کد خبر: 3889177
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۲
در شرایط شیوع كرونا انجام می‌گیرد؛
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس از​ پرداخت تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین به کارفرمایان زیان دیده از کرونا و پرداخت 3 ماه مقرری بیکاری به کارگران به شرط داشتن شروط لازم خبر داد.

به گزارش ایكنا از فارس، سهراب مختاری، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس شب گذشته، 16 فروردین‌ماه در جمع خبرنگاران با اشاره به حمایت دولت از کارفرمایان به دلیل شیوع ویروس کرونا و توقف یا کاهش فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها گفت: در این شرایط تأمین بسیاری از هزینه‌ها از جمله تأمین حقوق کارگران از عهده کارفرمایان خارج است که در این راستا بنا بر تمهیدات و دستورات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مقرر شده است برای حمایت از کارفرما و صیانت از نیروی کار تسهیلاتی در قالب پرداخت حقوق کارگران از محل مقرری بیمه بیکاری به کارفرمایان اعطا شود.

وی افزود: همچنین دولت تصمیمات ارزشمندی را اتخاذ کرده است که یکی از آن‌ها در کنار کمک‌هایی که انتهای سال گذشته و ابتدای سال جاری برای حمایت از اقشار کم درآمدی که درآمد ثابت ندارند، پرداخت 3 ماهه بیمه بیکاری به شرط مشمول قانون کار بودن کارگر، تعطیلی کارگاه به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و اخذ تعهد از کارفرما مبنی بر بازگشت به‌کار کارگران بعد از سه ماه و آسیب‌پذیر بودن مشاغل کار فرمایان است.

مختاری با اشاره به دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر کمک به کارگرانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا به‌صورت موقت بیکار شده‌اند، گفت: این اقدام در راستای به‌هم نخوردن نظم زندگی کارگرانی است که موقتاً شغل خود را از دست داده‌اند و همچنین با هدف حفظ فرصت شغلی موجود و کمک به کارفرمایان مبنی بر از دست ندادن نیروهای انسانی متخصص در این شرایط بسیار سخت است و  مقرر شده  که از محل صندوق بیمه بیکاری به کارگران در مدت مزبور بیمه بیکاری پرداخت شود و در این زمینه اولویت پرداخت با کارگران مشاغل آسیب‌پذیر مصوب کشوری است.

وی یادآور شد: مشاغل آسیب‌پذیر شامل مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان، مهمان‌سراها، اقامتگاه بوم‌گردی، مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی، مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده، مراکز تولید و توزیع پوشاک و کیف و کفش، مجتمع‌های تفریحی، ورزشی، آموزشی و فرهنگی، مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس ادامه داد: البته سایر درخواست‌های کارگران بعد از بررسی ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی استان و تأیید متاثر بودن بیکاری موقت و تعلیق کارگران ناشی از شیوع ویروس کرونا، قابلیت استحقاق خواهد داشت.

مختاری با بیان اینکه به دنبال این اقدام مناسب و شایسته تقدیر وزیر تعاون، رئیس جمهوری نیز دستور پرداخت ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری جهت حمایت از کارگران و کارفرمایان دادند، گفت: با این اقدام عملاً گام بزرگی برای حمایت از صندوق مذکور به عمل آمد که با انجام این اقدام نسبت به حمایت‌های گذشته از کارگران بیکار شده، کاری منحصر به فرد صورت گرفته است و این حمایت در مقایسه با بسیاری از کشورها کم نظیر به نظر می‌رسد‌.

حمایت‌هایی كه از كسب و كارها انجام گرفته یا خواهد گرفت

وی در پاسخ به این سئوال که چه حمایت دیگری در این مدت از کسب و کارها صورت گرفته است و قرار است چه حمایت‌های دیگری در آینده صورت گیرد، گفت: در کنار سایر تمهیداتی که دولت در سطوح کشوری و استانی به ریاست استاندار فارس برای کارفرمایان همچون کمک‌هایی که سازمان تأمین اجتماعی، امور مالیاتی و امور بانکی و ...صورت پذیرفته، پرداخت مشروط تسهیلات با نرخ ترجیحی ۱۲ درصد و زمان بازپرداخت دو ساله برای کارفرمایان که کسب و کار آن‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا آسیب جدی دیده‌اند، در نظر گرفته شده که گام مهمی برای حمایت جدی از کارفرمایان استان است.

مختاری در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های اولویت‌دار اداره‌کل در سال جاری اشاره کرد و گفت: این برنامه‌ها با توجه به ضرورت تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری و در راستای حمایت جدی از سرمایه‌گذاری‌های موجود و حمایت از تولید کارگاه‌ها توسط جامعه کار و تولید تدوین شده است.

 رئیس شورای هماهنگی دستگاه‌های اجرایی زیر مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان فارس افزود: در این راستا تلاش برای حفظ فرصت‌های شغلی موجود و کمک به کارفرمایان کارگاه‌ها برای فعال‌تر شدن و برنامه‌ریزی جهت ایجاد اشتغال جدید با کمک تمامی کارفرمایان وکارگران مدنظر است، ضمن آنکه در وضعیت فعلی تولید در برخی کارگاه‌ها توسط جامعه کار فرمایی با صلاحدید ستاد مقابله با کرونا ستودنی و ضروری است.

 وی همچنین در خصوص وضعیت سلامت کارگران در استان فارس با توجه به شیوع ویروس کرونا گفت: خوشبختانه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ‌و ایمنی به‌واسطه مدیریت عالی کارفرمایان و همراهی کارگران در رعایت پروتکل‌های بهداشتی ‌ایمنی بسیار عالی بوده است به نحوی که بررسی‌های بازرسان کارو کارشناسان بهداشت حرفه‌ای نشان از رعایت جدی موارد بهداشتی ‌ایمنی در اکثر کارگاه‌ها دارد.

جواب تست كرونای تنها دو نفر از كارگران مثبت بود

مختاری بیان كرد: در این زمینه تلاش جدی و شبانه‌روزی همکاران و راهبری مناسب تشکلات عالی کارفرمایی باعث شده است که خوشبختانه از بین 522 هزار کارگری که در بیش از 72 هزار کارگاه استان مشغول به کار هستند، بر اساس گزارش بهداشت حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی شیراز فقط ۵۰ نفر مشکوک به ابتلا به بیماری کرونا بودند که به‌جز دو ‌نفر نتیجه تست کرونای مابقی منفی بوده و خوشبختانه آن دو نفر مبتلا به کرونا که متعلق به دو کارخانه بودند، هم در قرنطینه خانگی بسر می‌برند و مراحل تکمیلی درمان خود را می‌گذرانند.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس همچنین در پاسخ به یک شایعه در فضای مجازی مبنی بر شکایت اداره کار از کارفرمایان به دلیل عدم رعایت موارد بهداشتی و معرفی آن‌ها به دادگاه گفت: کارفرمایان استان طلایه‌داران و افتخارات این مرز بوم هستند و ایمان دارم آن‌ها در کنار خانواده خود، کارگران و خانواده‌های کارگران خود را دوست دارند.

تكذیب شایعه شكایت از كارفرمایان

 وی تاکید کرد: انتشار چنین مطالبی مبنی بر شکایت از کارفرمایان کذب محض است و همانند همیشه در خدمت کارفرمایان و کارگران بوده‌ایم و امسال هم بیش از پیش در خدمت آن‌ها هستیم.

 مختاری گفت: حمایت از سرمایه‌گذار و سرمایه‌گذاری را شرط لازم برای برون‌رفت از مشکلات می‌دانیم و در این زمینه تعامل مثال‌زدنی ایجاد شده بین تشکلات کارگری و کارفرمایی و دولت در استان‌ در سطح کشور بی‌نظیر است و به‌عنوان نمونه در مراجع حل اختلاف بیش از پنجاه درصد دعاوی به سازش فی مابین کارگران و کارفرمایان منجر شده است.

 این مقام مسئول بیان كرد: خوشبختانه تمامی چالش‌های موجود را به‌صورت درون خانواده شرکای اجتماعی مدیریت کرده‌ایم و شکایتی هم به مراجع قضایی نداشته‌ایم، البته در این زمینه از کارفرمایان، رعایت پروتکل‌های بهداشتی ‌و ایمنی و توجه جدی به مصوبات ستاد مقابله با کرونا در استان را خواسته‌ایم و مجدداً هم ضمن تشکر از کارفرمایان درخواست می‌کنم کمافی‌السابق تا ریشه‌کنی این ویروس زیان‌بار به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ‌ایمنی در کارگاه‌های مربوطه اهتمام ورزند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: