کد خبر: 3805441
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴
گروه فرهنگی ــ استاندار فارس با یادآوری نقش قرآن در آثار شیخ اجل، پندهای سعدی را برگرفته از معارف قرآن و حدیث دانست و تأكید كرد كه این پندها همواره نقش زرین خاطر پندآموزان بوده است.

به گزارش ایكنا از فارس، عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس شب گذشته، اول اردیبهشت‌ماه در یادروز سعدی، شیخ اجل را سخن‌گوی زندگی توصیف كرد و گفت: سخن او از دل زندگی برمی‌خیزد و بر دل زندگانی می‌نشیند و این خود ویژگی بزرگ شعر سعدی است که بیش از هفتصد سال است که در ذهن و زبان ایرانیان جاری و ساری است.
وی با تصریح این نكته كه کلیات جلوه‌گاه نبوغ سعدی در سخنوری، اخلاق‌آموزی، دین‌ورزی و انسان‌دوستی است، افزود: آفرینش غزل‌های عاشقانه، روایات عارفانه، قصاید فاخر، مجالس حکیمانه، نصیحت‌الملوک خردمندانه و رباعیات و قطعات شاعرانه هر روز بر گستره سخن شیخ از کران تا به کران برقلمرو زبان فارسی افزود و با ترجمه آثارش به زبان‌های دیگر بزرگان ادب و اندیشه جهان را مسحور دیدگاه‌های نو اندیشانه و انسان‌گرایانه خود کرد و جایگاه ویژه‌ای در زبان و ادبیات ادب فارسی یافت.

تأثیر شعر و نثر سعدی در فرهنگ كنونی ما
رحیمی با اشاره به جایگاه سعدی در كلام بزرگان یادآور شد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند بی‌شک سعدی یکی از پایه‌های بنای استوار ادب پارسی و محصول شعر و نثر او تشکیل‌دهنده یکی از برازنده‌ترین اندام‌های پیکره شکوهمند فرهنگ کنونی ما است.
استاندار فارس پندهای سعدی را برگرفته از معارف قرآن و حدیث دانست و گفت: این پندهاهمواره نقش زرین خاطر پندآموزان و زبان فصیح و صریح سعدی رازگشای گنجینه‌های معانی برای دل‌های جوینده و مشتاق بوده است.
به گفته وی، امروز همانند همیشه عزیزترین هدیه اصحاب سخن و ارباب خرد را می‌توان در بدایع طیبات دیوان او و زیباترین گل‌های اندیشه بشری را در گلستان مصفای نظم و نثر اوجست و یافت.

حركتی برای پرورش انسان‌های آزاد و اخلاق‌مدار انجام دهیم
رحیمی با بیان اینکه امروزه بر ماست که در این بحبوحه طوفنده اندیشه‌ها با بهره‌مندی از اندیشه این بزرگان راه رستگاری خویش را بجوییم، گفت: باید در یک حرکت اجتماعی و فرهنگی متفکرانه برای نهادینه‌سازی آنچه که در یک جامعه منجر به پرورش انسان‌های آزاد و اخلاق‌مدار می‌شود، بپردازیم و ضمن پرداختن به جنبه انتقادی برخی از مسائل و پدیده‌های موجود و نقد آن‌ها، برخی مفاهیم والای انسانی را همچون عدالت‌ورزی صداقت و راستگویی نوع‌دوستی و اخلاص، بکوشیم جانب حقیقت را عزیز و گرامی شماریم و بی‌رنگ و ریای را بستاییم.
استاندار فارس این نكته را یادآور شد كه باید بر اساس آموزه‌های سعدی «این ملک از خردمندان جمال گیرد»، گفت: بنابر توصیه شیخ که «جز به خردمند و مفرما عمل» در انتخاب خویش‌بینا و آگاه باشیم و به خاطر بسپاریم که «به کارهای گران مرد کار دیده فرست».
وی به ابیاتی از سعدی در این زمینه اشاره کرد و گفت: همین روشن بینی سعدی است که در قطعه‌ای حکیمانه می‌سراید: علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد/ دریغ سود ندارد چو رفت کار از دست/ به روزگار سلامت سلاح جنگ بساز/ و گرنه سیل چو بگرفت سد نشاید ساخت.

سعدی؛ منادی صلح و مهرورزی
رحیمی با بیان اینکه سعدی منادی صلح و دوستی و محبت، انسان‌گرایی و مهرورزی است به همدلی و مهمان‌نوازی اهالی شیراز در حادثه دردناک سیل اخیر اشاره کرد و آن را نمادی از پیوند فرهنگ و همدلی دانست و گفت: ما از آموزه‌های دینی و ادبی خود آموخته و از همین رو کمپین سعدی در کنار مهرورزی‌های شیرازیان برای دلجویی از ساکنان کوه شیخ کاری شایسته و بایسته بود.
استاندار فارس با تصریح این نكته كه سعدی در آثارش در اندیشه پی‌ریزی نگرشی نو در عصر خویش است، گفت: این نگرش از خوش‌بینی نسبت به توانایی‌های بشر برای حل مشکلات جمعی و فردی آلام و رنج بشری و غنی ساختن زندگی اجتماعی برخوردار است و توانایی انسان‌ها را در به دست آوردن دانش درباره جهان اجتماعی و نیز شیوه بهره‌جویی از آن به گونه‌ای سودمند افزایش می‌دهد.
وی اضافه كرد: در این فرهنگ انسان‌ها می‌کوشند تا در برابر عوامل حاکم بیرونی استقلال فردی و هویت ملی خویش را حفظ گممد و میراث تاریخی خود را از گزند دور بدارند و سعدی نیز در این میان به تقویت و ترویج این اندیشه می‌پردازد و با یادآوری ارزش‌های انسانی آن را به این مسیر سوق می‌دهد‌ و بدین سان است که سعدی شاعر ملی و میراث معنوی ایرانیان می‌شود.

اهمیت گسترش مجموعه سعدیه
رحیمی در ادامه سخنان خود گسترش مجموعه سعدیه و ترویج اندیشه‌های سعدی را ادای دینی کوچک به ساحت این مرد بزرگ دانست که فرهنگ ایران اسلامی به او مدیون است و اظهار کرد: ما وامدار اندیشمندی‌ها و افتخاراتی سترگیم که بی شک در نخستین گام درک آن را بر خود فرض می‌دانیم و این امر جز با تلاش و پژوهش عالمانه و پیوسته صورت نخواهد پذیرفت و از آن پس در دومین گام خویش، اندیشه به کار بستن آن در دل و ذهن می پرورانیم باشد تا بدین طریق دین خویش را به اندیشمندان یگانه خود ادا كنم.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: