کد خبر: 3890063
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۸
عضو گروه قرآن و عترت فرهنگستان علوم پزشكی جمهوری اسلامی با بیان اینكه همان‌طور امروز به‌دنبال واکسن و داروی مؤثر هستیم باید به فکر واکسیناسیون روانی خویش باشیم، گفت: بحث توجه به سلامت معنوی در دوران کرونا و بعد از کرونا اهمیت زیادی دارد، چون با افزایش شیوع افسردگی و بیماری‌های خود ایمنی روبه‌رو هستیم.

سیدضیاءالدین تابعی، مدیر گروه اخلاق پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شیراز در گفت‌وگو با ایكنا از فارس، با اشاره به شرایط شیوع كرونا و ملزوماتی كه باید در این شرایط بدان توجه كنیم، گفت: ملاصدرا بنیان‌گذار حکمت متعالی است که اساس تفکر فلسفی او امروزه می‌توان زیربنای طبی باشد که طب متعالی نام خواهد گرفت.

وی افزود: طب متعالی مکمل طب فعلی است و علاوه بر استفاده از تکنولوژی جدید سعی دارد به مسائل روحی روانی از طریق پل اپی ژنتیک برای سلامتی دخول كند.

تابعی ادامه داد: البته زیربنای این طب شواهدی است که ۴۰ سال گذشته در مراکز تحقیقاتی بزرگ دنیا صورت گرفته است و اما جایگاه حافظ حافظ غزلی دارد که کل طب سنتی، طب فعلی  و طب نوین در آن خودنمائی می‌کند، لذا علاوه بر اصول فلسفی ملاصدرا مطالع غزلیاتی چند از خواجه راز ذکر می‌شود. فاتحه‌ای چو آمدی بر سر خسته‌ای بخوان/ لب بگشا که می‌دهد لعل لبت به مرده جان.

عضو گروه قرآن و عترت فرهنگستان علوم پزشكی جمهوری اسلامی با بیان اینكه سلامت معنوی در اواخر قرن بیستم توسط رئیس WHO پیشنهاد و به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسیده است، گفت: همان‌طور که امروز به‌دنبال واکسن و داروی مؤثر هستیم باید به فکر واکسیناسیون روانی خویش باشیم، لذا بحث توجه به سلامت معنوی در دوران کرونا و بعد از کرونا اهمیت زیادی دارد،  چون با افزایش شیوع افسردگی و بیماری‌های خود ایمنی روبه‌رو هستیم.

وی با تصریح اینكه ممکن است این وضعیت سال‌ها ادامه یابد و کمبود تخت بیمارستان روانی داشته باشیم، گفت: همان‌طورکه تحویل سال  با حافظ شروع کردیم باید فعالیت‌های خود را در این ایام از طریق مجازی ادامه دهیم.

تابعی ابراز امیدواری كرد: صدا و ‌سیمای فارس، طبیبانه‌های حافظ توسط پزشکان اهل ذوق را برای تکمیل درمان بیماران و از همه مهم‌تر برای پزشکان و پرستاران که از ضروریات است، تشکیل دهد. شاید یكی از دلایل اینكه رئیس سازمان بهداشت جهانی در کنفرانس هفتگی خود روی شیراز انگشت گذاشته به‌همین دلیل است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: