کد خبر: 3889644
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۰
رئیس پلیس فتا استان فارس گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون با ۱۸۰ سایت، کانال و پیج شایعه پراکنی در فضای مجازی برخورد و ۲۴ نفر نیز در این رابطه دستگیر شده‌اند.

به گزارش ایكنا از فارس، به نقل از معاونت اجتماعی پلیس فارس، حشمت سلیمانی، رئیس پلیس فتای استان فارس امروز، 18 فروردین‌ماه گفت:  از ابتدای شیوع بیماری کرونا، مسدودسازی و حذف شایعات در سایت، کانال و پیج در شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی انجام شده و با کسانی که قصد برهم زدن جو این استان در زمان شیوع این بیماری را داشته‌اند نیز برخورد شده است.

وی با بیان اینكه كارشناسان این پلیس با اقدامات فنی و تخصصی موفق شدند در این خصوص 24 نفر را دستگیر كنند، افزود: متهمان پس از تشكیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

سلیمانی یادآور شد: ۶۰ نفر از کسانی که به‌صورت ناآگاهانه اقدام به پخش شایعات در فضای مجازی کرده بودند، نیز به پلیس فتا استان احضار شدند و به آنان نیز تذکر  داده شد که دیگر اقدام به پخش اینگونه شایعات نکنند.

رئیس پلیس فتای فارس گفت: شایعه‌پراکنان فضای مجازی که از خارج از استان فارس اقدام به انتشار و پخش شایعات پیرامون بیماری کرونا می‌کردند نیز پیگیری پرونده آن‌ها به پلیس فتای استانی که این اشخاص در آن ساکن بودند ارجاع داده شده است.

این مقام انتظامی بیان كرد: در حال حاضر از انتشار شایعات در فضای مجازی کاسته شده و مردم بیشتر اخبار را از طریق خبرگزاری‌های رسمی پیگیری می‌کنند.

سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود به فروش اقلام بهداشتی غیرمجاز در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: ۱۲ نفر از کسانی که اقدام به فروش اقلامی با عنوان بهداشتی از جمله ماسک و محلول ضدعفونی که به‌صورت غیرمجاز و بدون دریافت مجوز تهیه شده در فضای مجازی می کردند نیز دستگیر شده‌اند.

وی با بیان اینکه این تعداد افراد دستگیر شده به جز کسانی هستند که در فضای حقیقی اقدام به فروش اقلام بهداشتی بدون دریافت مجوزهای لازم کرده‌اند، افزود: کسانی که قصد تهیه و فروش اقلام بهداشتی دارند باید مجوزهای لازم را از دانشگاه علوم پزشکی و سایر نهادهای متولی دریافت و بعد از آن اقدام به این کار کنند.

سلیمانی ادامه داد: بسیاری از اقلامی که به‌عنوان بهداشتی در سطح فضای مجازی به فروش می‌رسد به‌صورت غیربهداشتی و بدون اخذ مجوزهای لازم و در محیط های فاقد هرگونه کنترل و نظارتی تهیه می‌شود.

وی اضافه کرد: بسیاری از اقلامی از جمله ماسک و محلول ضدعفونی که به صورت غیرمجاز در فضای مجازی به فروش می‌رسد با قیمت بسیار بالا و گزافی به دست مصرف‌کننده می‌رسد که همین موضوع موجب بروز نابسامانی در بازار نیز خواهد شد.

این مقام انتظامی با بیان اینکه مردم باید سطح سواد رسانه‌ای خود را افزایش دهند، گفت: در ایام شیوع کرونا شهروندان باید اخبار و اطلاعیه‌ها را فقط از طریق رسانه‌های رسمی پیگیری کنند و هرگز به شایعات فضای مجازی توجه نداشته باشند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: