌آوران و اندیشمندانی بوده است که نوشته‌های‌شان سال‌ها، دهه‌ها، سده‌ها و هزاره‌ها بر روان و اندیشه‌ها نه تنها ایرانیان، بلکه جهانیان نشسته است؛ بزرگانی چون شیخ ابواسحق کازرونی، علامه جلال‌الدین دوانی، حافظ، ملاصدرای شیرازی، ابوحیان شیرازی، قطب‌الدین کازرونی، شوریده شیرازی، جهانگیرخان صور اسرافیل، مجدالدین فیروزآبادی و ... و تا به امروز که بزرگانی چون نصرالله مردانی، رضا شیرازی، سیمین دانشور، شهریار مندنی‌پور، محمد کشاورز، ابوتراب خسروی و اکبر صحرایی و دیگر کسانی که هر کدام در زمان حال خوش درخشیدند و پرچمدار قلم در این استان هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: هم‌اکنون در استان فارس 100 کانون ادبی و بیش از 50 مؤسسه فرهنگی و پژوهشی در راستای پژوهش‌های ادبی در ساختن جریان نوشتن درکارند و جوانانی علاقمند، بی‌هیچ چشم‌داشتی، روشنگرانه و آزادانه در این فضاهای سالم فرهنگی، قلم را وسیله‌ای برای ارتقاء منزلت انسانی و اسلامی خویش کرده‌اند. 

وی اضافه کرد: بیش از 150 مرکز نشر نیز با این گروه خوش‌ذوق‌ همراه شده‌اند تا در مسیر چاپ، نشر و پخش نوشتارها در دنیای صنعتی امروز کمک کنند. همچنین بیش از 300 رسانه برخط و چاپی استان، نویسندگان پرتوان و پرتلاش این شهر و دیار را همراهند تا هر روزشان را با انباشت کلمات رنگین این نویسندگان، زیبا کنند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس بیان كرد: در یک سال گذشته بیش از 1000 عنوان کتاب با متوسط تیراژ 1000 نسخه در فارس منتشر شده است که به‌طور متوسط در نوشتن هر کتاب 3 نویسنده همکاری دارند.

سهرابی همچنین با اشاره به چهلمین سالگرد دفاع مقدس گفت: 10 انتشارات در استان فارس به‌صورت ویژه در زمینه دفاع مقدس فعالیت دارند که در سه ماهه نخست امسال بیش از 30 عنوان کتاب در این زمینه را منتشر كرده‌اند.

وی تأکید کرد: کتاب‌های دفاع مقدسی با مضامینی همچون خاطرات، داستان و رمان، شعر و پژوهش‌های تحلیلی از رزمندگان استان فارس در راستای پاسداشت رشادت‌ها و فداکاری‌های آنان نوشته شده است.

دبیر شورای فضای مجازی استان فارس یادآور شد: فضای مجازی در سال‌های اخیر، زمینه‌ای برای حضور فعال‌تر نویسندگان را فراهم آورده است؛ زمینه‌ای که به تولید و انتشار نوشته‌ها به ویژه نوشته‌های کوتاه انجامیده است و نویسندگان و فعالان حوزه قلم فارس با بهره‌گیری مناسب از آن توانسته‌اند با بیش از میلیون‌ها بیننده، زمینه تأثیرگذاری بیشتر را در جامعه فراهم كنند. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: