کد خبر: 3678854
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱
گروه فعالیت‌های قرآنی: بعد از انتشار نخستین مصاحبه با مدیركل صدا و سیما درباره درخواست نخبگان قرآنی جهت پخش تلاوت‌های آنان از صدا و سیما، قاریان و مؤذنان برتر یكسری نظرات در این باره مطرح كردند كه در این مصاحبه دوباره برای پاسخ گرفتن به این مطالب سراغ سهرابی رفتیم.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) از فارس، در تاریخ 21 آبان‌ماه سال جاری مصاحبه‌ای با سیدتقی سهرابی، مدیركل صدا و سیمای فارس درباره درخواست‌های برخی از قاریان و مؤذنان برتر این استان جهت پخش تلاوت‌ها و اذان آ‌ن‌ها در شبكه استانی فارس بر روی خروجی ایكنا قرار گرفت.
در این مصاحبه مدیركل صدا و سیمای فارس بر این نكته تأكید كرد كه از این كار استقبال كرده و از قاریان و مؤذنان برتر خواست تا به او نامه‌نگاری كرده و درخواست‌های خود را مطرح كنند و بعد از بررسی درخواست‌های آنان، استودیو برای ضبط تلاوت و اذان آنان مهیا شده و بعد از ضبط آن به‌منظور گرفتن تأیید نهایی به شورای عالی قرآن تهران ارسال خواهد كرد كه جهت مشاهده این مصاحبه می‌توانید اینجا كلیك كنید.
بعد از ارسال این مصاحبه، برخی از جامعه قرآنی فارس اعم از قاریان و مؤذنان برتر كشور و حافظان بین‌المللی قرآن نظرات متفاوتی نسبت به پاسخ مدیركل صدا و سیما داشتند.

اشاره به نظرات قاریان برتر درباره پاسخ مدیركل صدا و سیمای فارس
به اذعان برخی از قاریان برتر فارس در سال 93 چنین كاری قبلاً انجام شده است و پیش از این تلاوت جمعی از قاریان برتر استان در حرم مطهر حضرت سیدعلاءالدین حسین(ع) ضبط شده و برای شورای عالی قرآن ارسال و تأییدیه آن‌ها گرفته شده و حتی تعدادی از این تلاوت‌ها نیز از صدا و سیمای فارس مدتی پخش می‌شد.
در این راستا دوباره به سراغ سهرابی، مدیركل صدا و سیمای فارس رفتیم و این مسئله را با او در میان گذاشتیم تا باز هم پاسخی در این زمینه به جامعه قرآنی ارائه دهد.

حتماً موضوع ضبط تلاوت‌های قاریان در سال 93 را پیگیری خواهم كرد
وی در این باره گفت: من سابقه چنین كاری را ندارم لذا باید حتماً این مسئله را بررسی كنم و ببینم موضوع چیست ولی مهم‌ترین موضوع این است كه تلاوت آقایان را شورای عالی قرآن باید تأیید كند و من این مسئله را حتماً بررسی خواهم كرد كه آیا این تلاوت‌ها برای شورای عالی قرآن ارسال شده یا خیر و اگر ارسال شده، آیا جوابی دادند یا خیر و اگر هم جواب ارسال كردند آیا ایرادهایی گرفتند و آیا ما رفع ایراد كردیم یا خیر.

تلاش ما برای مطرح كردن فعالان حوزه قرآنی در صدا و سیمای فارس است
سهرابی ادامه داد: در هر حال همان‌طور كه در مصاحبه قبلی هم گفتم برای خود ما مهم این است كه قاریان و فعالان حوزه قرآنی شهر و استان در رسانه استانی ما نمود داشته باشند.
مدیركل صدا و سیمای فارس تأكید كرد: ما معتقدیم كه شیراز با پیشینه قوی كهن، مذهبی و فرهنگی این استعداد را دارد كه فعالان آن در حوزه‌های مختلف شبكه آن حضور داشته باشند و حتی فراتر از این، در حوزه كارشناسی، صاحب‌نظران ما هنرمندان و افراد برجسته استان فارس و شهر شیراز داریم كه این توانایی را دارند كه سایر شبكه‌ها را هم ارتزاق كنند لذا ما دنبال این قصه هستیم كه به امید خدا تلاش كنیم بستری برای حضور عزیزان در سایر شبكه‌ها فراهم كنیم.
وی یادآور شد: با این وجود طبیعی است كه ما وقتی دنبال این قصه هستیم در شبكه خودمان باید از این عزیزان استفاده كنیم و اگر موانع و مصالحی دارد آن را بررسی كرده و رفع اشكال خواهیم كرد.

آیا خود صدا و سیما همتی برای شناسایی نخبگان قرآنی دارد؟
سهرابی در ادامه در پاسخ به اینكه آیا خود صدا و سیما همتی برای شناسایی نخبگان قرآنی دارد؟ به‌عنوان مثال نخبه قرآنی برتر ما كه در كشور حائز رتبه‌های متعددی است حتماً شخصاً باید به صدا و سیما مراجعه كند، گفت: به بركت نظام جمهوری اسلامی فعالیت‌های قرآنی و معارفی در سراسر كشور رونق زیادی گرفته است و گروه‌های مختلف در جای جای استان فعالیت‌های مذهبی و قرآنی دارند.
وی افزود: بحمد الهی ما ارتباط بسیار خوبی با دستگاه‌های فرهنگی فعال در این حوزه مثل سازمان تبلیغات اسلامی داریم و شما هم حق دهید با حجم كاری كه ما در رسانه داریم، شاید فرصت شناسایی همه نخبگان را نداشته باشیم البته اگر متوجه نخبه‌ای شویم حتماً به دنبال آن خواهیم رفت به عنوان مثال در یك جلسه، یك گروه تواشیح به اجرای برنامه بسیار زیبایی درباره حضرت شاهچراغ(ع) پرداختند كه من از آن‌ها شماره گرفتم و از آنان خواستم تا برای ضبط و پخش كار آن‌ها به صدا و سیما مراجعه كنند.

یا ما نخبگان را شناسایی كنیم یا خودشان نامه‌نگاری كنند
سهرابی گفت: در این راستا دو حالت دارد یا ما باید متوجه نخبگان قرآنی خود شویم و یا اینكه خودشان برای ما نامه بزنند و بگویند كه چه استعدادی دارند.
مدیركل صدا و سیمای فارس در عین حال یادآور شد كه ما نیز ذره‌بین به دست داریم تا بتوانیم این نخبگان را شناسایی كنیم البته می‌توان از سازمان‌هایی كه به نوعی حامی این عزیزان هستند و بانك اطلاعاتی آنان را در اختیار دارند نیز كمك گرفت.

درخواست از سازمان‌های مرتبط جهت همكاری در شناسایی نخبگان قرآنی
وی اضافه كرد: سابقه و شناسنامه گروه‌های نخبه قرآنی در دستان سازمان‌هایی نظیر تبلیغات اسلامی، اوقاف، ارشاد و غیره است و دست ما نیست بنابراین اگر این سازمان‌ها كه با آن‌ها نیز ارتباط صمیمانه‌ای داریم به ما اطلاع دهند ما حتماً به سراغ نخبگان قرآنی خواهیم كرد.

به نخبگان قرآنی حق می‌دهم كه ما باید به سراغ آن‌ها برویم
سهرابی در پایان تأكید كرد: البته من به نخبگان برجسته قرآنی ملی و بین‌المللی حق می‌دهم بالاخره كسانی كه در سطوح بالا هستند ما باید به سراغ آن‌ها رویم اما در هر صورت ما باید ابتدا این نخبگان را شناسایی كنیم و در این صورت برای استفاده از ظرفیت آن‌ها لحظه‌ای درنگ نخواهیم كرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: