کد خبر: 3819842
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۹
گروه اجتماعی ــ نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با بیان اینكه اجرای طرح جامع توسعه حرم شاهچراغ(ع)، یك مطالبه ملی است نه استانی، گفت: یكی از مطالبات ستاد دهه كرامت باید همین مسئله باشد.

به گزارش ایكنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله د‍ژكام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، 26 خردادماه در نشست مشترک شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت کشور و استان فارس که در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار شد، بیوت اهل بیت(ع) را مراکز نور خدا توصیف کرد و گفت: آنچه که مشخص است دهه کرامت در ماه ذی‌القعده در جامعه جا افتاده است و درون کشور بحمد الهی اقبال و استقبال خوبی از این مسئله انجام می‌شود و این 4 مرقد منور و عتبات نورانی در ایران اسلامی هم محور اصلی قضیه هستند.
وی با بیان اینكه مسلماً برنامه‌های متنوعی در ایام دهه كرامت در تمام نقاط كشور اجرا خواهد شد، گفت: یكی از مطالبات به حقی كه باید در این ایام و این جلسات مطرح كنیم، بحث طرح توسعه حرم شاهچراغ(ع) است.
آیت‌الله دژكام یادآور شد: برای حرم‌های امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و عبدالعظیم حسنی(ع) طرح‌های جامعی شكل گرفت و قضیه به گونه‌ای شكل گرفت تا زائران به آسانی بتوانند به این حرم‌ها دسترسی پیدا كنند و طرح توسعه حر‌م‌ها نیز متناسب طراحی شده است.
امام جمعه شیراز ادامه داد: این قضیه در شیراز دیرتر شروع شده است و بعد از سفر مقام معظم رهبری به فارس و طرح حرم سوم اهل بیت(ع) این مسئله شروع شده و در یک برهه زمانی هم شاید آرام‌تر و با پذیرش تولیت جدید یک حرکت قوی‌تری شکل گرفته است اما این طرح و كار نیاز به کمک دارد و رویكرد در جلسه دهه كرامت هم باید همین باشد كه دسترسی آسان به حرم شاهچراغ(ع) میسر شود زیرا ممكن است وظایف بین دستگاه‌های مختلف نظام درست تبیین نشده باشد یا تساهلی در برخی مواقع پیش آید.
وی با بیان اینكه عملیاتی شدن و اجرایی شدن طرح توسعه شاهچراغ(ع) و تسهیل دسترسی هنوز فاصله دارد، از دشواری دسترسی به حرم شاهچراغ(ع) گفت و ادامه داد: اگر زائران از طرف قبله بخواهند وارد حرم شوند، باید در قسمت غربی شهر دور بزنند و از یك مسیر یك طرفه عبور كنند تا به حرم برسند و این یك مشكل است و دسترسی به حرمی كه می‌خواهد حرم سوم در كشور ایران باشد و زائران زیادی از نقاط مختلف كشور و حتی خارج از كشور دارد و بین‌المللی است باید متناسب با این جایگاه بین‌المللی، طراحی شود.
آیت‌الله دژكام اظهار كرد: نگاه مقام معظم رهبری این است که این برنامه جامع شکل بگیرد كه البته طراحی شده اما هنوز هم‌فکری لازم بین دستگاه‌های ذیربط رخ نداده است و توقع می‌رود كه این جلسه ستاد دهه كرامت به این مسئله نیز بذل عنایت داشته باشد و به عنان یك خواسته كه نیاز ملی است تلقی شود نه چیزی كه در درون یك شهر است.
وی با بیان اینكه برای این كار ملی باید در سطح ملی تصمیم‌گیری شود، گفت: ممكن است گاهی عمق مسئله و ابعاد آن را متوجه بنشایم بنابراین باید این مسئله به عنوان یك خواسته از سوی ستاد دهه كرامت القا شود تا به نقطه‌ای برسیم كه دسترسی به حرم شاهچراغ(ع) و توسعه آن سهولت یابد و این حرم بتواند جوابگوی جمعیت بزرگ زائر باشد.
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس بیان كرد: اكنون یك صحن جامع در حرم شاهچراغ(ع) كه بتواند جمعیت را در مناسبت‌های مختلف پوشش دهد نداریم به عنوان مثال در روز قدس تمام فضاهای حرم را در اختیار داریم اما یك پراكندگی و عدم نظم مشاهده می‌شود و به خاطر این است كه دستگاه‌های مختلف كمك نمی‌دهند تا طرح جامع توسعه حرم اجرایی شود.
آیت‌الله دژكام گفت: مدیران استان فارس متوجه باشد كه اجرای طرح جامع توسعه حرم و سهولت دسترسی به حرم یك مطالبه ملی است نه استانی.
وی در ادامه با بیان اینكه در فارس یك هزار و 508 بقعه متبركه وجود دارد كه یك روز در ایام دهه كرامت به نام تكریم امامزادگان نامگذاری شده است، گفت: روز ذی‌القعده نیز روز بزرگداشت حضرت احمدبن موسی(ع) است كه هر آنچه لازم باشد از اكرام و احترام انجام خواهیم داد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: