کد خبر: 3652532
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۷
دستغيب:
گروه اجتماعی: مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز فارس گفت: تکریم خیرین و تسهیل و تسریع در امور آنها بهترین پاسخ به نیت خیرخواهانه آنهاست که باید همواره مد نظر شهرداری و تمامی دستگاه‌ها و نهادها باشد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) از فارس، به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز، کلنگ احداث زمین ورزشی چندمنظوره خیر ساز در شهرک مهدی‌آباد شیراز به زمین زده شد.

این زمین ورزشی 8 هزار و 500 متر مربع مساحت دارد و شامل زمین فوتبال، والیبال و تنیس است که با هزینه‌ای بالغ بر 17 میلیارد ریال توسط خیر شیرازی و به‌همت مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز و با حمایت شهرداری شیراز در بلوار 35 متری شهرک مهدی‌آباد که از شهرک‌های اقماری و کمتر برخوردار حاشیه کمربندی است، احداث می‌شود.

سیدعبدالرضا دستغیب، مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز فارس در این مراسم گفت: امروز در کنار ساخت مراکز آموزشی و بهداشتی، ساخت مراکز اجتماعی، فرهنگی، ورزشی نیز مورد توجه خیّرین قرار گرفته است و اینان کسانی هستند که بدون هیچ چشم‌داشتی برای پیشرفت شهر شیراز و خدمت رسانی به مردم قدم بر می‌دارند.

وی با بیان اینكه امروز تمام درآمد شهرداری‌ها و بیش از یک سوم اقتصاد کشور بر پایه ساخت و سازهای شهری استوار است، گفت: ضرورت تأمین راه‌های درآمد پایدار و تضمین شده امروز اصل حیاتی شهرهاست که در این راستا خیرین و نیکوکاران در حوزه‌های مختلف می‌توانند بازوی قدرتمندی برای توسعه و پیشرفت شهرها باشند و این از برکت‌های فرهنگی و اجتماعیِ امروزِ جامعه ماست.

دستغیب با تأکید بر اینکه عمل خداپسندانه خیرین را نمی‌توان با پول و مسائل مالی جبران کرد، گفت: تکریم خیرین و تسهیل و تسریع در امور آنها بهترین پاسخ به نیت خیرخواهانه آنهاست که باید همواره مد نظر شهرداری و تمامی دستگاه ها و نهادها باشد.

اسدی، سرپرست شهرداری شیراز نیز در این آئین گفت: امروز شهرسازی و فرهنگ سازی دو مقوله پرچالش کشور است. ازین رو ورود خیّرین به این حوزه اهمیت ویژه دارد.

وی با بیان اینکه مردم شهر شیراز پیشینه خوبی در زمینه انجام امور خیر دارند، گفت: مدارس، مساجد و مراکز بهداشتی زیادی توسط خیرین سلامت یا مدرسه‌ساز ساخته شده است اما شهروندان ما بدانند که فرد خیر نه تنها با سرمایه‌گذاری مالی بلکه با در اختیار گذاشتنِ ایده‌ها، تجربیات و دانش و تخصص خود نیز می‌تواند نقش مؤثری در زمینه‌هایی همچون شهرسازی و فرهنگ‌سازی ایفا کنند.

اسدی با اشاره به نحوه شکل‌گیری مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز گفت: ایده تشکیل این مجمع از سال‌ها پیش شکل گرفت و امروز پس از گذشت چندین سال، برخی از افرادی که هسته اولیه شکل‌گیری این مجمع بودند در بین ما حصور ندارند اما اتفاقات خوشی همچون احداث این زمین، قطعاً باقیات صالحاتی برای آن‌ها نیز خواهد بود که برای شکل‌گیری مجمع تلاش کردند.

وی با تأکید بر اهمیت تقویت این مجمع از شورای اسلامی شهر شیراز خواست به تحکیم مبانی این مجمع کمک کرده و با سیاستگذاری‌های هوشمندانه خود در راه نهادینه ساختن امر ورود خیرین به حوزه شهرسازی و فرهنگ سازی گام های اثربخش بردارند.

سیداحمدرضا دستغیب، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز هم در این آیین بر گسترش فضا برای حضور و مشارکت بیشتر خیرین بیش از پیش تاکید کرد.

وی ضمن قدردانی از حضور خیرین در امور شهرسازی، یکی از مصارف زکات را معبرسازی، پل‌سازی و شهرسازی دانست و افزود: شهر باید به تمام نیازهای شهروندان پاسخگو باشد و از آنجا که شهرداری ها و دولت‌ها به تنهایی نمی‌توانند تمام این نیازها را بر طرف کنند، مردم و خیرین نیز باید به میدان بیایند و بخش عمده ای از هزینه‌ها به عنوان خیرات بپردازند و در عمل هم نشان دادند که در این راه موفق نیز بوده‌اند.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه خیرین می‌توانند در تمامی امور شهر مشارکت داشته باشند و هر نامی را مایل باشند بر سردر آن بنا نصب کنند، گفت: باید در تسریع امور خیرین در شهرداری تلاش کرد و در این راستا اگر نیاز به مصوبه‌ای از جانب شورا باشد با وی همکاری و همراهی خواهیم کرد.

دستغیب با تصریح اینکه خیرین بزرگی همچون آقایان مصلح و جوکار در شهرسازی فعالیت چشمگیری دارند، گفت: باید روند کار را به گونه‌ای قرار دهیم که زمینه حضور همه مردم و خیرین دیگر نیز حتی با انجام کارهای کوچک فراهم شود.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از سخنانش به معضلات فرهنگی در شهرها اشاره کرد و گفت: در جامعه امروزی با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستیم و به عبارتی درد و مشکل داریم اما درمانی برای آن نداریم که به نظر من بخش بزرگی از این مشکلات در فرهنگ ما ریشه دارد که باید در جهت رفع آنان تلاش کرد.

دستغیب با اشاره به اینکه معاونت فرهنگی شهرداری و مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز باید به سمت ترویج فرهنگ شهروندی گام بردارند، بیان کرد: به عنوان نمونه پرتاب زباله از خودرو یا توقف بر روی خط عابر پیاده یک مشکل فرهنگی در شهر است که باید شهرداری با برنامه‌ریزی مداوم بر رفع این مشکل تلاش كند و بر اساس آمار و ارقام کاهش این معضل را نسبت به گذشته رصد كند.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر تکریم و تسریع امور خیرین گفت: باید فرهنگ‌سازی را نهادینه کرد تا معضلات اجتماعی روز به روز کاهش یابد.

یادآور می‌شود، حسین جوکار، خیر شیرازی برای سومین بار است که با نیت خیرخواهانه در شهرک مهدی آباد، اقدام به عمل خداپسندانه احداث مراکز مختلف کرده است. وی هدف از این مشارکت خود را کمک به توسعه و پیشرفت شهر شیراز به ویژه در مناطق کمتر برخوردار همچنین ایجاد زمینه سالم برای گذراندن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان این منطقه دانست.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: