کد خبر: 3836230
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
گروه اجتماعی ـ استاندار فارس با اشاره به اهمیت حضور مردم در تمام عرصه‌ها گفت: اگر مشارکت مردم در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی تبلور پیدا کند، می‌توانیم توسعه و تعالی و تعامل را در جامعه محقق کنیم.

به گزارش ایكنا از فارس، به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، عنایت‌الله رحیمی،‌ استاندار فارس شب گذشته، 27 مردادماه در نشست آموزشی سازمان‌های مردم نهاد استان گفت: اگر مشارکت مردم در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی تبلور و عینیت پیدا کند، می‌توانیم توسعه و تعالی و تعامل را در جامعه محقق کنیم.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی بر مبنای مشارکت و حضور فعال عموم مردم، پایه‌گذاری شده است، افزود: الگوی مشخص و زنده‌ای مانند دفاع مقدس پیش روی ما قرار دارد که اقشار مختلف مردم لبیک‌گویان به ندای امام راحل(ره) به صحنه‌های دفاع شتافتند و بر خلاف چند صد سال گذشته که همواره در جنگ‌ها بخشی از سرحدات ایران از کشور جدا می‌شد در جنگ تحمیلی هشت ساله حتی یک وجب از خاک کشور به دشمن واگذار نشد.
نماینده عالی دولت در استان فارس بیان کرد: دفاع مقدس نعمات و برکات زیادی برای کشور به ارمغان آورد که بخشی از آن‌ها را هم‌اکنون نیز شاهد هستیم.
رحیمی با اشاره به اینکه تحولات سریع اجتماعی موجب نقل و انتقالات پیچیده‌ای در ساختارهای اجتماع می‌شود که اثرات مثبت و منفی متعددی با خود به همراه دارد، ادامه داد: یکی از پیامدهای مثبت این تحولات سریع افزایش رفاه اجتماعی در اثر استفاده مناسب از تکنولوژی است و در کنار آن اثرات منفی مانند گسیختگی اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی نیز ممکن است به همراه داشته باشد.
وی با بیان اینكه تحولات اجتماعی در استان فارس در قالب مهاجرت به کلان شهرها و مراکز شهرستان‌ها در حال صورت گرفتن است، گفت: بر اثر مهاجرت جمعیت به مناطق ناشناخته و کاهش نظارت و کنترل اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی نیز بروز پیدا می‌کنند.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه برای غلبه بر پیچیدگی‌های تحولات اجتماعی و آسیب‌های ناشی از آن نیازمند مشارکت نهادمند و قانونمند در جامعه برای رسیدن به حکمرانی شایسته هستیم، گفت: یکی از راه‌های ایجاد مشارکت در جامعه بهره‌گیری از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد است.
وی با تأکید بر اینکه اداره جوامع در قرن 21 بدون مشارکت مردم بسیار مشکل و یا غیرممکن است، افزود: جوامع بشری بدون حضور هماهنگ سه رکن بخش دولتی، بخش خصوصی و جامعه مدنی امکان‌پذیر نیست؛ سازمان‌های مردم نهاد یکی از شاخصه‌های جامعه مدنی محسوب می‌شوند که مطالبات مردم را به شکل قانونی به دولت انتقال می‌دهد و با نظارت بر عملکرد قوای حاکم برای بهبود عملکرد آنان راهنمایی‌ها و توصیه‌های لازم را ارائه می‌کنند که این اقدام موجب تعالی در اداره جامعه خواهد شد.
استاندار فارس با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد خصوصیات ویژه‌ای دارند که آن‌ها را از نهادهای دولتی متمایز می‌کند، گفت: حضور داوطلبانه، فعالیت غیردولتی، عام‌المنفعه و خیرخواهانه و همچنین رویکرد غیرسیاسی از جمله مشخصات سازمان‌های مردم نهاد است.
رحیمی با تصریح اینكه سازمان‌های مردم نهاد غیرسیاسی هستند و در همه دولت‌ها جایگاه عزتمندانه خود را حفظ می‌کنند، گفت: این سازمان‌ها از دولت استقلال دارند و بر مبنای عقاید فرهنگی، مذهبی و چارچوب‌های انسان‌دوستانه خود فعالیت می‌کنند.
نماینده عالی دولت در استان فارس، اهداف سازمان‌های مردم نهاد را تقویت روحیه مسئولیت‌پذیری، پیگیری آرمان‌های اسلامی و ملی و فراهم‌سازی مشارکت عمومی دانست و ادامه داد: در سیل امسال در شیراز و آتش‌سوزی اخیر فعالیت سازمان‌های مردم نهاد به شکل برجسته‌ای موثر بود.
وی کنترل و پایش آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی، پیگیری مسائل زیست محیطی، امور خیریه، مسائل بهداشتی و درمانی و حقوق بشر را از جمله زمینه‌های فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد برشمرد و افزود: نمود عینی فعالیت سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه‌ها تأسیس مدارس، بیمارستان‌ها، مراکز ورزشی و هشدارهای سمن‌های زیست محیطی در خصوص استفاده مطلوب‌تر از محیط زیست و همچنین فعالیت‌های سمن‌های ترک اعتیاد و بازتوانی افراد آسیب دیده است.
استاندارفارس با بیان اینکه ایجاد ارتباط قانونمند میان مردم و حاکمیت را از جمله کارکردهای سازمان های مردم نهاد دانست و گفت: برای ارائه خدمات بهتر به مردم و به ویژه اقشار آسیب‌پذیر باید این ارتباط هرچه بیشتر تقویت شود.
رحیمی با اشاره به اینکه افزایش مشارکت مردم در حوزه‌های مذهبی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی از جمله نتایج عملکرد سازمان‌های مردم نهاد بوده است، ادامه داد: بر مبنای عقاید مذهبی و قانون اساسی بزرگان نظام جمهوری اسلامی همواره بر حضور مردم در تمامی صحنه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تأکید داشته‌اند.
نماینده عالی دولت در استان فارس افزود: مشارکت مردم در حوزه‌های اقتصادی در اصل 44 قانون اساسی متبلور است و در حوزه‌های سیاسی نیز حضور مردم در انتخابات‌ها برای برگزیدن مدیران و مجریان کشور عینیت پیدا می‌کند.
وی با بیان اینکه در سال 1394 گزارشی از وضعیت آسیب‌های اجتماعی تهیه و به مقام معظم رهبری ارائه شد، گفت: مقام معظم رهبری بر رفع آسیب‌ها و واگذاری کارها به خود مردم تاکید کردند که دولت تدبیر و امید در این راستا اقدام به تقویت سمن‌ها کرده است.
استاندار فارس با اشاره به اینکه این استان دارای بیش از یک هزار سازمان مردم نهاد است، ادامه داد: 80 درصد این سمن‌ها از سال 92 تاکنون ایجاد شده‌اند به گونه‌ای که در حوزه وزارت کشور تعداد سمن‌ها از 50 سازمان در سال 92 به 91 سازمان در شرایط فعلی رسیده است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: