کد خبر: 3907482
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۳
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس دهه کرامت را فرصتی برای رشد و شکوفایی و عرضه هنرهای هنرمندان ایران اسلامی به ویژه در زمینه‌های آیینی دانست و گفت: در این راستا از هنرمندان حمایت خواهیم کرد.

به گزارش ایکنا از فارس، صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس شامگاه یکشنبه، 8 تیرماه در جمع خبرنگاران با تبریک روز بزرگداشت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) گفت: شیراز این چلچراغ فرهنگ، ادب و هنر ایران، از آن روز که متبرک به وجود احمد بن موسی شاهچراغ (ع) شد، جایگاه ویژه‌ای نیز در جهان اسلام یافت. جایگاهی که از آن بزرگانی چون علامه جلال‌الدین دوانی، ملاصدرای شیرازی و ابوحیان توحیدی و در عصر حاضر بزرگانی چون شهید آیت‌الله دستغیب، شهید آیت‌الله ربانی شیرازی و آیت‌الله محلاتی پرورش یافته‌اند.

وی افزود: دهه کرامت و به ویژه روز بزرگداشت شاهچراغ(ع)، از فرصت‌هایی است که فرهنگ‌وران و هنرمندان ایران اسلامی، به ویژه در زمینه‌های آیینی، رشد و شکوفایی هنری خویش را می‌توانند به جهان عرضه کنند و ما نیز در این راستا از آنان حمایت و پشتیبانی خواهیم کرد.

سهرابی بیان کرد: راه‌اندازی بنیاد بین‌المللی امین ولایت که بر بنیاد فعالیت‌های فرهنگی و هنری و جریان‌سازی فرهنگ اهل بیت(ع) در کشور استوار است، با استعانت از پرتو انوار مقدس صاحبانش راه‌اندازی خواهد شد و مسئولیت دبیرخانه آن بر دوش کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: این بنیاد با هدف گسترش فرهنگ ناب محمدی و ایجاد جریان مستمر معارف اهل‌بیت (ع) و با بهره‌گیری از ابزارهای فرهنگی، هنری و با استفاده از سینما و فضای مجازی با خلق آثار برجسته، مروج بسیار ارزشمند اندیشه اسلامی در این ایام خواهد بود.

وی اضافه کرد: این بنیاد که به بازشناسی جایگاه معنوی اهل‌بیت(ع) و خاندان پاک‌شان به‌ویژه حضرت شاهچراغ(ع) می‌پردازد، می‌تواند مسیر روشن شناخت معرفت را با درک و شناخت امامزادگان و بقاع متبرکه فارس که منتسب به خاندان اهل بیت(ع) هستند باشد.

جریان‌سازی فرهنگی با راه‌اندازی بنیاد امین ولایت

سهرابی گفت: راه‌اندازی بنیاد فرهنگی ـ هنری امین ولایت در دهه کرامت می‌تواند ساز و کاری عالمانه و محققانه بر بستر فرهنگ و هنر آن هم در تمام فصول سال تعریف کند که اجرای آن‌ها مدام در سراسر استان و حتی کشور جریان داشته باشد. این نگاه به فرهنگ اسلامی بر پایه سخنان مقام معظم رهبری در این استان پهناور و کشور سومین حرم اهل بیت(ع) را بنایی برای جریان‌سازی‌های فرهنگی و هنری در استان ایجاد خواهد کرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس در ادامه با اشاره به برخی از برنامه‌های فرهنگی ـ هنری ایام دهه کرامت در این استان گفت: سرود و نماهنگ «آقا امام رضا (ع)» همزمان با بزرگداشت دهه کرامت و در آستانه میلاد مسعود امام رضا(ع) در شیراز به طراحی و آهنگ‌سازی ملک احمد لطف‌نژاد و شعری از فاطمه وکیلی با اجرای دانش‌آموزان آموزشگاه پسرانه میعاد امام رضا(ع) و با تدوین سجاد نکوآمال تهیه و انتشار یافت.

وی اضافه کرد: کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد که بازوانی توانمند مردمی فعالیت‌های فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد هستند در دهه کرامت امسال نیز در بیش از 1200 مسجد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی اقدام به برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری کرده‌اند که برخی از این فعالیت‌ها روی داده و برخی دیگر نیز در حال انجام است.

سهرابی یادآور شد: امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا، بسیاری از برنامه‌ها را به‌صورت مجازی برگزار کردیم که در همین راستا می‌توان برپایی جشن‌های خانگی تکریم دختران و آیین پایانی جشنواره بهونه که به‌مناسبت دهه کرامت در خردادماه برگزار شد و همچنین تقدیر از برگزیدگان مسابقات و جشنواره‌هایی که از ابتدای ماه مبارک رمضان تاکنون برگزار شده است را می‌توان نام برد.

دبیر کارگروه استانی ساماندهی مد و لباس فارس با اشاره به اینکه مد و لباس از مهم‌ترین حوزه‌های فرهنگی و هنری در زمان کنونی است، گفت: در راستای فرهنگ‌سازی مد و لباس و حمایت از طراحان این حوزه و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با همکاری نهادها و مؤسسات فعال در این زمینه، جشنواره‌ها و مسابقات ویژه‌ای را به مناسبت‌های مختلف برگزار می‌کند.

وی ادامه داد: در ماه مبارک رمضان امسال نیز مسابقه مد و لباس رمضان را با موضوع مد و لباس بانوی ایرانی را به‌صورت مجازی برگزار کردیم که آیین تقدیر از برگزیدگان آن همزمان با میلاد حضرت معصومه(س)، آغاز دهه کرامت و روز دختر، برگزار شد.

سهرابی گفت: اهدای بسته‌های کمک‌ معیشتی به نیازمندان از دیگر برنامه‌هایی است که توسط کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در سطح استان فارس در دهه کرامت شروع شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس یادآور شد: تاکنون بیش از 150 برنامه متنوع فرهنگی، هنری و ادبی در سراسر استان فارس با حفظ پروتکل‌های بهداشتی توسط اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و با همکاری نهادها و مؤسسات زیرمجموعه آن برگزار شده است و تا پایان دهه کرامت نیز ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: