کد خبر: 3902438
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۱
عضو کانون ارزیابی و توسعه شایستگی جهاددانشگاهی از اجرای شدن طرح ارزیابی مدیران دستگاه‌های اجرایی استان فارس توسط ارزیابان آن مرکز خبر داد.

به گزارش ایكنا از فارس، سیدرفیع موسوی، عضو کانون ارزیابی و توسعه شایستگی جهاددانشگاهی، امروز، ۱۲ خرداد در حاشیه اجرای برنامه ارزیابی مدیران اجرایی استان فارس در جمع خبرنگاران از اجرای شدن طرح ارزیابی مدیران دستگاه‌های اجرایی استان فارس توسط ارزیابان آن مرکز خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت جایگاه مدیریتی، نگاه ویژه‌تر سازمان‌ها به سمت‌های مدیریتی و به کارگیری وسواس بیشتر در انتخاب مدیران، بدیهی است.

وی با اشاره به توسعه روش‌شناسی‌های علمی در حوزه منابع انسانی و طرح نظریه شایستگی، افزود: اکنون جهت‌گیری اصلی سازمان‌های پیشرو، طراحی تمامی فرایندهای منابع انسانی بر مبنای شایستگی است، بنابراین ابزارها و روش‌شناسی‌های سنجشی و پرورشی نیز با رویکرد شایستگی محور طراحی و پیاده‌سازی می‌شود.

ارزشمندترین سرمایه

موسوی نیروی انسانی هر سازمان را ارزشمندترین سرمایه برشمرد و گفت: این موضوع در مورد مدیران جایگاه ویژه‌تری دارد، زیرا قدرت بهره‌برداری از منابع مالی و غیرمالی هر سازمان در اختیار مدیر است؛ پس تصمیم‌گیری یک مدیر به‌صورت مستقیم در بهره‌وری و توسعه سازمان تاثیرگذار خواهد بود، به همین دلیل دامنه تاثیرگذاری مدیران در مقایسه با کارکنان شاغل در سمت‌های کارشناسی بسیار گسترده و قابل توجه است.

عضو کانون ارزیابی و توسعه شایستگی جهاددانشگاهی ادامه داد: در میان روش‌های ارزیابی و توسعه که انحصاراً برای انتخاب و پرورش مدیران استفاده می شود، مراکز ارزیابی و توسعه شایستگی مدیران از قابل اطمینان‌ترین ابزارها محسوب می‌شود. تا جایی که بر اساس نتایج برخی پژوهش‌ها اعتبار این ابزار، بالاترین میزان اعتبار را در مقایسه با سایر ابزارهای ارزیابی دارا است.

وی با اشاره به ابلاغ بخشنامه اسفندماه سال ۹۶ سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص ارزیابی و توسعه شایستگی‌های عمومی مدیران حرفه‌ای به دستگاه‌ها و سازمان‌های سراسر کشور نیز گفت: جهاددانشگاهی با توجه پیشینه تخصصی و درخشان در حوزه‌های پژوهشی و آموزشی و داشتن بزرگ‌ترین شبکه آموزشی کوتاه‌مدت تخصصی کشور همچنین بهره‌گیری از متخصصین مستعد و با تجربه در حوزه‌های روان‌شناسی صنعتی، سازمانی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت استراتژیک و روان‌سنجی و با اخذ مجوزهای لازم از سازمان امور اداری و استخدامی کشور، اقدام به طراحی و اجرای کانون‌های ارزیابی و توسعه در دستگاه‌های مختلف اجرایی و صنایع مختلف تولیدی و خدماتی کرده است.

موسوی، یکی از عوامل کلیدی موثر در موفقیت کانون‌های ارزیابی را برنامه‌ریزی و مدیریت اجرای کانون دانست و گفت: در واقع چینش مراحل و تمرین‌های مرکز ارزیابی به دلیل فشردگی بالا و محدودیت زمانی عامل بسیار مهمی محسوب می‌شود، با این حال تدوین برنامه زمانی کانون ارزیابی باید با اطلاع از محتوای تمرین‌ها، زمان مورد نیاز، میزان بار شناختی هر تمرین، برآورد خستگی ذهنی شرکت کنندگان و اعمال تنوع انجام شود.

عضو کانون ارزیابی و توسعه شایستگی جهاددانشگاهی یادآور شد: برای آرامش بیشتر ارزیابی شوندگان و پیشگیری از عوارض خستگی از سفر و استرس ناشی از تجربه حضور در محیط های خارج از استان، اجرای کانون ارزیابی و توسعه مدیران را در استان محل سکونت مدیران برنامه ریزی و اجرایی شده است.

تضمین‌کننده موفقیت سازمانی‌

مظاهر بابایی، رئیس جهاددانشگاهی واحد فارس نیز گفت: شایستگی‌ها، مجموعه توانایی‌ها و ظرفیت‌هایی است که شخص را قادر خواهد کرد تا در چارچوب محدودیت‌های درون و برون سازمانی، عملکرد مطلوبی در ایفای نقش و وظایف محوله اداری خود داشته باشد.

وی با بیان اینکه شایستگی‌ها تضمین‌کننده موفقیت سازمانی‌ است، گفت: شایسته‌سالاری یکی از ارکان توسعه پایدار در کشورهای مختلف محسوب می‌شود و به همین واسطه کشورهای توسعه یافته مکانیزم‌های مختلفی را برای تحقق این مهم مدنظر قرار داده‌اند.

بابایی بیان كرد: کانون ارزیابی و توسعه شایستگی یکی از کارآمدترین روش‌ها برای احراز شایستگی مدیران به شمار می‌رود و در سال‌های اخیر برای سنجش شایستگی مدیران دولتی از این شیوه استفاده شده است.

رئیس خبرگزاری ایكنا شعبه فارس ادامه داد: کانون ارزیابی و توسعه شایستگی مدیران جهاددانشگاهی با بهره‌گیری از ارزیابان حرفه‌ای و دارای صلاحیت، ارزیابی مدیران پایه و میانی دستگاه‌های اجرایی استان فارس را در دستور کار قرار داده و اجرایی کرده است.

وی یادآور شد: در این راستا جمعی از مدیران اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و شرکت شهرک‌های صنعتی فارس مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: