کد خبر: 3902319
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۴
از زمان شیوع کروناویروس در استان فارس، بیمارستان حضرت علی‌اصغر(ع) با ۱۵۰ تخت به‌ عنوان مرکز درمانی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ معرفی شد.

به گزارش ایكنا از فارس، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شیراز، با آغاز اپیدمی کروناویروس در فارس، ستاد مدیریتی این بیماری در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مرکز آموزشی درمانی حضرت علی اصغر(ع) را به‌عنوان نخستین مرکز درمانی مبتلایان به کووید ۱۹ برگزید و با تلاش تیم مدیریت و کارکنان این مرکز درمانی، به سرعت کار پذیرش بیماران آغاز شد، در ماه‌های اخیر شاهد صحنه‌های زیبای بسیاری از ایثارگری‌های کارکنان این مرکز در خط مقدم مبارزه با کروناویروس بودیم که بدون شک تا همیشه در تاریخ سلامت فارس، ماندگار است.

ابوالفضل درانی‌نژاد، رئیس بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) امروز، 12 خرداد با معرفی بیشتر این مرکز درمانی، گفت: بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) شیراز بیمارستانی آموزشی و درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که با ظرفیت ۱۸۰ تخت مصوب در سال ۱۳۶۶ شمسی تأسیس شد.

وی افزود: بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) با دارا بودن بخش‌های پاراکلینیک شامل آزمایشگاه طبی، رادیولوژی، سونوگرافی، اکوکاردیوگرافی، سی تی اسکن، بخش بستری شاملCCU ،ICU neuro، جراحی عمومی، مسمومیت، اورژانس، داخلی زنان، داخلی مردان، icu داخلی، ایزوله فشار منفی، بخش‌های کلینیکی شامل درمانگاه گوش حلق بینی، روماتولوژی، اورولوژی، نفرولوژی، روان‌پزشکی، جراحی عمومی، مغز و اعصاب، چشم پزشکی، داخلی، ریه به بیماران و مراجعان استان فارس و حتی استان‌های همجوار نیز خدمات ارائه می‌دهد.

درانی‌نژاد ادامه داد: با توجه به شیوع کروناویروس در کشور و استان، پس از تصمیم دانشگاه علوم پزشکی شیراز مبنی بر تبدیل بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) به مرکز ویژه ارائه خدمات به بیماران مبتلا به کووید۱۹، در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیماران بخش‌های مختلف این بیمارستان به دیگر مراکز درمانی شیراز ارجاع داده شدند و تمام بخش‌های بیمارستان به پذیرش بیماران مبتلا به کروناویروس اختصاص یافت.

ارائه خدمات شبانه‌روزی به بیماران

رئیس بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) اضافه کرد: در حال حاضر این بیمارستان با ۱۰ بخش و ظرفیت ۱۵۰ تخت به بیماران مبتلا به کروناویروس خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارائه می‌دهد.

وی اظهارکرد: با شیوع کروناویروس در استان و با توجه به اختصاص این بیمارستان به‌عنوان مرکز ارائه خدمات به بیماران کووید ۱۹ و نگرانی مردم از ابتلا به این بیماری، بار مراجعه به این بیمارستان بالا رفت، به همین دلیل ورودی به اتاق تریاژ افزایش یافت که با راه‌اندازی دو اسکرین و تریاژ و جداسازی بیماران مبتلا و مشکوک به بیماری کووید۱۹، بار ورودی به بیمارستان کاهش یافت.

درانی‌نژاد بیان کرد: در اسکرین و تریاژ بیمارستان، شرح حال بیمار با حضور پزشک و پرستار تهیه و معایناتی مانند وضعیت تنگی نفس، عفونت گلو و دستگاه تنفسی فوقانی انجام می‌شود، سپس بر اساس تشخیص پزشکی، در صورت لزوم بیمار بستری شده و یا در صورت عدم نیاز به بستری شدن، بیمار برای مراقبت‌های بهداشتی درمانی به منزل هدایت می‌شود.

رئیس بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) با اشاره به اختصاص بخش‌های جراحی، نورولوژی، CCU و ICU به بخش خاکستری و ویژه بیماران مثبت کروناویروس، ادامه داد: بخش‌های داخلی زنان، داخلی مردان، دیالیز، اتفاقات سطح یک، دو و سه نیز به‌عنوان بخش سفید و ویژه بیماران مشکوک به کروناویروس تعریف شده است.

وی افزود: بخشICU  منفی بیمارستان نیز مجهز به فیلتر هوا با سه تخت راه‌اندازی شد که بیماران مثبت بدحال و نیازمند به دستگاه تنفسی با ترشحات بسیار بالا و درگیری ریه شدید، در این بخش بستری می‌شوند.

خدمت ایثارگرانه ۵۰۰ نیروی بیمارستان

درانی‌نژاد اظهار کرد: تمامی ۵۰۰ نفر کارکنان بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) در بخش‌های مختلف مانند پزشک، پرستار، خدمات، تاسیسات و اداری، به نحوی در حوزه‌های خود درگیر بیماری کووید ۱۹ هستند، البته با توجه به اهمیت حفظ سلامت ارائه‌دهندگان خدمت، وسایل حفاظتی برای آنان مهیا شده است.

رئیس بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) با بیان اینکه ۱۰۰ نفر از نیروهای بیمارستان که مستقیم با بیماران مبتلا به کووید۱۹ ارتباط دارند، برای مصون ماندن خانواده‌های خود، وقت استراحت را در مهمانسراهای پیش‌بینی شده سپری می‌کنند، افزود: در این میان با وجود همه تدابیر محافظتی، تعدادی از مدافعان سلامت بیمارستان به این بیماری مبتلا شدند که همگی به‌صورت سرپایی بوده و در قرنطینه خانگی به‌سر می‌برند.

وی با اشاره به ورود نخستین بیمار مبتلا به کروناویروس در شانزدهم اسفند به این بیمارستان افزود: از ابتدا تاکنون هزار و ۹۰۸ بیمار در این مرکز به صورت سرپایی پذیرش شده و هزار و ۷۰۲ بیمار نیز بستری شدند.

درانی‌نژاد اضافه کرد: در این مدت به‌همت مردم و نیکوکاران، کمک‌های نقدی و غیرنقدی بسیاری مانند تامین وسایل حفاظتی نظیر گان، ماسک و لباس، تجهیزات پزشکی مثل دستگاه‌های دیالیز (crrt)، دی سی شوک، ونتیلایتور و مانیتور، به بیمارستان اهدا شده است.

رئیس بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) بیان كرد: از اوایل شیوع کرونا تاکنون، یک میلیارد تومان از سوی نیکوکاران به این مرکز اهدا شد، همچنین گروه‌های جهادی بسیج و دانشجویان و برخی شرکت‌ها نیز آبمیوه‌های طبیعی و مواد خوراکی ویژه بیماران و کارکنان را به بیمارستان اهدا کرده‌اند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: