کد خبر: 3888336
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰
مدیر حوزه‌های علمیه فارس به تشریح به اقدامات طلاب و روحانیت برای كمك به حوزه بهداشت و درمان و حفظ سلامت مردم در شرایط شیوع كرونا پرداخت و گفت: طلاب و روحانیت در این شرایط علاوه بر كمك به ضدعفونی‌كردن معابر، كار تجهیز اموات كرونایی را اعم از غسل، تیمم، كفن، نماز و دفن را انجام می‌دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد استوار میمندی، مدیر حوزه‌های علمیه فارس در گفت‌وگو با ایكنا از فارس، با اشاره به اقدامات طلاب و روحانیت برای كمك به حوزه بهداشت و درمان و حفظ سلامت مردم در شرایط شیوع كرونا گفت: طلاب و روحانیان با روحیه جهادی كه دارند در همه بحران‌ها همیشه در كنار مردم بوده و در خدمت به مردم و انقلاب و منافع كشور بودند، چه در جنگ تحمیلی چه در رخدادهای مختلف نظیر زلزله، سیل و غیره.

وی افزود: اگرچه وظیفه اصلی طلاب تحصیل و درس خواندن و تبلیغ معارف دینی است اما آن وقتی كه نیاز به كمك می‌شود، افرادی كه روحیه جهادی دارند با نگاه آرمانی به تكلیف خود نگاه می‌كنند و منتظر كسی نمی‌مانند و هر جا كه نیاز باشد، به كمك می‌روند.

استوار میمندی اظهار كرد: كرونا یكی از بیماری‌های فراگیری است كه در طول تاریخ بشر كم‌نظیر است یعنی بیماری‌های فراگیر در طول تاریخ وجود داشته اما معمولاً منطقه‌ای بوده است ولی بیماری فراگیری كه كل دنیا را درگیر كند، كم بوده و هم‌اكنون بیش از 200 كشور دنیا درگیر این بیماری هستندكه در تاریخ چنین چیزی نبوده است.

مدیر حوزه‌های علمیه فارس ادامه داد: از زمانی كه كشورمان درگیر این بیماری شد، تیم درمانی و پزشكی در خط مقدم مبارزه با این بیماری بودند اما به دلیل وسعت این بیماری نیاز بود كه كمك شوند، چون توجه به بهداشت در این شرایط تنها مختص بیمارستان‌ها و مراكز درمانی نیست بلكه باید اماكن عمومی و معابر هم مدنظر قرار گرفته شوند.

اقدامات حوزه علمیه در شرایط شیوع كرونا

وی اقدامات حوزه علمیه را در این راستا برشمرد و یادآور شد: اولین اقدامی كه حوزه‌های علمیه در راستای مبارزه با شیوع كرونا انجام داد این بود كه به صلاحدید مسئولان بهداشتی كشور، دروس خود را تعطیل كرده و آموزش حضوری را تبدیل به آموزش غیرحضوری كرد و تمهیدات بهداشتی را بسیار سریع در مراكز آموزشی حوزوی انجام داد.

استوار میمندی گفت: در مرحله دوم حوزه‌های علمیه با سازمان دادن نیروهای جهادی متشكل از طلبه‌ها و روحانیت شروع به ضدعفونی كردن معابر عمومی اعم از خیابان‌ها، مساجد و اماكن عمومی در كنار نیروهای بسیجی كردند.

وی، مرحله سوم را حضور طلاب در بیمارستان‌ها و كمك به كادر درمانی پرستاری برشمرد و گفت:‌ این كار در قم و تهران و برخی از شهرستان‌ها انجام شد و واقعاً هم از این جهات روحیه‌ای برای كادر درمانی ایجاد شد و هم به‌صورت خدماتی كمك‌های خوبی به این كادر انجام شد.

مدیر حوزه‌های علمیه فارس اضافه كرد: در شیراز هم به مسئولان علوم پزشكی و هم بیمارستان‌هایی كه متكفل نگه‌داری از بیماران كرونایی بودند اعلام آمادگی شد اما نیازی به حضور طلاب و روحانیان در بیمارستان‌ها احساس نشد ولی این آمادگی همچنان وجود دارد.

استوار میمندی، مرحله بعد كمك طلاب و روحانیت را در این عرصه تجهیز امواتی دانست كه بر اثر كرونا از دنیا رفتند و ادامه داد: جنازه مؤمن حرمت دارد و دین اسلام برای تجهیز اموات یكسری دستوراتی دارد اعم از غسل، كفن، نماز و دفن با آداب اسلامی كه همگی برای تكریم جنازه مؤمن است كه تمام این كارها را طلاب ما به‌صورت میدانی هم در شیراز و هم در شهرستان‌ها انجام می‌دهند.

بدون هیچ توقعی در كنار مردم می‌مانیم

وی با یادآوری این نكته كه تعداد فوتی‌های كرونا در استان فارس كم بوده است، اما همین مقدار هم توسط طلاب و روحانیان انجام شد، گفت: طلاب و روحانیان آمادگی دارند تا ریشه‌كنی كامل كرونا در كنار مردم و كادر بهداشتی و درمانی بمانند و هر كاری كه از دستشان بر می‌آید را بدون هیچ توقعی انجام دهند.

مدیر حوزه‌های علمیه فارس با بیان اینكه طلاب خواهر و برادر برای تجهیز اموات كرونایی فعالیت كرده و می‌كنند، گفت: تاكنون تجهیز اموات با استفاده از تیمم بوده است زیرا شرایط غسل فراهم نبود و علوم پزشكی اجازه این كار را نمی‌داد و آرامستان‌ها هم همكاری برای غسل نمی‌كردند، لذا طلاب هم اموات كرونایی را فقط تیمم و كفن كرده و بر آن نماز خوانده و دفن می‌كردند ولی با توجه به فتوای مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید مبنی بر اینكه در حد امكان غسل نباید مغفول واقع شود و غسل میت باید حتماً انجام شود مگر در فرض اضطرار لذا امروز تیم‌های كارشناسی وزارت بهداشت به این نتیجه رسیدند كه امكان اینكه شرایط بهداشتی فراهم و غسل داده شود هست.

وی اضافه كرد: اكنون در شهرهای مختلف عملیات غسل اموات كرونایی را شروع كردند و طلبه‌ها هم دارند آن را انجام می‌دهند چون واجب كفایی و از وظایف شرعی است و در شیراز مقداری همكاری‌ها در باب تدفین اموات ضعیف بوده است اما بناست كارگروه سلامت استان تشكیل شود و قول مساعد داده شده است كه این مشكل با توجه به پروتكل بهداشتی كه از وزارت بهداشت ابلاغ شده و همچنین با توجه به نامه اخیری كه معاون هماهنگی وزیر كشور به آرامستان‌ها و استانداری‌ها ابلاغ كرده است، برطرف شده و زمینه غسل اموات كرونایی فراهم شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: