کد خبر: 3858727
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
گروه سیاست و اقتصاد ــ نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با اشاره به وضعیت اخیر و بروز اغتشاشات بعد از افزایش قیمت بنزین گفت: برخی از مسئولان ادعا دارند که بعد از گرانی بنزین قیمت سایر کالاها افزایش نخواهد یافت لذا دولت باید در این زمینه راهکار ارائه دهد زیرا مقابله با گرانی تنها با شعار دادن محقق نمی‌شود.

به گزارش ایکنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، اول آذرماه در خطبه‌های نماز جمعه شیراز با بیان اینکه برای تأمین امنیت حتماً باید جلوی ظلم گرفته شود، اگفت: طبق آیات قرآن، حتی اگر کسی مؤمن باشد و ظلم کند، امنیت از او سلب خواهد شد، لذا کسی نمی‌تواند بگوید من یک شهروندم، از من حمایت کنید تا ظلم کنم.
وی با بیان اینکه تا زمانی انسان ظلم نکند، امنیت نیز برقرار است، افزود: نیاز به عدالت در رفتار، گفتار و کردار است و اگر این عدالت وجود نداشته باشد، قطعاً دچار آسیب خواهیم شد.

آیت‌الله دژکام آیاتی از قرآن کریم را یادآور شد و گفت: خداوند در آیه 82 سوره انعام فرموده است که برای کسانی که ایمان دارند، امنیت قرار داده‌ایم، به‌شرط آن که ایمان خود را به ظلم آغشته نکنند.

امام‌جمعه شیراز تأکید کرد: گناه، مزاحم امنیت است لذا انسان باید رفتار خود را همواره زیر ذره‌بین برد و بداند که خداوند گناه را می‌بیند و نتیجه گناه نیز این می‌شود که امنیت دنیا و آخرت از انسان سلب خواهد شد.

آیت‌الله دژکام همچنین بحث حفظ امنیت را یادآور شد و از زحمات نیروهای امنیتی در اغتشاشات اخیر قدردانی کرد و گفت: امنیت یک نعمت است که باید آن را از خداوند بخواهیم زیرا تنها او «فعال ما یشاء» است.

نماینده رهبر معظم انقلاب تأکید کرد: همه ما طی چند روز گذشته و در این اغتشاشات قدر امنیت را بیشتر دانستیم و این همان نعمتی است که طی 40 سال گذشته با ایستادگی مردم پای آرمان‌های انقلاب به دست آمده است.

دولت راهکار مقابله با گرانی ارائه دهد

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به وضعیت اخیر و بروز اغتشاشات بعد از افزایش قیمت بنزین گفت: برخی از مسئولان ادعا دارند که بعد از گرانی بنزین قیمت سایر کالاها افزایش نخواهد یافت لذا دولت باید در این زمینه راهکار ارائه دهد زیرا مقابله با گرانی تنها با شعار دادن محقق نمی‌شود.

آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه دولت باید به قول و وعده‌ای که به مردم داده عمل کند و از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کند، گفت: گاهی اوقات مسئولان شعاری می‌دهند اما معلوم نیست ساز و کار اجرایی کردن این شعارها چیست پس زمانی که می‌گویند قیمت کالاها افزایش پیدا نمی‌کند باید ساز و کار آن را هم مشخص کنند اما متأسفانه چنین چیزی انجام نمی‌شود.

نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با بیان اینکه مدیران نباید بدون دقت و کارشناسی حرفی بزنند، تا کسی بگوید فلانی دروغ گفت، افزود: چنین کارهایی برای نظام جمهوری اسلامی ناپسند است.

وی با تأکید بر اینکه مردم نیاز به حرف و شعار ندارند بلکه نیاز به طرح‌های عملیاتی و اجرایی دارند، گفت: از مسئولان خواسته‌ام تا برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها راهکار ارائه دهند.

لزوم استفاده از تجارب سایر کشورها

آیت‌الله دژکام پیشنهاد داد تا در این زمینه و به منظور جلوگیری از افزایش قیمت سایر کالاها از تجارب کشورهای دیگر بهره جست و ادامه داد: در کشورهای دیگر نهادهای نفتی گران است اما جلوی افزایش قیمت‌ها را گرفته‌اند پس می‌توانیم از تجربیات آنان استفاده کنیم.

امام جمعه شیراز تأکید کرد: «باید گفتن» یک راهبرد است اما باید دید چه کسی می‌خواهد این بایدها را عملیاتی کند چراکه حل کردن مسائل مهم است.

وی همچنین با بیان اینکه برخی‌ها معتقدند با نظارت مشکل گرانی حل می‌شود، گفت: این مسئله یعنی از سود تولیدکننده و توزیع کننده کاسته شود و در این زمینه اگر سودی که آن‌ها می‌بردند، ظالمانه است این نظارت درست است اما اگر سودشان متعارف است، چه کاری باید در این زمینه انجام داد.

همه مسائل را سیاسی نبینیم

آیت‌الله دژکام در ادامه از کسانی که همه مسائل را سیاسی می‌بینند و به آن ربط می‌دهند، انتقاد کرد و گفت: برخی‌ها تا در مورد مسائل اقتصادی سخن می‌گوییم، آن را گروکشی حساب می‌کنند در صورتی که هدف ما حل مشکل مردم و پیشرفت کشور است.

امام جمعه شیراز در ادامه به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان اقتصادی هم اشاره کرد و افزود: معظم‌له سالهاست که بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کرده‌اند اما مسئولان قدم جدی در این زمینه برنداشته‌اند تا اینکه مقام معظم رهبری خودشان فعالان اقتصادی را جمع کرده و برای آنان سخنرانی کردند.

وی با تأکید بر اینکه برای حل مشکلات اقتصادی کشور باید بسیج عمومی شکل گیرد، گفت: تمام اقشار مختلف مردم اعم از اساتید دانشگاه و حوزه و دانشجویان و مسئولان باید برای حل این مشکلات وارد عمل شوند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: