کد خبر: 3805963
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴
گروه اجتماعی ــ معاون تجاری‌سازی پارک‌ها و مراکز رشد جهاددانشگاهی از فعالیت ۲۴ مرکز رشد و ۳ پارک تحت سرپرستی این مرکز در نقاط مختلف کشور خبر داد.

به گزارش ایكنا از فارس، حسین بختیاری، معاون تجاری‌سازی پارک‌ها و مراکز رشد جهاددانشگاهی، امروز، 3 اردیبهشت‌ماه در آیین افتتاح مرکز نوآوری و شکوفایی(منش) و راه‌اندازی کرسی تعاون و کارآفرینی در جهاددانشگاهی فارس گفت: در حال حاضر بیش از 210 مرکز رشد در مجموعه وزارت بهداشت و علوم به همراه 40 پارک در حال فعالیت هستند که 24 مرکز رشد و سه پارک از مجموع این تعداد تحت سرپرستی مجموعه جهاددانشگاهی کشور مدیریت می‌شوند.
وی به فعالیت‌های جهاد در حوزه اشتغال اشاره كرد و گفت: در دهه 80 با افزایش متقاضیان ورود به دانشگاه مواجه شدیم و مجموعه جهاد پیش‌بینی معضل فارغ‌التحصیلان بیکار را از همان ابتدا کرده بود.
بختیاری افزود: با این پیش‌بینی سازمان اشتغال دانش‌آموختگان در مجموعه جهاد به جهت ارائه راهکارهای عملیاتی مبتنی بر پژوهش راه‌اندازی شد.
معاون تجاری‌سازی پارک‌ها و مراکز رشد جهاددانشگاهی ادامه داد: در اوایل دهه 80 همکاران در مجموعه جهاددانشگاهی به این نتیجه رسیدند که استخدام در بخش‌های خصوصی و دولتی نمی‌تواند راهکاری مناسب برای اشتغال فارغ‌التحصیلان باشد و در این راستا بحث کارآفرینی مطرح شد و جهاد‌دانشگاهی اولین مرکز رشد خود را به هدف حمایت از کارآفرینان در سال 82 راه‌اندازی کرد.
بختیاری با بیان اینكه 600 شرکت فناور در قالب 27 مرکز رشد و پارک از خدمات جهاد‌دانشگاهی بهره‌مند می‌شوند، گفت: در حین فعالیت مراکز رشد و پارک‌ها چالش‌هایی مورد بررسی قرار گرفتند که نهایتاً به این نتیجه رسیدیم که نیازمند طراحی یک مدل بومی و داخلی هستیم که نه مشکلات مراکز رشد و پارک‌ها را داشته باشند و نه نگاه اقتصادی صرف را دنبال کنند لذا مرکز رشد نوآوری و شکوفایی تحت عنوان منش در دستور راه‌اندازی قرار گرفت.
معاون تجاری‌سازی پارک‌ها و مراکز رشد جهاددانشگاهی با تصریح اینكه این مراکز هیچ نوع ساختار قانونی و رسمی ندارند و یک برنامه چابک هستند، مرکز نوآوری و شکوفایی را مدلی موفق در مجموعه جهاد معرفی کرد که در حال حاضر با نام اختصاری منش در استان‌ها فعالیت خود را آغاز کرده است.
بختیاری ادامه داد: در حال حاضر 9 مرکز نوآوری و شکوفایی در مجموعه جهاددانشگاهی پیش‌بینی شده که ششمین آن در استان فارس از امروز کار خود را رسما آغاز کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا بتوانند از شبکه و خدمات گسترده این مراکز استفاده کنند و ادامه داد: مجموعه جهاد می‌تواند با ایجاد شبکه قوی و گسترده به توسعه و حمایت از این مجموعه‌ها کمک کند.
بختیاری به راه‌انداری این مرکز در جهاد‌دانشگاهی فارس هم اشاره كرد و یادآور شد: شیراز دارای ظرفیت‌های زیادی در حوزه‌های فناوری اطلاعات، صنایع فرهنگی و گردشگری است از این رو ششمین مرکز نوآوری و شکوفایی در این کلانشهر راه‌انداری شد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: