کد خبر: 3819563
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰
گروه فرهنگی ـ رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با یادآوری سابقه غنی تاریخی و فرهنگی این كلان‌شهر معتقد است كه شیراز زمینه‌ساز تجربه گردشگری فرهنگی است.

به گزارش ایكنا از فارس، به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز، نخستین نشست تورگردانان ایرانی و مجارستانی امروز، 25 خردادماه در شیراز برگزار شد كه در آن مسئولان شهرداری با مسئولان تورگردانی مجارستان دیدار و گفت‌وگو كردند.
ابراهیم گشتاسبی‌راد، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در این نشست با اشاره به سابقه غنی تاریخی و فرهنگی شیراز و استان فارس گفت: گردشگران می‌توانند در شیراز علاوه بر بازدید از آثار تاریخی، تجربه گردشگری فرهنگی نیز داشته باشند و این كلان‌شهر زمینه‌ساز تجربه گردشگری فرهنگی است.
وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به بازدید تورگردانان مجاری از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و مذهبی شیراز، امیدوارم شاهد افزایش ارتباطات فرهنگی شیراز و مجارستان باشیم.
حیدر اسکندرپور، شهردار شیراز نیز در این نشست گفت: امیدوارهستیم با برپایی این نشست، آژانس‌ها و تورگردان‌های کشور مجارستان با شناخت مناسب از ظرفیت‌های شیراز، زمینه را برای همکاری‌های بیشتر با آژانس‌های گردشگری این کلانشهر و حضور هر چه بیشتر گردشگران مجاری و اروپایی فراهم کنند.
شهردار شیراز سفر اخیر خود به مجارستان که به منظور رونمایی از سردیس حافظ انجام شد را زمینه‌ساز برگزاری این نشست دانست و افزود: شهرداری مسئولیت مستقیمی در حوزه گردشگری ندارد اما با توجه به اتخاذ رویکرد فرهنگی، تلاش می‌کنیم تسهیل کننده و زمینه‌ساز حضور گردشگران در شهر شیراز باشیم و صنعت گردشگری را به عنوان یک صنعت پویا در شیراز ارتقا دهیم چون صنعت گردشگری یکی از ارکان تحول در اقتصاد شهری است که باعث افزایش ضریب اشتغال نیز می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه شیراز علاوه بر داشته‌های غنی فرهنگی و تاریخی، دارای شهروندان مهربان و مهمان‌نوازی است که می‌توان با اتکا به این ویژگی‌ها میزبان گردشگران بسیاری باشیم، افزود: در بین کشورهای اروپایی نیز مردم مجارستان به مهربانی، مدارا و نزدیکی به فرهنگ شرقی شهره هستند. بر اساس این زمینه فرهنگی و اخلاقی مشترک، توسعه تبادلات گردشگری را با کشور مجارستان آغاز کردیم.
اسکندرپور با بیان اینکه شهرداری و شورای اسلامی شهر شیراز به تورهای گردشگری مجاری که بیشترین تعداد مسافر را به شیراز بیاورند، هدایای ارزنده‌ای اهدا می‌کند، گفت: تورگردانان مجاری پس از بازدید از شیراز راهی شهرهای اصفهان و یزد می‌شوند، از این رو می‌توانند یک بسته گردشگری از این مثلث تاریخی را به مردم مجارستان و اروپا ارائه دهند.
شهردار شیراز اظهار كرد: به سفیر ایران در مجارستان پیشنهاد داده‌ایم که با همکاری سفارت مجارستان در ایران، نمایشگاه عکسی از فرهنگ و تاریخ شیراز در بوداپست و از جاذبه‌های شهر بوداپست در شیراز برگزار شود.
اسکندرپور در انتها اضافه کرد: در این روزهای متشنج بین‌المللی که قدرتمندان با زبان اسلحه سخن می‌گویند ما در شیراز با زبان دوستی و مدارا با دنیا سخن می‌گوییم و از شیراز پایتخت فرهنگی ایران؛ پیام صلح، مدارا و دوستی را به جهان به ویژه اروپا می‌فرستیم.
لزوم برگزاری هفته‌های فرهنگی شیراز و مجارستان
همچنین در این نشست سولماز دهقانی، رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز گفت: آشنایی با کشور و شهر مقصد بر افزایش تعداد گردشگران تاثیرگذار است. برگزاری نخستین نشست مشترک تورگردانان ایرانی و مجارستانی نیز در راستای افزایش شناخت تورگردانان شیرازی و مجارستانی از ظرفیت‌ها و آثار این دو شهر و کشور است.
دهقانی با اشاره به آثار برخی از نویسندگان بزرگ مجاری که به فارسی ترجمه شده‌اند، گفت: انجام فعالیت‌های فرهنگی به ویژه برگزاری هفته‌های فرهنگی یکی از عوامل مهم در شناخت هر چه بیشتر و متقابل مردم مجارستان و شیراز از یکدیگر است که باید از این ظرفیت استفاده بیشتری کرد.

حضور نمایندگان 10 شرکت گردشگری مجاری در شیراز
محمدرضا دهقانی، مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری شیراز نیز در نخستین نشست مشترک تورگردانان ایرانی و مجارستانی گفت: در این نشست هیئتی 14 نفره از مجارستان شامل دکتر سارکوزی رییس انجمن دوستی ایران و مجارستان و 13 نفر از مدیران 10 شرکت گردشگری و خدمات سفر مجارستان حضور دارند.
وی با اشاره به شرکت 21 نفر از مدیران تورهای گردشگری شیراز در این نشست گفت: نخستین نشست مشترک تورگردانان ایرانی و مجارستانی می‌تواند زمینه‌ساز افزایش تعاملات فرهنگی و گردشگری و همچنین نزدیک شدن دو کشور ایران و مجارستان شود.
مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری شیراز یادآور شد: میزبانی شیراز از تورگردانان مجارستانی و گفت‌وگوی مستقیم آن‌ها با نمایندگان آژانس‌های گردشگری شیراز می‌تواند بسترساز جذب گردشگران مجاری، اعزام گردشگران شیرازی به مجارستان و گسترش همکاری‌های دوجانبه است.
دهقانی با اشاره به حضور «یودیت ورهی» کنسول اول مجارستان در ایران و دکتر «نیکولاس سارکوزی» رییس انجمن دوستی ایران و مجارستان در نخستین نشست مشترک تورگردانان ایرانی و مجارستانی اضافه کرد: تلاش داریم در عرصه مراودات بین‌المللی تعامل بین شهرداری شیراز و سایر شهرهای جهان افزایش یابد و زمینه را برای ارتقای صنعت گردشگری فراهم کنیم.

سفارت مجارستان در ایران در خدمت تورگردانان است
یودیت ورهی، کنسول اول مجارستان در ایران نیز در نخستین نشست مشترک تورگردانان ایرانی و مجاری گفت: برای توسعه گردشگری دو کشور ایران و مجارستان تلاش می‌کنم و سفارت مجارستان در ایران نیز در خدمت تورگردانان است.
همچنین ادیت لرش، نماینده شرکت های گردشگری و خدمات سفر مجارستان در این نشست گفت: اولویت نخست ما نزدیک‌تر کردن آژانس‌های گردشگری ایران و مجارستان به یکدیگر و انجام برنامه‌های مشترک است.
وی اضافه کرد: نمایندگان تورهای گردشگری مجارستانی به نسبت مردم مجارستان از ایران و شیراز شناخت بیشتری دارند. این نمایندگان تبلیغ کننده بسته‌های گردشگری کشور ایران برای گردشگران مجاری و ترغیب کننده آن‌ها برای سفر به ایران هستند.

تلاش برای توسعه و تعمیق روابط اقتصادی ایران و مجارستان
نیکولاس سارکوزی، رئیس انجمن دوستی ایران و مجارستان نیز در این نشست گفت: خوشحالم که نخستین نشست مشترک تورگردانان ایرانی و مجاری به همت شهرداری شیراز، شورای شهر و سفارت هر دو کشور برگزار شد و امیدوارم به نتایج پرباری برسد.
وی افزود: طی 20 سال فعالیت در حوزه گرشگری، 41 تور به ایران و شیراز آورده‌ام و برای توسعه و تعمیق روابط اقتصادی ایران و مجارستان تلاش می‌كنم.

شیراز؛ از مقاصد پرجاذبه برای گردشگران
سید موید محسن‌نژاد، معاون گردشگری میراث فرهنگی فارس در نخستین نشست مشترک تورگردانان ایرانی و مجاری گفت: شیراز و استان فارس با داشتن ویژگی‌هایی همچون آب و هوای مناسب و اقلیم چهارفصل، آثار تاریخی ثبت یونسکو، جاذبه‌های طبیعی و بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی تخصصی یکی از مقاصد پرجاذبه برای گردشگران محسوب می‌شود و ویژگی‌های ذکر شده می‌تواند عامل انگیزشی برای تبادل گردشگر بین شیراز و کشور مجارستان باشد.
براساس این گزارش، نخستین نشست مشترک تورگردانان ایرانی و مجارستانی شنبه 25 خردادماه با حضور شهردار شیراز، جمعی از اعضای شورای شهر و مدیران شهری، نمایندگان آژانس‌های گردشگری شیراز، هیدتی 14 نفره از مجارستان شامل دکتر شارکوزی رییس انجمن دوستی ایران و مجارستان و 13 نفر از مدیران 10 شرکت گردشگری و خدمات سفر این کشور در هتل بین‌الحرمین برگزار شد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: