کد خبر: 3821363
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
گروه اجتماعی ــ رئیس سازمان بسیج هنرمندان فارس با انتقاد از آنچه كه در هفته فیلم اروپا در شیراز رخ داد و گفت: شیراز، سومین حرم اهل بیت(ع) و مهد فرهنگ و تمدن است، لذا مدیران متولی فرهنگ و هنر باید حرمت نگه دارند و متناسب با شأن شیراز و سومین حرم اهل بیت(ع) برنامه‌های فرهنگی و هنری را به اجرا درآورند.

به گزارش ایكنا از فارس، محمد پورمنتصری، رئیس سازمان بسیج هنرمندان فارس امروز، اول تیرماه در جمع خبرنگاران از بروز برخی ناهنجاری‌ها در عرصه فرهنگ و هنر شیراز و استان فارس انتقاد کرد و گفت: هفته فیلم اروپا در شیراز یکی از مصادیق روشنی بود که در آن، با اکران فیلم‌هایی با محتوای القای فرهنگ مذبوح و شکست خورده غرب، درصدد تأثیر بر روح جوانان این مرز و بوم و درگیر کردن آنان به مسائل جنسی و تفکرات از رده خارج ١٠ سال گذشته اروپاست.

وی اضافه کرد: این در حالی است که شیراز، سومین حرم اهل بیت(ع) و مهد فرهنگ و تمدن است که در آن مقبره بزرگانی چون امامزادگان عظیم‌الشأن، شیخ اجل سعدی شیرین سخن و لسان‌الغیب حافظ شیرازی وجود دارد لذا مدیران متولی فرهنگ و هنر باید حرمت نگه دارند و متناسب با شأنیت شیراز و سومین حرم اهل بیت(ع) برنامه‌های فرهنگی و هنری را به اجرا درآورند.

پورمنتصری در ادامه سخنان خود ضمن گرامیداشت یاد هنرمند، فیزیکدان و سیاستمدار ایرانی، شهید مصطفی چمران گفت: 31 خردادماه، مصادف با شهادت دکتر مصطفی چمران بود. یکی از اسطوره‌های بزرگ ایران، که در زندگی شخصی خود در عرصه‌های مختلف از جمله هنرهای تجسمی فعالیتی جدی داشت.

نگاهی به زندگی شهید چمران
وی با یادآوری بخش‌هایی از زندگی این شخصیت برجسته ایرانی افزود: شهید چمران در سال 1337 با استفاده از بورس تحصیلی شاگردان ممتاز به آمریكا اعزام شد و پس از تحقیقات‏ علمی در جمع معروف‏ترین دانشمندان جهان در دانشگاه كالیفرنیا و معتبرترین دانشگاه آمریكا – بركلی- با ممتازترین درجه علمی موفق به اخذ دكترای الكترونیك و فیزیك پلاسما شد. در این مقطع نه از انقلاب اسلامی و نه انقلابی گری، خبری آنچنان به گوش نمی‌رسید.

پورمنتصری ادامه داد: در آمریكا، با همكاری بعضی از دوستانش، برای اولین‏ بار انجمن اسلامی دانشجویان آمریكا را پایه ‌ریزی كرد و از مؤسسین انجمن دانشجویان ایرانی در كالیفرنیا و از فعالین انجمن دانشجویان ایرانی در آمریكا به شمار می‏رفت كه به دلیل این فعالیت‏ها، بورس تحصیلی شاگرد ممتازی وی از سوی رژیم ستمشاهی قطع می‏شود.

پیوند ناگسستی شهید چمران با معنویت در خلق آثار هنری
رئیس سازمان بسیج هنرمندان فارس با بیان اینکه شهید چمران علاوه بر آنکه در عرصه‌های علمی، نظامی، اجتماعی و ... بسیار فعال بود، به هنر نیز علاقه زیادی داشت و آن‌ را به صورت جدی و حرفه‌ای دنبال می‌کرد، گفت: مفاهیم عمیق و معنوی در آثار هنری شهید چمران به خوبی دیده می‌شود و در آثارش می‌توان به نزدیکی او با خداوند پی برد.

وی گفت: شهید چمران هیچ‌گاه خود را در یک سبک منحصر نکرد و در آثارش نشان داد که به سبک‌های مختلفی چون سورئال، اکسپرسیونیسم، رئال و ... به خوبی آشناست و می‌تواند آثار زیبایی را در این سبک‌ها خلق کند.

قدمت فرهنگ ایرانی به گستره تاریخ جهان است
پورمنتصری اظهار کرد: این شهید بزرگوار علی رغم تحصیل در کشوری با آداب و فرهنگ غیر ایرانی و اسلامی، در زمان انقلاب و ٨ سال دفاع مقدس فقط جهت اعتلای فرهنگ ایران و اسلام قدم بر می‌داشت، فرهنگی که غنای آن به قدمت و گستره تاریخ جهان بوده و هست.

هدف حیات و ممات شهید چمران چیزی جز اعتلای فرهنگ ایرانی ـ اسلامی نبود.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان فارس این نکته را یادآور شد که در تاریخ معاصر ایران اسطوره‌هایی چون شهید سیدمرتضی آوینی و شهید مصطفی چمران کم نیستند که هدف از حیات و مماتشان جز اعتلای فرهنگ غنی ایران و اسلام نبوده و در مبادلات و مجادلات با گسترش القا فرهنگ اجنبی، گردن به تیغ سپرده اند تا نکند روزی شود که فرهنگ عقب افتاده غرب که سرشار از بی‌بند وباری و بی عفتی است گریبان‌گیر جامعه ایران شود.

وی بیان کرد: اکنون که ۴٠ سالگی انقلاب اسلامی را با اقتدار و افتخار به گذشته و امید به آینده سپری می‌کنیم، شاهد بعضی رخدادهایی به اسم تبادلات فرهنگی و هنری با دُوَل غربی در کشورمان هستیم، که جز تخریب رساندن و ضدیت با فرهنگ و هنر غنی ایرانی و اسلامی، هیچ سنخیتی در این زمینه ندارد.

پورمنتصری افزود: در این میان، مدیران متولی فرهنگ و هنر کشور و به تبع زیر مجموعه‌های استانی با چشم پوشی از این قبیل رخدادها و وقایع فاجعه بار ضد فرهنگی، با اتخاذ تدابیر اشتباه، جوانان، این خمیرمایه‌ها و رکن‌های اساسی جامعه ایران اسلامی، سعی در گوش به فرمان کردن جوانان و سوق دادن به سمت فرهنگ غرب وحشی می‌کنند و بعضا منتقدان و دلسوزان به این وضعیت را متحجر و سرکش از قانون می‌نامند.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان فارس همچنین گفت: با نگاهی گذرا و کوتاه به قانون اساسی (وظایف متولی اصلی فرهنگ و هنر کشور، در جلسه روز سه‌شنبه، دوازدهم اسفندماه یک‌هزار و سیصد و شصت و پنج مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ١٣/٢/١٣٦٦ به تأیید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره ١٠٢٥/١ مورخ ٢٩/٢/١٣٦٦ ریاست جمهوری به نخست وزیر جهت اجرا) می‌توان به روشنی دریافت که دشمنان، برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین شده‌ای برای جوانان این مرز و بوم به اسم فرهنگ و هنر اقدام كرده‌اند که متاسفانه متولیان اصلی با چشم‌پوشی از وظایف قانونی سعی در گسترش نفوذ فرهنگی و مقابله با قانون اساسی هستند.

وی این سخن شهید چمران را یادآور شد که گفت: تقوا از تخصص لازم تر است، آن را می‌پسندم، اما میگویم، آنکس که که تخصص ندارد و کاری را می‌پذیرد بی‌تقواست.

پورمنتصری همچنین به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در جمع جوانان و دانشجویان اشاره کرد که تایید کننده بر این التزام قانونی است و ادامه داد: معظم‌له در رابطه با نفوذ فرهنگی می‌فرمایند: تهاجم فرهنگی، مخصوص برخی از پدیده های ظاهری و سطحی نیست؛ مسئله این است که یک مجموعه فرهنگی در دنیا با تکیه به نفت، حقّ وتو، سلاح میکروبی و شیمیایی، بمب اتمی و قدرت سیاسی می خواهد همه باورها و چارچوب‌های مورد پسند خودش برای ملت‌ها و کشورهای دیگر را به آن‌ها تحمیل کند. این است که یک کشور گاهی به تفکر و ذائقه ترجمه‌ای دچار می‌شود. فکر هم که می‌کند، ترجمه‌ای فکر می‌کند و فرآورده‌های فکری دیگران را می‌گیرد. البته نه فرآورده‌های دست اوّل؛ فرآورده‌های دست دوم، نسخ شده، دستمالی شده و از میدان خارج شده‌ای را که آن‌ها برای یک کشور و یک ملت لازم می‌دانند و از راه تبلیغاتی به آن ملت تزریق می‌کنند و به عنوان فکر نو با آن ملت در میان می‌گذارند. این برای یک ملت از هر مصیبتی بزرگتر و سخت‌تر است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: