کد خبر: 3805996
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۴
گروه سیاست و اقتصاد ـ رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس با تأكید بر افزایش مراودات با كشور قزاقستان گفت: شرایط افزایش مراودات اقتصادی و فرهنگی استان فارس و کشور قزاقستان وجود دارد.

به گزارش ایكنا از فارس، جمال رازقی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس بعدازظهر امروز، 3 اردیبهشت‌ماه در دیدار با سرکنسول کشور قزاقزستان در بندرعباس در شیراز گفت: شرایط افزایش مراودات اقتصادی و فرهنگی استان فارس و کشور قزاقستان وجود دارد که ابعاد مختلف همکاری دو طرف را با حضور تجار و بازرگانان فارس و قزاقستان دنبال می‌کنیم.
وی بیان کرد: استان فارس در بخش کشاورزی با تولید حدود 14 میلیون تن محصولات کشاورزی از استان‌های برتر در بخش کشاورزی کشور ایران است که عمده محصولات تولیدی این استان غلات، گندم، جو، ذرت، محصولات سیفی و محصولات باغی است.
رئیس اتاق بازرگانی فارس افزود: همچنین این استان ظرفیت‌های خوبی در بخش تولیدات صنعتی دارد به طوری که با برخورداری از 16 کارخانه سیمان فعال سهم بزرگی در تولید سیمان کشور دارد.
رازقی اظهار كرد: بخش فولاد، صنایع تبدیلی، سنگ‌های معدنی و نما، حمل و نقل و دانشگاه‌های معتبر و مهندسین متبحر در بخش خدمات فنی و مهندسی نیز از دیگر ظرفیت‌های اقتصادی استان فارس است.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: محصولاتی از جمله تولیدات سیفی و سبزی، رب گوجه فرنگی، لبنیات و خرمای استان فارس به کشورهای حاشیه خلیج فارس، هند و کشورهای مشترک المنافع(CIS) صادر می‌شود.
وی ادامه داد: بخش گردشگری و جاذبه‌های این بخش استان فارس نیز با برخوداری از آثاری مانند تخت جمشید، پاسارگاد، آثار زندیه، باغ ارم و طبیعت زیبا شهرت جهانی دارد که طبیعت منحصر به فرد این استان، توانسته فارس را به یک استان چهار فصل تبدیل کند.
رازقی بیان كرد: گردشگری پزشکی و توریسم سلامت شیراز از دیرباز از ظرفیت‌های اقتصادی این استان محسوب می‌شود که وجود تجهیزات بیمارستانی مدرن و پزشکان متخصص این استان ظرفیت‌های ویژه‌ای در این بخش هستند.
وی یادآور شد: اتاق بازرگانی فارس امسال اعزام و پذیرش هیئت تجاری اقتصادی از بازرگانان این استان به کشور قزاقستان را با هدف بررسی زمینه‌های مشترک گسترش فعالیت‌های اقتصادی به ویژه در بخش‌های کشاورزی و گردشگری را در دستور کار خود قرار داده است.
رازقی افزود: سرکنسولگری کشور قزاقستان در بندرعباس باید نیازهای بازار خود را شناسایی و ارائه کند تا با شناخت دقیق و نیازسنجی مناسب توانیم همکاری‌های موثر و مطلوبی را داشته باشیم.
غلامحسین شعرا، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز در این دیدار گفت: ظرفیت گردشگری شهر شیراز بسیار ویژه است که با با توجه به برخورداری کشور قزاقستان از جمعیت شیعه، استان فارس می‌تواند در بخش مذهبی نیز میزبان و مقصد مناسبی برای توریسم و گردشگران مذهبی این کشور باشد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: