کد خبر: 3900831
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۲
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با بیان اینکه در بین فرزندان زندانیان، افراد نابغه و با انگیزه زیادی وجود دارد که اگر حمایت نشوند، راه برای ورود این افراد به چرخه جرم جدید باز می‌شود، گفت: برای پیشگیری از جرم خانواده‌های زندانیان به حمایت مسئولان و خیران نیازمند هستند.

به گزارش ایکنا از فارس، دومین جلسه هیئت مدیره انجمن حمایت زندانیان شیراز با حضور دادستان عمومی و انقلاب شیراز و رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت، مدیرکل زندان‌های فارس، مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان شیراز و تعدادی از معتمدین با هدف رسیدگی به مشکلات خانواده‌های زندانیان تحت پوشش انجمن و چگونگی برگزاری مراسم روز «نسیم مهر»، حمایت از خانواده زندانیان عصر جمعه، 2 خردادماه در شیراز برگزار شد.

حیدر آسیابی، دادستان عمومی و انقلاب شیراز در این نشست با اشاره به پیشینه انجمن حمایت از زندانیان گفت: این نهاد مردمی از نظر قدمت، بیش از ۷۸ سال سابقه دارد اما متأسفانه رسالت انجمن و برنامه‌های آن در جامعه نهادینه نشده است.

وی افزود: انجمن با هدف کمک به خانواده‌های نیازمند شکل گرفته است و وظایف و رسالت آن با ستاد دیه و آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد تفاوت دارد.

آسیابی اظهار کرد: رسالت ستاد دیه آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد و بدهی مالی است اما این نهاد مردمی به همه خانواده زندانیان با جرایم عمد و غیرعمد توجه دارد و با حمایت از آنان، احتمال آسیب در بین خانواده‌ها کاهش می‌یابد.

دادستان عمومی و انقلاب شیراز اضافه کرد: برخی افراد معتقدند چون زندانی مجرم و خطرناک است نباید به خانواده او توجه شود در صورتی که نباید چنین تفکری در جامعه باشد زیرا خانواده زندانی بی‌گناه و در ارتکاب جرم بی‌تقصیر است بنابراین برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی در جامعه باید خانواده‌های آنان را مورد حمایت قرار داد.

وی یادآور شد: در بین فرزندان زندانیان، افراد نابغه و با انگیزه زیادی وجود دارد که اگر حمایت نشوند، راه برای ورود این افراد به چرخه جرم جدید باز می‌شود لذا برای پیشگیری از جرم به حمایت مسئولان و خیران نیازمند هستند.

رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت زندانیان شیراز افزود: مبلغی که برای مستمری ماهیانه خانواده‌ها در نظر گرفته می‌شود، ناچیز است و باید با استفاده از ظرفیت‌های استان فارس و سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن و ایجاد درآمدهای پایدار به نقطه‌ای برسیم که کمک به این خانواده‌ها قابل توجه باشد تا زندانی در زندان تنها دغدغه‌اش پس از اصلاح و بازپروری، تحمل حبس و آزادی از زندان باشد.

اسحاق ابراهیمی، مدیرکل زندان‌های فارس نیز در این نشست گفت: با توجه به اهمیت روز ملی نسیم مهر و اینکه این روز توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است باید تلاش کنیم که این روزملی در جامعه نهادینه شود.

وی بیان کرد: انجمن حمایت زندانیان نیز به دلیل رسالت بزرگی که برعهده دارد لازم است به دنبال درآمد پایدار باشد تا بتواند خانواده‌های زندانیان بیشتری را زیر پوشش قرار دهد و حتی برای خانواده‌ها اشتغال‌زایی کند.

در ابتدای جلسه محمود قربانی، مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان شیراز گزارشی از عملکرد انجمن و توزیع سبدکالا بین خانواده زندانیان ارائه کرد.

بنا بر این گزارش، روز پنجم خردادماه در سال ۱۳۸۸ در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به نام روز «نسیم مهر»، حمایت از خانواده زندانیان در تقویم رسمی کشور نامگذاری شده است. خانواده‌هایی که اکثریت آنان هیچ نقشی در ارتکاب جرم ازسوی فرد بزهکار نداشته‌اند و با زندانی شدن سرپرست خانوار باید در زمره اولین قربانیان جرم و جنایت در جامعه قرار گیرند.

خیران نیکوکار می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب سیبا انجمن حمایت زندانیان شیراز نزد بانک ملی ۰۱۰۵۶۸۴۸۶۴۰۰۱ واریز کرده و یا به شماره کارت بانک ملی ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۹۷۷۸۹۰ به نام انجمن حمایت زندانیان شیراز کارت به کارت کنند. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: