کد خبر: 3812482
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶
گروهاجتماعی ــ شهردار شیراز با اشاره به ظرفیت‌های بافت تاریخی این شهر گفت: بافت تاریخی شیراز باید به کانون اقدامات و برگزاری رویدادهای فرهنگی، اجتماعی و مذهبی این کلان‌شهر تبدیل شود.

به گزارش ایكنا از فارس، حیدر اسکندرپور،‌ شهردار شیراز، امروز، 28 اردیبهشت‌ماه در آیین تکریم و معارفه شهردار منطقه ۸(منطقه تاریخی ـ فرهنگی) با تأكید بر اینكه بافت تاریخی شیراز باید به کانون اقدامات و برگزاری رویدادهای فرهنگی، اجتماعی و مذهبی این کلان‌شهر تبدیل شود، گفت: توجه به مسائل فرهنگی، اجتماعی و مذهبی از جمله اولویت‌های این منطقه باید باشد تا بتوانیم با استفاده از نظر متخصصان، کارشناسان و برگزاری برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی بافت تاریخی را اعتلا ببخشیم.
وی افزود: مأموریت‌های اصلی شهردار این منطقه شامل احیای بازار وکیل به عنوان کانون فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شیراز قدیم، همراهی در ایجاد پیاده راه دروازه قرآن - دروازه اصفهان که منجر به احیای بازارهای تاریخی شیراز می‌شود، توجه ویژه به امامزادگان واجب‌التعظیم و تکریم موجود در بافت و احیای محور زندیه که می‌تواند این کلانشهر را از منظر جذب گردشگر قدرتمند کند، است.
اسکندرپور ضمن یادآوری حادثه تلخ آتش‌سوزی در بازار تبریز گفت: آتش‌سوزی در این بازار ارزشمند تاریخی ما را باید هوشیار کند تا در مسیر افزایش ایمنی بازار وکیل گام بگذاریم. شهرداری شیراز تنها یکی از متولیان و تصمیم‌گیران در بازار وکیل است و باید با همکاری همه نهادهای متولی ایمنی این بازار تاریخی را در دستور کار قرار دهیم.
وی مأموریت اصلی خود در سمت شهردار شیراز را احیای بافت تاریخی به عنوان ریشه این کلانشهر دانست و افزود: بافت فرهنگی ـ تاریخی ریشه شهر شیراز است و بدون توجه به این گذشته پرافتخار هر آنچه در شیراز بسازیم، بیانگر هویت این شهر نیست. در دوره‌هایی از بافت غفلت و تصور می‌شد با توسعه غرب شیراز، این کلان‌شهر توسعه می‌یابد. در صورتی که باید برای توسعه به ریشه‌ها و هویت شیراز توجه کرد.
اسکندرپور با تاکید دوباره بر اینکه شیراز باید مثل شیراز باشد، اضافه کرد: بر اساس این رویکرد شیراز قرار نیست مثل شهرهای دیگر ساخته شود و توسعه پیدا کند، بلکه شیراز مختصات منحصر به فرد فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و شهرسازی خود را دارد و برای توسعه باید به این ویژگی های شاخص توجه کرد.
شهردار شیراز یادآور شد: اگر تصور شود توسعه شیراز با ساخت روگذر و زیرگذر محقق می‌شود، آنگاه شیراز به نسبت شهرهای بزرگ و توسعه یافته دنیا در رتبه‌های آخر قرار می‌گیرد؛ اما اگر شیراز را به عنوان شهری با پیشینه تاریخی و هویتی طولانی و اثرگذار قلمداد کنیم آنگاه شیراز در تراز شهرهای تاریخی بزرگ دنیا و سرآمد این شهرها قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه تغییر و تحولات بافت تاریخی آغاز راه اعتلای این محدوده ارزشمند است، گفت: با ایجاد پروژه‌های محرک توسعه بزرگ مقیاس در بافت مخالفم و باید با مدیریت داشته‌های فعلی فرصت تعالی بافت را فراهم کنیم.
اسکندرپور با اشاره به اینکه هم اکنون بافت تاریخی در حال احیا و تبدیل شدن به فضای درجه یک شهری است، افزود: امیدوارم با تحولات ایجاد شده، شهروندان شیرازی نیز دوباره به بافت تاریخی بازگردند.
شهردار شیراز با انتقاد از برخی تغییرات ایجاد شده توسط سرمایه‌گذاران در خانه‌های تاریخی افزود: تبدیل خانه‌های تاریخی به هتل و رستوران نباید هویت آن را تحت تأثیر قرار دهد، بلکه باید این تغییرات همگام با پیشینه، نحوه معماری و استفاده از مصالح و تزئینات متجانس با بافت تاریخی باشد.
وی توسعه زیرساخت‌های شهری را یک ضرورت دانست و افزود: در حال حاضر دوره توسعه صرفا عمرانی به پایان رسیده و شهرداران کلانشهرهای دنیا همچون لندن افزایش کیفیت زندگی شهروندان و تعالی بخشی به شهرها را در دستور کار خود قرار داده‌اند. شهرداری شیراز نیز همگام با کلانشهرهای جهان این رویکرد را در دستور کار خود قرار داده است و در سال ۹۸ با افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های انسان‌محور این رویکرد را در دستورکار خود قرارداده است.
مقیمی، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این آیین تکریم و معارفه شهردار منطقه ۸ گفت: در این منطقه لایه‌های متکثر انسانی و اجتماعی و داشته‌های غنی تاریخی و فرهنگی وجود دارد و از بافت تاریخی فرهنگی به عنوان سند هویتی شهر شیراز نام برده می‌شود و شهردار منطقه ۸ باید به این ظرفیت‌ها توجه ویژه کند.
ناظر شورا در شهرداری منطقه ۸ افزود: شهردار بافت تاریخی - فرهنگی، شهردار مذهبی و معنوی شیراز و شهردار بخشی از تاریخ و هویت ایران محسوب می‌شود و شهردار جدید منطقه ۸ باید امانت دار این منطقه تاریخی باشد.
وی تأكید كرد: ضروری است با همراهی اهالی، کسبه، سرمایه‌گذاران، معتمدین، روحانیون و ... بافت تاریخی فرهنگی شیراز را به عنوان یک امانت به نسل‌های آینده منتقل کنیم.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: