کد خبر: 3805510
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
گروه فرهنگی ــ رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: بزرگداشت سعدی را در قالب جشنواره ادبی ـ هنری با عنوان «روزگار ارادت» ادامه می‌دهیم.

به گزارش ایكنا از فارس، ابراهیم گشتاسبی‌راد، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، شب گذشته، اول اردیبهشت‌ماه در جمع خبرنگاران با بیان اینكه بزرگداشت سعدی در سال جاری را در قالب جشنواره ادبی ـ هنری «روزگار ارادت» برگزار خواهیم كرد، گفت: این جشنواره ادای احترام و دینی به شیخ اجل سعدی شیرازی است که توسط شهرداری شیراز برنامه ریزی شده و با همکاری سایر دستگاه‌ها اجرا می شود و تداوم می‌یابد.
وی با تصریح اینکه این جشنواره با جشن یادروز شیخ اجل با عنوان «آموزگار گلستان» در دبستان سعدی محله سعدی و از دوم اردیبهشت شروع می‌شود، گفت: بعدازظهر دوم اردیبهشت در برنامه‌ای با نام «خط نگارین» که با همراهی انجمن خوشنویسان شیراز و اداره‌کل میراث فرهنگی فارس به اجرا درمی‌آید، هنرمندان با بداهه نویسی آثار سعدی به شیخ اجل ادای احترام می‌کنند.
نقالی حکایات سعدی در برنامه «ورقی از گلستان»، کارگاه های گلستان خوانی در خانه‌های شهروند کوچولو مراکز فرهنگی با نام «شیرین سخنان»، جشن یادروز سعدی در فرهنگسراها با عنوان «نسیم بوستان» از دیگر برنامه‌هایی است که رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به آن‌ها اشاره کرد.
جمشید رضایی، معاون فرهنگی و هنری سازمان نیز در تشریح بیشتر برنامه‌های جشنواره «روزگار ارادت» گفت: عناوین برنامه‌های جشنواره گرامیداشت سعدی از غزلیات و آثار سعدی گرفته شده است.
وی گفت: عنوان کلی جشنواره یعنی «روزگار ارادت» از بیت «کهن شود همه را به روزگار، ارادت/ به جز مرا که همان عشق اولست و زیادت»، برنامه «خط نگارین» از مصرع «دل می برد این خط نگارین»، جشن«آموزگار گلستان» از بیت «چه خوش گفت با کودک آموزگار/ که کاری نکردیم کاری و شد روزگار»، برنامه «ورقی از گلستان» از مصرع «از گلستان من ببر ورقی»، برنامه «نسیم بوستان» از مصرع «هر صبحدم نسیم گل از بوستان توست» و نمایشگاه «آرزوی دیدار» از مصرع «هنوز دیده به دیدارت آرزومند است» برگرفته شده است.
رضایی افزود: در برنامه «ورقی از گلستان» در مجموعه زندیه، نقالی و پرده‌خوانی حکایات سعدی توسط نقالان کودک تا کهنسال انجام می‌شود.
وی ضمن قدردانی از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به خاطر همراهی در برنامه‌های اجرایی در سعدیه، «آرزوی دیدار» را از برنامه‌های شاخص هفته گرامیداشت سعدی دانست و گفت: در این برنامه عکاسان به‌صورت کارگاهی با حضور «پ . هدایت» یکی از عکاسان شناخته شده ایران در مجموعه سعدی حضور یافته و به عکاسی از این مجموعه باشکوه می‌پردازند که در ادامه عکس‌های منتخب در نمایشگاهی با عنوان «آرزوی دیدار» و همچنین متروگالری‌ها به نمایش درمی‌آید.
معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز گفت: در برنامه‌ای با عنوان «نسیم بوستان» نیز در ۵ فرهنگسرای منتخب با حداقل ۳ هزار مخاطب، جشن یادروز سعدی و آشنایی با آموزه‌ها و شخصیت این شاعر بزرگ و جهانی برگزار خواهد شد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: