کد خبر: 3737744
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۰
گروه اجتماعی ـ در زمان امام رضا(ع)، چون ایشان دارای فرزند پسر نبود، دشمن بهانه‌های زیادی علیه مكتب تشیع می‌آورد لذا امام جواد(ع) به مولود مباركی تبدیل شد كه در اسلام و مكتب تشیع هیچ‌كس به اندازه آن همام چنین نقشی در تثبیت امامت و ولایت ایفا نكرده است.

امام جواد(ع) اصلی‌ترین تثبیت‌كننده مكتب تشیع بود/ حرم شاهچراغ(ع)؛ میعادگاه سوگواران جوادالائمه(ع)

به گزارش ایكنا از فارس، امروز، 29 ذی‌القعده مصادف با سالروز شهادت نهمین اختر تابناك آسمان امامت و ولایت حضرت امام محمد تقی(ع) معروف به امام جواد(ع) است.

امروز خورشید هشتم، سوگوار شهادت فرزندش است
امامی كه دردانه خورشید ایران اسلامی است به طوری كه تمام حاجت‌مندان به درگاهش او را به جوادالائمه‌اش قسم می‌دهند تا به حرمت و بركت نام دردانه‌اش نگاهی به دل‌های سوخته‌شان كند.
در طول تاریخ اسلامی زیاد خوانده و شنیده‌ایم كه شیعیان رنج‌های فراوانی دیده و امامان ما نیز رنج‌های زیادی كشیده‌اند تا این مكتب را حفظ كنند و رنج‌ها و مشقت‌های امامان در گذر زمان متفاوت بوده است و با وجود حاكمان ظالم و زورگو شیعه از صیانت خود دفاع كرده و با گذر از سختی‌های فراوان به ما رسیده است.
به تبع آن امام نهم نیز همانند سایر ائمه اطهار ما با حكومت حاكمان ظلم و جور مبارزه می‌كرد تا در این راه همانند سایر اجداد شریفش به شهادت رسید.

امام جواد(ع) در سن 8 سالگی به امامت رسید
پس از شهادت امام رضا(ع) فرزند ایشان، امام جواد(ع) كه در آن زمان یك كودك ۸ ساله بود به‌عنوان امام معرفی شد و این اولین تجربه شیعه بود كه امامی دارد كه هنوز به سن بلوغ شرعی نیز نرسیده و باید وظیفه مهم و خطیر امامت را عهده‌دار باشد.
در آن زمان بعضی از رجال شامخ و بزرگان شیعه فكر می‌كردند كه باید زمینه‌ای را فراهم كنند تا امام جواد(ع) بزرگ شود تا بتواند این مسئولیت را انجام دهد؛ ولی با شناخت بیشتر از این بزرگوار متوجه شدند كه امام در هر سن و سالی كه باشد امام است و حتی در سن كودكی نیز او می‌تواند این مسئولیت خطیر را انجام دهد.

برخورداری از علم فصیح و بلیغ
اگر به زندگی امام جواد(ع) نگاه كنیم در می‌یابیم كه این امام همام نیز مانند پدر بزرگوارش از علم فصیح و بلیغی برخوردار بود و گاه مسئله‌ای را چنان جزء جزء می‌كرد كه در یك جلسه به ۳۰هزار سئوال پاسخ می‌گفت.
حجت‌الاسلام كاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران ضمن تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت امام جواد(ع) گفت: در زمان امام رضا(ع) به‌دلیل اینكه آن حضرت دارای فرزند پسر نبود امامت او را قبول نمی‌كردند و بهانه‌های دشمنان اهل بیت(ع) این بود كه امامان باید دارای جانشین و فرزند باشند كه با میلاد امام جواد(ع) امامت امام رضا(ع) تثبیت شد و دشمنان خلع سلاح شدند و این امام بزرگوار امید معتقدان اهل بیت(ع) شد.
وی با بیان اینكه امام جواد(ع) به مولود مباركی تبدیل شد كه در اسلام و مكتب تشیع هیچ‌كس به اندازه آن همام چنین نقشی در تثبیت امامت و ولایت ایفا نكرده است، گفت: مشیت الهی بر این بود كه خداوند حجت را بر بندگانش كامل كرده و مكتب تشیع را به وسیله امام جواد(ع) به تثبیت برساند.

تمام بقاع متبركه فارس امروز سوگوارند
در این ایام تمام بقاع متبركه و اماكن مذهبی استان فارس نیز مانند سایر نقاط كشورمان سوگوار عزای سالروز شهادت جوادالائمه(ع) هستند و این مراسم‌های سوگواری در شیراز با محوریت حرم حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) برگزار می‌شود.
از شب گذشته مراسم‌های سوگواری به‌همراه سخنرانی و سینه‌زنی در حرم‌های مطهر شیراز و استان فارس به خصوص حرم شاهچراغ(ع) آغاز شده و تا امشب این مراسم‌ها ادامه دارند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: