کد خبر: 3889950
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸
اضطراب و استرس ناشی از کرونا، ناگزیر کادر درمان را نیز درگیر می‌کند و اثرات روان‌شناختی این اضطراب در کادر درمان، باعث کاهش توانایی آن‌ها می‌شود. باید به کارکنان آموزش داد که برای کسب آمار و اطلاعات به منابع اطلاع‌رسانی معتبر مراجعه کنند، چرا که در شرایط پراسترس، احتمال پذیرش شایعات از سوی افراد بالاتر می‌رود.

به گزارش ایكنا از فارس، اضطراب و استرس ناشی از کرونا، ناگزیر کادر درمان را نیز درگیر می‌کند و اثرات روان‌شناختی این اضطراب در کادر درمان، باعث کاهش توانایی آن‌ها می‌شود، در کادر درمان ممکن است ترس و تشویش متناوب و حتی حملات پانیک دیده  شود و یا ممکن است علائم بدنی مانند تنگی نفس و تپش قلب آن‌ها را آزار دهد.

در این شرایط در صورت توجه نکردن به این موضوع و مداخله نکردن روان‌شناس و روان‌پزشک، ممکن است فرد به سمت افسردگی پیش رود و حتی در درمان بیماران احساس ناتوانی و درماندگی کند، گاهی نسبت به نشانه‌های بدنی خود بیش از حد حساس شود و علائم بدنی خود را با تحریف، تفسیر می‌کند.

این اضطراب به خانواده و دوستان دیگر نیز منتقل می‌شود و فرد ممکن است با خانواده و همکاران دچار تنش شود، در این شرایط باید از طریق حرفه‌ای و با استفاده از روش‌های تن آرامی این موضوع را برطرف کرد.

باید به کارکنان آموزش داد که برای کسب آمار و اطلاعات به منابع اطلاع‌رسانی معتبر مراجعه کنند، چرا که در شرایط پراسترس، احتمال پذیرش شایعات از سوی افراد بالاتر می‌رود. صحبت کردن در مورد اضطراب خود، در جمع دوستان کمک‌کننده است، لازم است ساعاتی را در کنار خانواده به دور از فضای مجازی گذراند و از موقعیت‌های اضطراب‌زا دوری کرد.

فعالیت‌های فیزیکی و ورزش می‌تواند در کنترل اضطراب کمک‌کننده باشد، این بحران نخستین بحرانی نیست که دامن‌گیر کادر درمان شده و در همه بحران‌ها افراد می‌توانند از مهارت‌های انطباقی که در گذشته کسب کرده‌اند، استفاده کنند. در صورتی که علائم روان‌شناختی شدید باشد و عملکرد کارکنان کاهش یافته باشد، لازم است برای دریافت کمک حرفه‌ای به روان‌شناس و روان‌پزشک مراجعه شود.

لیلا رازقیان، متخصص اعصاب و روان و رئیس بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری شیراز

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: