کد خبر: 3822350
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
گروه اجتماعی ««رئیس اتاق اصناف فارس با یادآوری نقش اصناف از ابتدای شكل‌گیری انقلاب اسلامی تاكنون گفت:‌ از ابتدای انقلاب اصناف به‌عنوان بازوی توانمند حاکمیت و دولت، از هیچ کمکی فروگذار نکرده است.

به گزارش ایكنا از فارس، سیدمحمود هاشمی، رئیس اتاق اصناف فارس امروز، 4 تیرماه در همایش بزرگداشت اصناف در شیراز گفت: از ابتدای انقلاب اصناف به‌عنوان بازوی توانمند حاکمیت و دولت، از هیچ کمکی فروگذار نکرده است و در طول هشت سال دفاع مقدس و سال‌های سازندگی و تمام بلایای طبیعی همواره پیشقدم بوده و هست.
وی با اشاره به شرایط دشوار اقتصادی کنونی و تلاش دشمنان نظام اسلامی برای متضرر و متوقف کردن نظام اسلامی، گفت: امروز بیش از هر زمان نیاز به رفع آسیب‌های شناخته شده بر سر راه فعالیت مطلوب اصناف هستیم.
هاشمی تعداد واحدهای صنفی دارای پروانه کشور را بیش از 2 میلیون و 675 هزار واحد اعلام و اضافه کرد: این تعداد در فارس 147 هزار و در شیراز بیش از 53 هزار واحد است.
رئیس اتاق اصناف مرکز استان فارس تأکید کرد که این تعداد واحد صنفی هفت برابر نرم جهانی است و سپس لزوم توجه به استانداردها برای بهبود وضعیت درآمد و کسب و کار اصناف مختلف، خصوصا تولیدی و خدمات فنی را یادآور شد.
هاشمی اظهار كرد برای رفع مشکلات اصناف، تخصیص تسهیلات بانکی کم‌بهره و سهل‌الوصول برای پیشبرد اهداف واحدهای صنفی خصوصا کارگاه‌های تولیدی و خدمات فنی که مکمل صنعت است، یکی از راهکارها برای رفع مشکلات فعالان این بخش محسوب می‌شود.
رئیس اتاق اصناف مرکز فارس اقدام در مسیر تثبیت قیمت اجناس و مواد اولیه، کاهش هزینه تأمین حامل‌های انرژی، حذف قوانین موازی، ممانعت از مداخله بعضی دستگاه‌های اجرایی در صدور مجوز، در نظر گرفتن رشد قیمت مواد اولیه و تاثیر آن بر قیمت تمام شده، رفع مشکلات مالیاتی، چابک شدن روند اجرای شهرک‌های صنعتی و ... را از دیگر راهکارها برای رفع چالش‌های این بخش اعلام کرد.
هاشمی با بیان اینکه امروز به طور میانگین به ازای هر 22 نفر جمعیت کشور و استان فارس، یک واحد صنفی در بخش‌های مختلف وجود دارد، کثرت واحدهای تصمیم گیر و دستگاه های صادر کننده مجوز را یکی از عوامل مهم در این موضوع دانست.
وی با بیان اینکه امروز بخشی از بدهکارانی که در زندان بسر می‌برند، کاسبان خرد هستند، تاکید کرد: علی‌رغم سهم اصناف در تولید نقدینگی و اینکه 20 درصد تولید ناخالص ملی در این بخش انجام می‌شود، اصناف هیچ حاکمیتی در موضوع تصمیم‌سازی و قانونگذاری ندارد.
هاشمی با یادآوری اینکه بازار و اصناف زیاد اهل نامه‌نگاری و گلایه نیست، گفت: امروز که گلایه کرده و از مشکلات می‌گوییم، کارد به استخوان اصناف و بازاریان رسیده است و باید بدانیم جامعه‌ای که از اصناف حمایت کند، پیشرفت خواهد کرد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: