کد خبر: 3814563
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
گروه اجتماعی ـ رئیس جهاددانشگاهی كشور در سفر خود به شیراز ضمن برشمردن برخی از ظرفیت‌ها استان فارس و این نهاد انقلابی تأكید كرد: زمینه‌های بسیار خوب كاری برای همكاری در استان وجود دارد و امیدواریم كه با حمایت استاندار جهاددانشگاهی واحد فارس و سایر واحدهای جهاددانشگاهی بتوانند نقش ارزنده‌ای در خدمت توسعه استان فارس داشته باشند.

حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی كشور در گفت‌وگو با ایكنا از فارس، به تبیین ماحصل سفر اخیر خود به شیراز پرداخت و گفت: استان فارس را یك استان بسیار پرپتانسیل برای كار در حوزه‌های مختلف می‌بینیم و توقع ما این است كه جهاد دانشگاهی واحد فارس چه با اتكا بر توان خود و چه با اتكا بر توان سایر واحدهای جهاد دانشگاهی دارای فعالیت‌های شاخص و ارزنده باشد.

روند امیدواركننده‌ای در جهاددانشگاهی فارس مشاهده می‌كنیم
وی افزود: خوشبختانه در مدیریت جدید جهاددانشگاهی واحد فارس تحول خوب و روند امیدواركننده‌ای می‌بینیم و ما هم مصمم هستیم كه كمك كنیم تا برنامه‌هایی كه برای خود واحد ریخته می‌شود اولاً آن برنامه‌ها محقق شوند و ثانیاً توانمندی سایر واحدها را هم به استان بیاوریم و بتوانیم با كمك مدیریت ارشد استان خدمات خوبی را در استان ارائه دهیم.
طیبی با تأكید بر اینكه ظرفیت‌های مختلف جهاددانشگاهی را برای توسعه استان می‌توانیم به كار بگیریم، گفت: زمینه‌های بسیار خوب كاری برای همكاری در استان وجود دارد و امیدواریم كه با حمایت استاندار و بر مبنای مفاد تفاهم‌نامه‌ای كه امضا شد، جهاددانشگاهی واحد فارس و سایر واحدهای جهاددانشگاهی بتوانند نقش ارزنده‌ای در خدمت توسعه استان فارس داشته باشند و ما هم متعهد هستیم كه كمك‌های لازم را در این زمینه بتوانیم انجام دهیم.

دانش پزشكی جهاددانشگاهی می‌تواند به فارس بیاید
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: به هر حال جهاددانشگاهی در حوزه پزشكی توان خوبی دارد و در بسیاری از جاها ما پیشگام هستیم؛ همكاران ما هم در حوزه پزشكی در واحدهای دیگر جهاددانشگاهی علاقه‌مند هستند كه این دانش و تجربه را به استان فارس بیاورند البته زیرساخت پزشكی این استان هم از قدیم خیلی خوب بوده است.
وی اظهار كرد: به لحاظ فضا و امكانات هم جهاددانشگاهی استان فارس دارای امكانات خوبی در محل‌های مناسب است لذا یكی از كارهای ما قاعدتاً این است كه در زمینه فعالیت‌های نوین پزشكی بتوانیم كارهای خوبی انجام دهیم و یك كار نوینی نیز جهاددانشگاهی واحد فارس در همین زمینه با توجه به اینكه محور كار خود را سلامت قرار دهد، انجام دهد.

ظرفیت‌های جهاددانشگاهی را برای توسعه استان فارس به كار می‌گیریم

از توانمندی‌ها حداكثر بهره‌برداری داشته باشیم
طیبی در ادامه با تصریح اینكه بسیار علاقه‌مند هستیم در حوزه كشاورزی و نقطه اشتراك آن با پزشكی كه گیاهان دارویی است، در استان فارس در زمینه اسانس كار كنیم، گفت: باید از توانمندی‌هایی كه در كشورمان وجود دارد، حداكثر بهره‌برداری را داشته باشیم؛ وقتی گل محمدی در فارس كشت می‌شود علاوه بر گلاب باید اسانس هم از آن گرفته شود كه دارای ارزش افزوده بیشتری است و اكنون این طرح اولیه در ذهن ماست كه یك خط تولید اسانس با پژوهشكده گیاهان دارویی راه‌اندازی كنیم و از گیاهان دارویی دیگری كه به هر حال بتوان از آن‌ها در كل استان اسانس‌گیری چه برای مصارف دارویی، چه غذایی و چه بهداشتی كرد، استفاده كنیم.
رئیس جهاددانشگاهی همچنین گفت: استاندار فارس ابراز علاقه كرده است كه در بحث اصلاح نژاد دام در این استان كار شود و ما هم توان خوبی در زمینه دام‌های سبك و سنگین داریم و باید بررسی كنیم كه چگونه این توان در اینجا به كار گرفته شود؛ هم پژوهشكده رویان ما در اصفهان و هم پژوهشكده ابن سینا در تهران این كارها را انجام می‌دهد و آمادگی دارند كه این خدمات را در استان فارس هم ارائه دهند.
وی به دیدار خود با شهردار شیراز نیز اشاره كرد و افزود: در زمینه مسائل شهری، جهاددانشگاهی در حوزه مترو توانمندی خوبی دارد و مترو هم در استان فارس در حال توسعه است كه در جلسه‌ای كه با شهردار شیراز داشتیم بنا شد تا هم مشكلات گذشته حل شود و هم اینكه در پروژه‌های آتی از توان جهاددانشگاهی استفاده شود.

مسئولان مترو از عملكرد تجهیزات جهاددانشگاهی بسیار راضی هستند
طیبی اضافه كرد:‌ بسیار خرسند هستیم كه مسئولان مترو شیراز به شدت از عملكرد تجهیزات جهاد دانشگاهی راضی هستند، علی‌رغم اینكه در مسائل مالی مقداری اختلاف با هم داریم ولی مدیرعامل مترو سریع و شفاف از عملكرد خوب تجهیزات ساخته شده جهاددانشگاهی كه فناوری كاملاً بومی دارند ابراز رضایت كرد.

تعهد شهردار شیراز برای رفع مشكلات مالی
رئیس جهاددانشگاهی در عین حال یادآور شد كه البته با توجه به نوسانات قیمت ارز در قرارداد خوب با مترو شیراز دچار مشكلات مالی شدیم كه در دیدار با شهردار شیراز ایشان متعهد شدند تا این مشكلات را مرتفع كنند.
وی اظهار كرد: همچنین در این دیدار برای بحث استفاده از فضاهای زیرسطحی اعلام آمادگی كردیم زیرا زیر زمین هم امكانات خوبی است كه هر كسی می‌تواند به صورت مجزا برای كارهای خودش از آن استفاده كند و با توجه به اینكه در آینده ما حتماً در شهرها و كلان شهرهای بزرگ در استفاده از زمین و روی سطح دچار مشكل می‌شویم بنابراین باید از فضاهای زیر سطح استفاده شود و خیلی از خدمات شاید در آن فضاها قابل ارائه باشد و دنیا هم دارد روی آن مسائل كار می‌كند؛ جهاددانشگاهی نیز در این حوزه در تهران و مشهد كارهای خوبی انجام داده است و پیشنهاد دادیم كه خوب است كه مطالعات این كار در استان فارس و شیراز انجام شود.

آمادگی جهاددانشگاهی برای رونق گردشگری فارس
طیبی همچنین به ابراز علاقه‌مندی استاندار فارس برای توسعه گردشگری در این استان اشاره كرد و گفت:‌ با توجه به ویژگی استان فارس و قدمت آن در بحث گردشگری، ظرفیت‌های خوبی وجود دارد كه استاندار فارس در این زمینه ابراز علاقه كردند تا این ظرفیت‌ها به كار گرفته شوند؛ جهاددانشگاهی هم ظرفیت‌های گردشگری خوبی نظیر دانشكده و پژوهشكده گردشگری و مركز علمی ـ فرهنگی گردشگری دانشجویان دارد كه یقیناً می‌توانیم در این زمینه از آن‌ها استفاده كنیم.
رئیس جهاددانشگاهی در پایان گفت: در حوزه معادن با توجه به اینكه استان فارس دارای معادن ارزنده‌ای هم در بحث گوهرسنگ‌ها و هم در بحث اكتشاف و استخراج معادن است، می‌توانیم همكاری خوبی داشته باشیم چرا كه جهاددانشگاهی دارای پژوهشكده مواد معدنی بوده و در بخش گوهرسنگ‌ها هم كار می‌كنیم كه می‌توانیم توانمندی‌های خود را در خدمت استان فارس قرار دهیم.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: