کد خبر: 3855743
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
گروه اجتماعی ـ رئیس اداره آموزش همگانی و مشارکت عمومی نیروی انتظامی فارس به كاربران فضای مجازی در خصوص توزیع بدافزارهای گوشی‌های هوشمند در قالب دریافت فیلترشكن با سرعت زیاد و بدون قطعی هشدار داد.

به گزارش ایكنا از فارس، مهدی نعمایی، رئیس اداره آموزش همگانی و مشارکت عمومی نیروی انتظامی فارس امروز، 18 آبان‌ماه در جمع خبرنگاران گفت: بدافزاری یافت شده که کاربران گوشی‌های هوشمند را با وعده دریافت فیلترشکن با سرعت زیاد و بدون قطعی فریب می‌دهد و با ارسال پیامک جعلی، قربانی بعدی خود را پیدا می‌کند.
وی بیان کرد: تعدادی از کاربران گوشی‌های هوشمند، از ارسال خودکار پیامک جعلی به مخاطبین آن‌ها با مضمون «دانلود فیلترشکن با سرعت زیاد و بدون قطعی» خبر دادند که با بررسی این موضوع مشخص شد این پیام‌ها مربوط به انتشار بدافزاری است که با ارسال پیامک جعلی، قربانی بعدی خود را پیدا می‌کند.
نعمایی افزود: این بدافزار پس از نصب روی گوشی کاربر به صورت خودکار شروع به ارسال پیامک با گوشی قربانی کرده و به تمام مخاطبان وی، پیامکی با مضمون «دریافت فیلترشکن با سرعت زیاد و بدون قطعی» ارسال می‌کند و از مخاطبان می‌خواهد برای دانلود فیلترشکن به سایتی ناشناس مراجعه کنند.
این مقام انتظامی بیان كرد: از آنجایی که این بدافزار پیامک جعلی را با گوشی فرد قربانی ارسال می‌کند، مخاطبین وی با دریافت پیامک از سوی دوست و فرد مورد اعتماد خود مواجه شده و عموما به متن پیام اعتماد کرده و برای دانلود فیلترشکن روی لینک آلوده ارسالی در پیامک کلیک می‌کنند و با کلیک روی آن و نصب بدافزار، مخاطبین فرد قربانی نیز آلوده شده و گوشی آن‌ها نیز به یکی از انتشاردهندگان بدافزار مذکور تبدیل می‌شود.
رئیس اداره آموزش همگانی و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی پلیس فارس تأکید کرد: کاربران گوشی‌های همراه لازم است در صورت دریافت پیامکی با این مضمون هوشیار بوده و به هیچ وجه لینک داخل آن را باز نکنند و همچنین به فرد فرستنده پیام نیز اطلاع داده که گوشی وی قربانی این بدافزارشده است.
نعمایی ادامه داد: در این نمونه از کلاهبرداری‌ها، مجرمان سایبری از طریق تبلیغات گسترده در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و یا با ارسال ایمیل و پیامک، شهروندان را به درگاه جعلی برای انجام خرید اینترنتی فیلترشکن ارزان هدایت می‌کنند.
وی گفت: دراین صورت کاربر تصور می‌کند که وارد سایت اصلی شده است و اگر به جعلی بودن درگاه بانکی دقت نکند و اطلاعات شخصی، به خصوص اطلاعات بانکی خود را در سایت وارد کرده و ارسال کند، هکرها و مجرمان سایبری اطلاعات ارسال شده را ثبت کرده و از آن سوءاستفاده می‌کنند.
نعمایی با بیان اینکه اینگونه بدافزارها بدون اطلاع کاربر روی گوشی تلفن ‌همراه وی نصب شده و هیچ آیکونی ندارند، گفت: برای حذف این بدافزارها از روی گوشی، کاربران باید با مراجعه به قسمت تنظیمات (Setting) و بخش اپلیکیشن‌های نصب‌شده (Apps)، لیست برنامه‌های نصب‌شده روی گوشی خود را بررسی‌ کنند و برنامه‌های ناشناسی که مجوز دسترسی به مخاطبین و پیامک را دارند، از روی گوشی خود حذف کنند و در صورتی که از این روش موفق به حذف بدافزار نشدند، ریست فکتوری یا همان تنظیمات کارخانه‌ای گوشی می‌تواند راه‌حل نهایی حذف این بدافزار باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: