کد خبر: 3824311
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۹
گروه سیاست و اقتصاد ـ استاندار فارس توسعه و تقویت روابط دو كشور ایران و قطر را نیازمند گسترش همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی دانست و گفت: این امر زمینه‌ساز تقویت امنیت در منطقه است.

به گزارش ایكنا از فارس، به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، عنایت‌الله رحیمی،‌ استاندار فارس امروز، 12 تیرماه در سفر خود به کشور قطر با عبدالله بن عبدالعزیز السبیعی، وزیر شهرداری و محیط زیست کشور قطر دیدار کرد و در این دیدار به بررسی زمینه‌های مشترک در تقویت همکاری‌های دوجانبه پرداخت.
نماینده عالی دولت در استان فارس در این دیدار با بیان اینکه سیاست دولت جمهوری اسلامی ارتباط بیشتر و حسنه با تمام همسایگان به ویژه کشور قطر است، افزود: زمینه‌های همکاری بین کشور قطر و جمهوری اسلامی ایران به ویژه استان فارس فراهم است و می‌توان در راستای توسعه بیشتر آن گام برداشت.
استاندار فارس با تاکید بر اینکه تجربه تاریخی نشان داده در تنگناها حامی همسایگان به ویژه کشور دوست و برادر قطر بوده‌ایم، گفت: جمهوری اسلامی همواره به عهد و پیمان‌های بین‌المللی خود با سایر کشورها وفادار است.
وی، توسعه و تقویت روابط دو كشور ایران و قطر را نیازمند گسترش همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی دانست و بیان کرد: این امر زمینه‌ساز تقویت امنیت در منطقه است.
استاندار فارس همچنین با اشاره به وسعت و توانمندی‌های استان فارس، ظرفیت‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی، گردشگری و علمی و تحقیقاتی را از جمله این توانمندی‌ها برشمرد و افزود: در همه این زمینه‌ها اماده توسعه روابط با کشور قطر هستیم.
رحیمی با بیان اینکه سابقه تاریخی فارس و وجود آثار برجای مانده از تمدن کهن ایران در این منطقه و همچنین ۵ اثر ثبت جهانی و بیش از ۳ هزار اثر تاریخی ثبت ملی، یادآور شد: سالانه تعداد بیشماری از گردشگران کشورهای مختلف وارد این استان می‌شوند.
استاندار فارس همچنین نسبت به توسعه روابط در خصوص جذب گردشگر و سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری با کشور قطر اعلام آمادگی کرد.
وی به ظرفیت‌های استان فارس به عنوان قطب پزشکی نیز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر اعمال جراحی تخصصی و دارای حساسیت بالا از جمله پیوند کبد، کلیه، قرنیه، حلزون گوش و... در شیراز انجام می‌شود.
رحیمی با تاکید بر اینکه زمینه ‌توسعه همکاری ها در حوزه پزشکی و درمانی بین کشور قطر و استان فارس وجود دارد، گفت: تشکیل تیم‌های ویژه ای جهت پذیرش بیماران و انجام درمان‌های مورد نیاز می‌تواند در این زمینه اثر بخش باشد.
نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه فارس دومین تولیدکننده محصولات کشاورزی در کشور است، گفت: فاصله کم کشور قطر با استان فارس این امکان را فراهم می‌کند که محصولات مورد نظر این کشور را با استانداردهای مورد نظر قطر تولید و یا زمینه را برای تولید و صدور محصولات کشاورزی از سوی سرمایه‌گذاران قطری فراهم کنیم.
تأمین مصالح ساختمانی مورد نیاز کشور قطر توسط تجار ایرانی، حضور مهندسین و شرکت‌های ساخت و ساز ایرانی در پروژه‌های قطر، تامین نیروی کار تخصصی و عادی توسط ایران، توسعه روابط گردشگری و تبادل گردشگر، توسعه خطوط هوایی و ایرلاین‌ها از دیگر موضوعاتی بود که استاندار فارس در این دیدار به آن‌ها پرداخت.
در این دیدار همچنین با توجه به اینکه کشور قطر میزبان جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۲۲ است، مقرر شد همکاری‌های لازم به منظور اینکه استان فارس مقصد دوم مسافران قطر باشد انجام شود.
عبدالله بن عبدالعزیز السبیعی‌، وزیر شهرداری‌ها و محیط زیست کشور قطر نیز در این دیدار ضمن اشاره به عوامل مشترک دو کشور در توسعه روابط در طول تاریخ رابطه دو کشور را عمیق و تاریخی ارزیابی کرد و افزود: کشور قطر توجه و اهتمام ویژه‌ای به توسعه روابط با ایران دارد.
وی همچنین از تسهیلات و شرایطی که جمهوری اسلامی ایران در زمان محاصره برای قطر فراهم کرد تقدیر به عمل آورد و ابراز امیدواری کرد این موضوع زمینه ساز همکاری‌های دو جانبه بیشتری شود.
السبیعی همچنین به ساخته شدن یک بندر به منظور تجارت با ایران در قطر اشاره کرد و با بیان اینکه این بندر یکی از مهمترین ورودی‌های ایران به قطر محسوب می‌شود، گفت: تقویت و توسعه این بندر با هدف تسهیل در ارتباطات شرکت ها و بخش خصوصی دو کشور در دستور کار قرار دارد.
وزیر شهرداری‌ها، کشاورزی و محیط زیست قطر در پایان از آمادگی کشورش برای توسعه همه جانبه روابط با ایران و به ویژه استان فارس خبر داد.
در این دیدار مدیران اقتصادی و تجاری بخش خصوصی و دولتی استان از جمله مدیران اتاق بازرگانی، مناطق ویژه اقتصادی و نمایشگاه‌های بین‌المللی و همچنین نماینده لارستان و سفیر جمهوری اسلامی ایران در قطر، معاونین وزیر شهرداری و محیط زیست قطر و شهردار دوحه حضور داشتند.
استاندار فارس همچنین بازدیدهایی از قطارشهری، ورزشگاه‌های احداث شده به منظور برگزاری جام جهانی و بعضی پروژه‌های دیگر در کشور قطر بازدید کرد و در ادامه سفر خود به کشور قطر با نخست وزیر کشور قطر دیدار خواهد کرد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: