کد خبر: 3822063
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳
گروه سیاست و اقتصاد ــ کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه با برگزاری نخستین جلسه فعالیت خود را در نهمین دوره اتاق بازرگانی فارس آغاز کرد.

به گزارش ایكنا از فارس، نخستین جلسه فعالیت كمیسیون فناوری، اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس امروز، 3 تیرماه در محل این اتاق برگزار شد.

در این جلسه که با حضور فعالان بخش IT، فناوری و اطلاعات و رسانه استان فارس برگزار شد، یلدا راهدار، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس گفت: اتاق بازرگانی به عنوان مادر تشکل‌ها و پارلمان بخش خصوصی مشاور قوا است و همواره تلاش کرده مشکلات فضای کسب و کار را شناسایی و بهبود بخشد.

وی افزود: اتاق بازرگانی فارس در دوره نهم فعالیت‌های خود را با دیدگاه نوین برنامه‌ریزی کرده است که تلاش می‌کند نقش مشاوره‌ای خود را در توسعه و اقتصاد استان و کشور ایفا کند.

راهدار با بیان اینکه اتاق بازرگانی فارس یکی از اتاق‌های تاثیرگذار در کشور است، بیان کرد: در این دوره از فعالیت اتاق کمیسیون‌های نوینی پایه‌ریزی شده است که فعالیت این کمیسیون‌های تخصصی می‌تواند گره‌گشایی بیشتری از فضای کسب و کار استان داشته باشد.

وی اظهار كرد: با توجه به توان و پتانسیل‌های استان در بخش نیروی انسانی، دانشگاه‌ها، پارک علم و فناوری و شرکت‌های ICT در استان در بخش فناوری و اطلاعات بر آن شدیم تا کمیسیون تخصصی در این زمینه فعال شود تا مشکلات و معضلات فضای کسب و کار در این حوزه را شناسایی و برطرف کنیم.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: پس از اعلام فراخوان کمیسیون‌های اتاق، استقبال بسیار خوبی از این کمیسیون از سوی متخصصان در استان شد که نشان از وجود خلأ توجه و وجود ظرفیت بالقوه در این بخش در استان دارد.

راهدار ادامه داد: مهم‌ترین مسئله ما در این کمیسیون، شناسایی مسایل و مشکلات فضای کسب و کار در موضوع فناروی و اطلاعات و اقتصاد رسانه و استفاده از ابزارهای در اختیار اتاق از جمله شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و شورای پژوهش اتاق برای حل مشکلات و تسهیل فضای کسب و کار برای فعالان اقتصادی در این بخش است.

وی اظهار كرد: بر اساس پیش‌بینی‌های اولیه مقرر شده چهار کمیته پایش فضای کسب و کار ICT، سرمایه‌گذاری، صادرات نرم‌افزار و تولید محتوا و اقتصاد رسانه تحت عنوان این کمیسیون به صورت تخصصی مسائل را دنبال کند که این موضوع هنوز نهایی نشده است.

راهدار گفت: بر این باوریم که برای بهبود فضای کسب و کار باید مسایل به صورت تخصصی و با تقسیم وظیفه و برنامه‌ریزی انجام شود تا مسیر بتوانیم در یک مسیر مشخص و به صورت مستمر و تأثیرگذار حرکت کنیم.

همچنین در این جلسه هاله فولادفر، مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری فارس نیز با اشاره به آغاز بکار کمیسیون فناوری، اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه در این دوره از فعالیت‌های اتاق بازرگانی فارس گفت: تشکیل و فعالیت این کمیسیون در استان فارس بسیار ضروری بود زیرا متاسفانه در سال‌های گذشته اقدام منسجم و مستمری در بخش اقتصادIT و رسانه در استان انجام نشده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر فعالیت‌های حوزه فناوری و اطلاعات در استان به صورت جزیره‌ای دنبال می‌شود، افزود: با توجه به گسترش فعالیت‌های اقتصادی در حوزه فناوری و اطلاعات، دانش‌بنیان، نرم‌افزار و افزایش استارتاپ‌ها این کار با محوریت بخش خصوصی منسجم و نظام‌مند می‌شود.

فولادفر یادآور شد: پتانسیل استان در حوزه فناوری اطلاعات منحصر به فرد است و وجود افراد نخبه، دانشگاهی و اجرایی در کمیسیون کمیسیون فناوری، اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی می‌تواند زمینه ایفای نقش و حضور موثرتر استان فارس در سطح کشور را فراهم کند.

وی با تصریح اینكه در بخش دولتی کمیسیون‌های تخصصی اتاق بازرگانی را بازوی خود می‌دانیم، گفت: تلاش می‌کنیم با ظرح مسایل کارشناسی و تخصصی از سوی بخش خصوصی از ابزارهایی مانند شورای گفت‌وگوی دولتی و بخش خصوصی در دولت برای رفع مشکلات این حوزه در استان بهره ببریم.

فولادفر ادامه داد: محوریت بخش خصوصی در این بخش از پیامدهای مثبت این کمیسیون است زیرا بخش خصوصی به صورت تخصصی و کارشناسی می‌توانند مشکلات خود را شناسایی و راهکارهای آن را مشخص کنند و برای پیگیری به ما در بخش دولتی ارائه کنند.

مهرداد سهرابی، مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس هم در این جلسه گفت: تولی‌گری بخش خصوصی برای شناسایی مشکلات، بررسی و ارائه کارشناسی راهکارهای رفع آن‌ها از سوی بخش خصوصی اقدام مناسبی است که در چند سال اخیر در فعالیت‌های اتاق بازرگانی فارس به خوبی انجام می‌شود.

وی بیان كرد: حوزه ICT می‌تواند یکی از بخش‌های درآمدزا در حوزه توسعه اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری در استان باشد که بخش خصوصی باید بتواند در این رونق بخشی اقتصادی در این بخش استان نقش‌آفرین باشد.

سهرابی با بیان اینکه پارلمان بخش خصوصی در فارس ظرفیت‌های خوبی برای رفع موانع بر سر راه اقتصاد حوزه ICT دارد، گفت: حوزه فناروی و اطلاعات یکی از بسترهای نوپا در حوزه اقتصاد است که با توجه به اهمیت آن می‌توان با برنامه‌ریزی و هموار کردن مشکلات این بخش، شاهد رشد و پیشرفت این بخش در استان باشیم.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: