کد خبر: 3827703
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
گروه اجتماعی ـ مدیركل بهزیستی فارس با بیان اینکه 3 درصد استخدام‌ها باید از بین معلولان باشد، گفت: بیش از ٦٠ درصد معلولان فارس بیكار هستند كه اكثر آن‌ها دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

به گزارش ایكنا از فارس، سیدمرتضی موسوی، مدیركل بهزیستی فارس امروز، 25 تیر در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز با بیان اینکه 3 درصد استخدام‌ها باید از بین معلولان باشد كه بیشترین آمار استخدامی در خود اداره‌کل بهزیستی فارس بیش از ٧ درصد گزارش شده است، گفت: بیش از ٦٠ درصد معلولان فارس بیكار هستند كه اكثر آن‌ها دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و بیشترین آمار تحصیلات دانشگاهی بین معلولان استان را نابینایان ما تشكیل می‌دهند.
وی با تصریح اینكه نقشی در معلولیت افراد نداشته‌ایم، گفت: همه دستگاه‌ها باید نسبت به مسئولیت اجتماعی خود واقف باشند که متاسفانه اینگونه نبوده و به دنبال هزینه بوده‌ایم تا سرمایه‌گذاری.
موسوی گفت: برای ترغیب كارفرمایان جهت ایجاد شغل پایدار و به‌كارگیری معلولان در واحدهای تولیدی تا سقف ٥٠ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ٥ ساله اعطاء می‌شود و علاوه بر آن سهم بیمه مددجو را پرداخت و كارایی را نیز جبران می‌کنیم.
مدیركل بهزیستی فارس در ادامه اظهار كرد: سال گذشته 142 كودك شامل 83 دختر و 59 پسر به خانواده‌های متقاضی فرزند، واگذار شده و هم‌اینک بیش از یک‌هزار خانواده در استان پشت نوبت واگذاری كودكان بهزیستی قرار دارند.
وی با اشاره به شعار شفافیت، توانمندسازی و ارتقای سلامت اجتماعی به عنوان محوریت کار امسل این سازمان در سطح کشور، بیان کرد: توانمندساری حلقه تكمیلی سازمان بهزیستی در قالب پیشگیری، توانمندی فردی و اجتماعی و ... است.
موسوی با بیان اینکه ورود و مداخله بهنگام به آسیب‌ها و توانمندسازی هدفی است که در این سازمان دنبال می ‎‌شود، افزود: خوشبختانه بهزیستی در مباحثی چون مهارت‌های فردی و اجتماعی، خانواده، فرزندپروری، مهارت‌های زندگی به خوب ورود کرده و در این راستا سال گذشته یك میلیون و ٧٩٢ هزار نفر در این آموزش‌ها با همكاری ٦٣٣ گروه اجتماع محور و بیش از ١٢٠ سازمان مردم نهاد شرکت کردند.
مدیركل بهزیستی فارس ادامه داد: علی ‎ رغم وضعیت نامطلوب بودج‌ ای دولت، اما هیئت وزیران دو هفته گذشته مصوب کرد که اعتبارات بهزیستی در همه پرداخت‌ها ١٠٠ درصد تحقق پیدا كند.
موسوی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به وجود 18 هزار و 700 معلول مستمری بگیر تحت پوشش بهزیستی استان فارس، گفت: سال گذشته ٤٤ هزار نفر در صف انتظار قرار گرفتن در جمع مستمری بگیران بودند که به مجموع آن‌ها با دریافت ماهانه 147 هزار تومان اضافه شدند.
وی با بیان اینکه اعضای خانواده معلولان نیز تحت پوشش مستمری قرار گرفته‌اند، گفت: در حال حاضر 321 هزار و ٧٥٥ نفر از خدمات مستمر و غیرمستمر بهزیستی استان فارس بهره‌مند هستند.
مدیركل بهزیستی فارس به تسهیلات اشتغالزایی ٣٢ میلیارد و ٤٠٠ میلیون تومانی سال گذشته این اداره‌کل اشاره كرد و گفت: این میزان اعتبار امسال به ٨٣ میلیارد تومان رسیده است.
موسوی همچنین سهم بیمه كارفرمایی سال گذشته را ٤ میلیارد و ٨٠٠ میلیون اعلام کرد كه امسال به ٦ میلیارد و ٣٠٠ میلیون تومان افزایش یافته است.
وی در این باره اظهار کرد: در سال ٩٧ سهم اشتغال ما دو هزار و ٧٣٤ نفر بود که بیش از آن و به میزان ٣ هزار و ٦٥١ نفر تحقق یافت. امسال نیز سهم اشتغال دو هزار و ٩٠٠ نفری پیش ‎‌بینی شده است.
این مقام مسئول به وضعیت ساخت مسکن خانوار دو معلولی در استان هم اشاره كرد و گفت: در سال ٩٤ دولت طی تفاهم‌نامه پنج جانبه، ساخت مسكن برای خانوارهای دو معلول به بالا را در دستور كار قرار داد که استان فارس پس از تهران با یکهزار و 264 سهمیه بیشترین خانوار دو معلولی کشور را داشت.
مدیرکل بهزیستی فارس یادآور شد: تاكنون ٥٥٧ واحد تحویل داده شده و 173 واحد دیگر در دست احداث است که 42 واحد آن به اتمام رسیده و در هفته بهزیستی تحویل مددجویان داده می ‎ شود و مابقی تا هفته دولت آماده بهره‌برداری است .
موسوی همچنین با اعلام این خبر که پروژه ٤٠ واحدی فاضل در هفته نیز دولت كلنگ‌زنی می‌شود، بیان کرد: در شهر شیراز ٢٢٠ واحد در مجموع در دست احداث است كه تا پایان سال ٩٩ به اتمام می‌رسد.
وی سهم آورده معلول، بهزیستی، بنیاد مسکن، انجمن خیرین مسکن‌ساز و بنیاد مستضعفان جهت ساخت مسکن برای خانوار دو معلولی را به ترتیب 40، 15، 10، 5 و 10 میلیون تومان اعلام کرد.
مدیرکل بهزیستی فارس به مناسب سازی محیط برای تردد معلولان در فارس هم اشاره و بیان کرد: در حال حاضر ٣٥ درصد از فضاهای اداری و شهری استان برای تردد معلولان مناسب‌سازی شده است. در سال ٩٣ حدود ١٨ درصد فضاها مناسب‌سازی شده بود.
وی با اشاره به اینکه طی مصوبه مقرر شده بود که در مدت زمان پنج ساله شیراز به شهر بدون مانع در طراحی‌های شهری تبدیل شود، گفت: در حال حاضر بیشترین مشكل ما در فضاهای بانكی است.
موسوی با تاکید بر اینکه مناسب سازی تنها مبلمان شهری و رمپ نیست بلكه باید استانداردهای خاصی برای معلولان در ابعاد مختلف اعمال شود، گفت: مناسب‌سازی فضاها برای معلولان باید به مسیری منتهی شود كه مشكلی برای تردد استاندارد این قشر از جامعه ایجاد نكند.
وی با بیان اینکه بسیاری از مهندسان، طراحان و ناظران ما اطلاعی از مصوبات شورای مناسب‌سازی ندارند، افزود: نهضت مناسب‌سازی فضاهای شهری و اداری برای معلولان به شدت در حال پیشگیری است.
مدیرکل بهزیستی فارس یادآور شد: سامانه معبر در این باره طراحی شده و هر معلول و شهروندی كه احساس مسئولیت اجتماعی كند، می‌تواند با شماره ٣٠٠٠٠٣٢٢ تماس و فضاهای نامناسب تردد معلولان را منعكس كند.
موسوی به مناسب‌سازی محیط برای معلولان در مترو شیراز هم اشاره کرد و افزود: در ابتدای بحث ساخت قطار شهری استانداردهای لازم را ارسال كردیم که تقریبا رعایت شده اما نه برای همه معلولان.
وی بیان كرد: 30 درصد نمره ارزیابی دستگاه‌های اجرایی فارس به مناسب سازی محیط برای معلولان اختصاص داده شده كه بیشترین نمره را اداره‌كل بهزیستی با عدد ٢٩ گرفته است.
مدیرکل بهزیستی فارس در خصوص کودکان کار به عنوان یک شاخص از وضعیت اجتماعی اشاره و بیان کرد: شیراز از کلانشهرهایی است که طی سال‌های گذشته با این مشکل روبرو شده است.
به گفته موسوی سال گذشته ٤٧٤ كودك كار و خیابانی در سطح فارس ساماندهی و در دو مرکز شبانه‌روزی و یک مرکز روزانه در شیراز و یک مرکز روزانه در مرودشت نگهداری شده‌اند.
وی با بیان اینكه 67 درصد از کودکان کار و خیابانی در فارس غیرایرانی هستند، گفت: كار زیر ١٨ سال برای كودكان ممنوع است و در صورت بهره كشیٰ افراد تحت پیگیرد قانونی قرار می‌گیرند.
مدیرکل بهزیستی فارس همچنین اعلام کرد که در حال حاضر ٥١٥ كودك زیر ١٨ سال در مراكز تحت پوشش بهزیستی استان نگهداری می ‎ شوند كه ٩٠درصد از آن‌ها بدسرپرست هستند.
موسوی به روند واگذاری کودکان تحت پوشش بهزیستی هم اشاره و با ابراز خرسندی از ارتقای فرهنگ فرزندخواندگی در استان، بیان کرد: این مهم برای تحكیم خانواده و سامان عاطفی این كودكان بسیار موثر است؛ اگرچه روند اداری واگذاری‌ها تسهیل شده اما همچنان مسیری طولانی برای واگذاری باید شود.
مدیرکل بهزیستی فارس به اورژانس اجتماعی یا خط ١٢٣ این سازمان هم اشاره و با بیان اینکه برابر قانون برنامه ششم توسعه کشور همه شهرهای بالای ٥٠ هزار نفر باید مجهز به این پایگاه شوند، گفت: سال گذشته ١٤٦ شهرستان ایران مجهز به اورژانس ثابت و سیار شد كه فارس با ٢٢ شهرستان بیشترین تعداد این پایگاه را دارد.
موسوی که اورژانس اجتماعی را ورودی و مدخلی برای همه آسیب‌های اجتماعی می‌داند، گفت: افزایش مصرف آمفتامین‌ها منجر به افزایش خشونت اجتماعی شده است.
وی به راه‌اندازی خانه امن برای زنان و خانه سلامت برای دختران در شیراز هم اشاره و تاکید کرد که هدف غایی بهزیستی برگشت به خانواده سالم است و هدف، نگهداشت افراد نیست.
مدیرکل بهزیستی فارس با اشاره به ساماندهی 34 هزار نفر در اورژانس اجتماعی استان در سال گذشته، گفت: بیشترین آمار مراجعات به این پایگاه، مربوط به طلاق و كودك آزاری بوده و فارس ركوردار اعلام موارد كودك آزاری در سال ٩٧ بوده است.
موسوی همچنین با بیان اینکه بسیاری از افراد از مصادیق كودك آزاری اطلاعی ندارند، گفت: عدم توجه به خواست كودكان و آزارهای عاطفی بیشترین آمار در موضوع كودك آزاری را به خود اختصاص داده است.
انتهای پيام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: