کد خبر: 3813926
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۴
گروه فرهنگی ــ معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز از اجرای تورهای فرهنگ شهروندی برای شهروندهای كوچك این كلان‌شهر خبر داد.

به گزارش ایكنا از فارس، به نقل از اداره ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، جمشید رضایی، معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز امروز، اول خردادماه گفت: شهروند کوچولوهای شیراز در قالب طرح «تور نیم‌روز شهروندی» به صورت مشاهده و عملیات با موضوعات مختلف فرهنگ شهروندی آشنا می‌شوند.
وی افزود: این طرح در اداره توسعه فرهنگ شهروندی تدوین شده و هدف از اجرای آن، آموزش فرهنگ شهروندی و آشنایی کودکان با حوزه های مختلف فرهنگی- خدماتی شهرداری به صورت میدانی و ملموس است.
رضایی بیان كرد: با تورهای نیم‌روز شهروندی، شهروندان کوچک شیراز که در خانه های شهروند کوچولو در فرهنگسراهای سطح شهر در حال فراگیری فرهنگ شهروندی هستند، ضمن بازدید از مراکز مختلف همچون خانه مشاغل، ایستگاه آتش‌نشانی، پارک ترافیک، موزه و طبیعت، کتابخانه و... با مصادیق هر حوزه از نزدیک آشنا می‌شوند و آموزش‌های شهروندی توسط کارشناسان هر سازمان به آن‌ها ارائه می‌شود.
وی اظهار كرد: نخستین دوره تورهای نیم‌روز شهروندی، تور علمی مشاغل است که طی آن، شهروند کوچولوهای فرهنگسراهای شیراز ضمن بازدید یک ساعت و نیمه از خانه مشاغل فرهنگسرای شهروند واقع در بوستان شهروند، در فضایی که مشاغل مختلف و ابزارهای آن به صورت ماکت‌های کوچک و متناسب با سن کودکان تهیه و تعبیه شده با این مشاغل آشنا می‌شوند.
معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز یادآور شد: برگزاری این تورها از جمله تور مشاغل مستلزم هزینه است که شاید این هزینه در توان بخشی از اقشار کم بضاعت در مناطق کمتر برخوردار شیراز نباشد، اما با برگزاری این تورها توسط سازمان فرهنگی آن هم در فرهنگسرای شهروند که محدوده کمتر برخودار شهر را پوشش می‌دهد زمینه استفاده کودکان تمام مناطق از این برنامه فراهم شده است.
وی تأکید کرد: ارائه آموزش‌های صحیح به شهروند کوچولوها که در سنین 4 تا 6 سالگی هستند نه تنها زمینه کشف استعدادهای آن‌ها و شکل دادن ذهنیت کودکان به صورت هدایت شده را فراهم بلکه در دوران نوجوانی این کودکان از تحمیل هزینه‌های سنگین برای فرهنگ‌سازی جلوگیری می‌کند و به طور حتم ارتقای فرهنگ شهروندی و کاهش آسیب‌های اجتماعی طی بلندمدت را در پی دارد.
رضایی همچنین گفت: تورهای نیم روز شهروندی طی یک زمان‌بندی یک ساله پیش‌بینی و از 24 اردیبهشت‌ماه آغاز شده است و تا نیمه نخست اسفندماه امسال ادامه دارد. گروه‌های نمایش موضوعات شهروندی مرتبط با هر تور نیز برای شهروند کوچولوها برنامه آموزش فرهنگ شهروندی اجرا می‌کنند.

انتهای پيام 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: