کد خبر: 3822339
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
گروه اجتماعی ــ استاندار فارس با یادآوری نقش اصناف در تبلیغ و استمرار دین، کار و فعالیت این بخش از اجتماع را عجین شده با شعائر اسلامی دانست.

به گزارش ایكنا از فارس، عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس امروز، 4 تیرماه در مراسم بزرگداشت روز ملی اصناف در شیراز، با یادآوری نقش اصناف در تبلیغ و استمرار دین، کار و فعالیت این بخش از اجتماع را عجین شده با شعائر اسلامی دانست و گفت: در برگزاری مراسم مختلف مذهبی چه اعیاد چه عزاداری، همیشه اصناف و بازار پیشقدم بوده‌اند.

همراهی همیشگی بازاریان با علما
وی با بیان اینکه اصناف و بازار از گذشته دور تا امروز نقشی برجسته در جامعه ایرانی ـ اسلامی داشته و دارد، ادامه داد: همراهی همیشگی بازار و بازاریان با نیروهای مصلح اجتماعی، به ویژه علمای برجسته و انقلابی، بالاخص همراهی با حضرت امام(ره) در دهه‌های چهل و پنجاه و ایام انقلاب، در دوران جنگ تحمیلی، در بحران‌ها و ... کاملاً مشهود و آشکار بوده و نمونه‌ای از تاثیرگذاری آنان است.

استاندار فارس با تصریح اینکه هرگاه جامعه ایران نیازی به حضور، ایثار و ازخودگذشتگی اصناف و بازاریان داشته، این گروه بدون چشم‌داشتی ورود کرده است، گفت: اصناف و بازار همواره با ورود خود به عرصه‌های مختلف موجب دگرگونی در ساختار نظام اجتماعی و حتی سیاسی شده‌اند.

تقدیم 11 هزار شهید اصناف به انقلاب
وی با اشاره حضور اصناف در عرصه دفاع مقدس، چه در جبهه نبرد، چه در پشتیبانی جبهه‌ها، اهدای 11 هزار شهید والا مقام را از نمودهای بارز این حضور توصیف و اضافه کرد: در گذشته هرگاه نیاز به ساخت حوزه علمیه و مسجد و حسینیه و مدرسه داشتیم، بازار پیشقدم بود؛ در پرداخت وجوه شرعی نیز بازار همواره جلودار بوده است.

رحیمی با بیان اینکه تاریخ ایران نشانه‌های فراوانی از تأثیرات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی این قشر در خود ثبت کرده است، نقش اصناف در شرایط کنونی جامعه و وضعیت اقتصادی تحمیل شده بر کشور را بی‌بدیل توصیف و اضافه کرد: اگر زمانی در دوران دفاع مقدس و انقلاب بازاریان به اشکال مختلف حضور و تأثیر داشتند، امروز هم وظیفه ذاتیشان حضوری مؤثر و کارآمد در عرصه است.

شكوفایی جامعه در گرو اخلاق‌مداری اصناف است
استاندار فارس با تصریح اینکه اکثریت جامعه اصناف و بازاریان را کاسبان منصف و متعهد تشکیل می‌دهند، گفت: به حتم اگر اصناف، انصاف را سرلوحه کار قرار دهد، نقشی اثرگذار در جامعه خواهد داشت؛ رعایت انصاف، عدالت، اخلاق به عنوان ارزش‌های اعتقادی مورد نظر است که اصناف به آن عمل کرده و می‌کنند، که اگر چنین باشد که هست، می‌توان جامعه‌ای شکوفا و امیدوار را متصور بود.

رحیمی با بیان اینکه در بعد فعالیت اصناف تکالیفی برعهده حاکمان و دولتمردان قرار دارد و در مقابل انتظارات و تکالیفی از بازاریان و اصناف وجود دارد، گفت: انتظاری که بازاریان و اصناف از حاکمیت و دولت دارند، این است که امنیت در جامعه ساری و جاری باشد، رعایت حقوق آن‌ها با عدل انجام و اصناف تکریم شوند، بازار از التهاب کم برخوردار باشد، در سایه قانون حمایت شوند، کالا به اندازه نیاز وجود داشته باشد.

استاندار فارس گفت: امروز دولت ادعا نمی‌کند که همه این موارد را به نحو احسن انجام داده، اما تلاش در همین مسیر انجام شده تا در حد توان تمام موارد محقق شود.

امنیت ایران در منطقه مثال‌زدنی است
رحیمی با تصریح اینکه امنیت حاکم بر جامعه ایران، در منطقه آشوب زده خاورمیانه، مثال‌زدنی است، گفت: علی‌رغم اینکه استکبار و معاندان، سرمایه‌گذاری زیادی برای ایجاد ناامنی انجام می‌دهند اما امروز ایران و به ویژه استان فارس از مولفه‌های امنیت برخوردار است.

استاندار فارس با بیان اینکه فراهم شدن امنیت زمینه‌‌ساز کار اصناف است، گفت: حاکمیت هم انتظار دارد که بازار به نقش‌های تاریخی و مورد نیاز امروز جامعه بپردازد، یکی از نقش‌های اصلی بازار ایجاد روحیه نشاط و امید در مردم و یکی دیگر پرداخت مالیات به عنوان بخشی از درآمد دولت برای اداره امور مملکت است.

وی با اشاره به اینکه حدود 18 درصد از تولید ناخالص ملی و ایجاد 6 میلیون فرصت شغلی توسط اصناف و بازار محقق می‌شود، گفت: سال گذشته اصناف در کشور بالغ بر 200 هزار شغل ایجاد کرده است.

اصناف می‌تواند رونق تولید را از روی كاغذ به عرصه جامعه انتقال دهد
رحیمی اظهار كرد: با این شاخصه‌ها، از نقش و جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد برخوردار است و می‌تواند در معرفی کالاهای ملی تاثیرگذار عمل کند و سال رونق تولید را عملیاتی کرده و از روی کاغذ به متن و عرصه جامعه انتقال دهد.

استاندار فارس با بیان اینکه اصناف نقش‌آفرینی جدی در زمینه اشتغال و کارآفرینی داشته و دارد، لزوم پرداخت دقیق مالیات و همچنین پرداخت بیمه برای شاغلان را یک ضرورت و وظیفه اصناف دانست و گفت: در موضوع شناسایی واحدهای فاقد پروانه و مقابله با قاچاق کالا هم بخشی از وظیفه بر عهده اصناف قرار دارد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: