کد خبر: 3863758
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
آیت‌الله دژکام:
گروه سیاست و اقتصاد ــ نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با توصیه به کارمندان دستگاه‌ها و کسبه که با مردم با روی خوش برخورد کنند، گفت: باید در جامعه عطر رحمت را پراکنده ساخت؛ گاهی ما خودمان به جان هم افتاده‌ایم و لذت زندگی را از هم گرفته‌ایم.

به گزارش ایکنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی‌فقیه در استان فارس امروز، 22 آذرماه در خطبه‌های نماز جمعه شیراز با تأکید بر اینکه کتاب اصول کافی بهترین کتاب اخلاق محسوب می‌شود، لزوم مطالعه دائم کتابی با عنوان ایمان و کفر را یادآور شد.

وی به یکی از احادیث موجود در این کتاب که داستانی در مورد حضرت موسی(ع) اشاره کرد و بر لزوم برخورد با مومن با زبان خوش و نگه‌داشتن احترام مومن را مدنظر قرار داد و تاکید کرد که بر اساس این حدیث خداوند بهشت را برای کسانی که دل یک مومن را شاد کند، حلال می‌کند.

آیت‌الله دژکام به کارمندان دستگاه‌های دولتی و کسبه توصیه کرد که با روی خوش با مردم روبه‌رو شده و در این شرایط دشوار، با اخلاق خوب و قدری انصاف، موجبات شاد کردن دل مومنان را فراهم کرده و بهشت را برخود حلال کنند.

امام جمعه شیراز با اشاره به فرمایش پیامبر اسلام مبنی براینکه فردی اگر دل مومنی را شاد کند، خدا را شاد کرده است، گفت: حضرت امام(ره) می‌فرمودند وقتی بحث رحمت خدا را می‌گفتم در درس اخلاق، همه یک حالی پیدا می‌کنند اما وقتی بحث عذاب را می‌گفتم برخی حتی طاقت شنیدن آن را ندارند.

وی با یادآوری اینکه خداوند مهربان و باب رحمت است، گفت: باید در جامعه عطر رحمت را پراکنده ساخت؛ گاهی ما خودمان به جان هم افتاده‌ایم و لذت زندگی را از هم گرفته‌ایم.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه در شرایط سخت کنونی، زن و شوهر، والدین و فرزندان، در ادارات و جامعه، به جان هم می‌افتیم و یکدیگر را آزار می‌دهیم، گفت: در جامعه امروز و با تمام سختی‌هایی که وجود دارد، گاهی با یک تبسم و سرخم کردن، با یک دست دادن ساده و ... می‌توان افراد را خشنود و به این امیدوار کرد که هنوز انسانیت در جامعه وجود دارد.

تسهیل معیشت مردم؛ اصلی‌ترین مسئله امروز

نماینده ولی فقیه در فارس در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه معیشت و تسهیل زندگی مردم در شرایط کنونی اصلی‌ترین مسائل است، گفت: باید به اشکال مختلف در خصوص این موضوع و یافتن راهکارهای عملی بحث و اقدام شود و تنها با شعار دادن و انتقاد کردن و کوبیدن افراد، کار درست نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه برخی در ذهن خود لزوم برخورد تند را در برخی مسائل مدنظر دارند، گفت: مسائل امروز جامعه با جیغ کشیدن مداوم حل و فصل نمی‌شود و باید به دنبال دارو و روش درمان مناسب و تاثیرگذار بود.

آیت‌الله دژکام یادآور شد: ما بعضی اوقات به جای اینکه به دنبال راه حل و ارائه دادن راهکار برای حل مسائل باشیم، زیادی جیغ می‌کشیم؛ حال آنکه امروز وضع ما به جایی رسیده که همه باید فکر و تلاش کنیم و به‌دنبال راه حل باشیم، هر کس به اندازه توان خودش.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری از سال 1386 تاکنون بارها لزوم توجه به مسائل مختلف خصوصا موضوعات اقتصادی را متذکر شده‌اند، گفت: معظم‌له ابتدا بحث جنگ اقتصادی را مطرح فرمودند همان‌طورکه در موضوع فرهنگ، شبیخون فرهنگی را تذکر دادند، اما ما دیر حرکت و اقدام می‌کنیم.

وی با یادآوری اینکه از آن زمان تاکنون دولت‌های مختلفی مسئولیت داشته‌اند، به طرح موضوع اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری در سال 1389 اشاره و تاکید کرد: از آن زمان تاکنون قریب به 12 سال است که آقا می‌گویند درد کجا است، اما کسانی که باید کار عملی را انجام بدهند دیر اقدام می‌کنند.

آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه هیچ زمانی بنا نداشته و ندارد که در خطبه‌های نماز جمعه بی‌انصافی داشته باشد زیرا امام جمعه از عدالت ساقط خواهد شد، گفت: توجه داشته باشیم که آقا در این 12 سال مدام تاکید داشته‌اند که کاری کنید امنیت اقتصادی ایجاد شود، امنیت اقتصادی یعنی اینکه مردم شاهد ثبات در جامعه باشند.

امنیت؛ مهم‌ترین رکن اقتصاد مقاومتی

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس، امنیت را مهمترین ارکان اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: مردم باید در جامعه امنیت خاطر داشته باشند.

آیت‌الله دژکام در بخشی از خطبه‌های نماز با بیان اینکه عواملی باید برای شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی و امنیت اقتصادی اقدام کنند، دولت به معنی گسترده آن یعنی، رئیس‌جمهوری و هیئت دولت، مجلس و قوه قضائیه را بخشی از این عوامل دانست.

وی با بیان اینکه مسلماً دولت در بحث اجرا، اولین رکن محسوب می‌شود، گفت: انتظار این بود که همه دولت‌ها از گذشته تاکنون به این موضوع می‌پرداختند؛ خودشان هم باید پاسخگوی اقداماتشان باشند، اما گلایه‌های سنگینی در مردم وجود دارد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به وظیفه سنگین مردم در این زمینه نیز گفت: وظیفه مردم هم این است که در انتخاب دقت لازم را داشته باشند.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه افق دیده شده برای رسیدن به شاخص‌های مدنظر، 1404 است، گفت: هنوز 6 سال زمان کار داریم. بعضی می‌گویند که بحث صبر نکنیم، حال آن‌که براساس حساب و کتاب علمی باید 6 سال صبر کنیم؛ نهالی را کاشته‌ایم و نمی‌توانیم به آن آب نداده و از آن نگهداری نکنیم؛ اینطور خشک می‌شود؛ ما مسیری را شروع کرده‌ایم و باید صبر داشت تا به نتیجه مطلوب برسد.

اهمیت توجه به حسن انتخاب در انتخابات

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه طی 6 سال آینده چندین انتخابات را پیش رو خواهیم داشت، گفت: حسن انتخاب به پیشبرد امور کمک می‌کند؛ اگر مردم از کسی که خودشان انتخاب کرده‌اند گلایه دارند، امروز باید به این حد برسند که انتخاب بهتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه نباید به دادن شعار و کوبیدن افراد و گلایه‌کردن دلخوش کرد، گفت: باید همه ابعاد قضیه را دید و با هم نشست و برای یافتن راهکار حل مسائل بحث و گفت و گو کرد.

آیت‌الله دژکام با اشاره به طرح این موضوع در آخرین جلسه جامعه روحانیت استان فارس، لزوم دعوت از کارشناسان برای همفکری را یادآور شد و گفت: با شعار دادن نمی‌توان مسائل را حل کرد و کشور را پیش‌برد، ما باید از قالب خشک قدیمی خارج شده و متناسب با نیاز امروز جامعه عمل کنیم.

امام جمعه شیراز با تأکید براینکه انتخاب خودمان بر روند حرکت کشور تأثیرگذار است، گفت: در این مسئله نمی‌توان گفت به من ربطی ندارد، نه اینکه بگوئیم کسی در زمان رای دادن قصد سوئی داشته،‌ اشتباه شده باید جبران شود.

وی با بیان اینکه مردم شیراز در دوران دفاع مقدس، صیاد شیرازی، عباس دوران و ‌15 هزار شهید را عرضه کردند و کارشان گل کرد، امروز هم در جنگ اقتصادی باید کسی را جلو بیاورند که به اندازه صیاد شیرازی بدرخشد.

لزوم مقابله باعوامل فسادآفرین

آیت‌الله دژکام در بخشی دیگر با تصریح اینکه در مبارزه با فساد باید مبارزه با عوامل فسادآفرین را مدنظر داشته باشیم، به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم تغییر نظام بودجه ریزی اشاره و اضافه کرد: لایحه بودجه به مجلس رفت، اما این لایحه چه تغییری کرده است؟

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با بیان اینکه دردسرهای کشور از همین نقطه آغاز می‌شود، گفت: بخشی هم مربوط به نظارت بر قیمت‌ها است که باید توسط سازمان‌های مسئول دنبال شود.

امام جمعه شیراز تأکید کرد: برای اصلاح امور و پیشبرد کشور در مسیر رشد و توسعه همه ابعاد را باید کنار یکدیگر به وظایف محوله درست عمل کنند.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه دستگاه قضایی اقدامات خوبی را آغاز کرده است، بیان کرد: در این بخش هم کارهای زمین مانده زیادی وجود دارد.

وی همچنین با اشاره به اینکه هفته پیش رو بزرگداشت شهید تندگویان و سالگرد ارتحال آیت‌الله حائری، امام جمعه فقید شهر شیراز را داریم، بر لزوم توجه به این یادروزها تاکید کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: