کد خبر: 3804245
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
گروه اجتماعی ــ فرمانده سپاه فجر فارس با یادآوری وقایع سیل در نقاط مختلف کشورمان گفت: بخشی از مسئولان ما از جنس روز حادثه نیستند.

به گزارش ایكنا از فارس، به نقل از روابط عمومی آستان مقدس احمدی و محمدی(ع)، سردار سرتیپ دوم پاسدار سیّد هاشم غیاثی، فرمانده سپاه فجر فارس عصر دیروز، 26 فروردین‌ماه در دیدار با تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) با اشاره به خدمت‌رسانی سپاه در مناطق سیل‌زده گفت: در استان جدای از ماموریت‌های جاری که در سلسله مراتب تعریف می‌شود و باید انجام دهیم، طبیعتاً هر آنچه که اتفاق می‌افتد احساس می‌کنیم که وظیفه و تکلیف داریم که در خدمت مردم باشیم تا آلام آن‌ها کمتر شود و ما هم بتوانیم به سهم خودمان کاری انجام دهیم.
وی تاکید کرد: طبیعتا محدودیت‌هایی در بعضی حوادث غیرمترقبه وجود دارد مثل سیل و زلزله و از این دست که عمق حادثه واقعاً عجیب بود، اینکه غافلگیری اتفاق افتاد، اینکه انسجام بین دستگاه‌ها نبود، ولی برکاتی هم داشت، مقام معظم رهبری فرمودند این باران الهی که نازل می‌شود تماما برکت است و اگر خسارتی باشد به خاطر انسان‌هاست که نمی‌توانند تدبیر لازم و هوشمندانه را به موقع انجام دهند زیرا در حادثه سیل آب مسیر خود را طی می‌کند ولی اگر دست‌اندازی بشر در مسدود کردن رودخانه‌ها یا موضوعات دیگر نباشد قطعاً مایه برکت است.
غیاثی با بیان اینکه ما با عنایت خداوند و با وجود خسرانی که بود توانستیم این مرحله را بگذرانیم، گفت: به یاری خدا اگر این ترسالی اتفاق بیفتد باعث برکت برای کشور خواهد بود اما متاسفانه آن انسجام در بین دستگاه‌ها کمتر بود، ساماندهی امکانات و تجهیزات در حد متعارف خود نبود و پیش‌بینی‌ها را علی‌رغم هشدارهایی که بود می‌شد بهتر انجام داد.
وی با تصریح اینكه بخشی از مسئولان ما از جنس روز حادثه نیستند، گفت: اینها مسائلی است که اگر ما بر اساس این تجربه تلخ درس بگیریم و در آینده این‌ها را به شکلی تعریف کنیم و پای کار بیاوریم که خدای نکرده اگر اتفاق مشابهی افتاد این خسارت‌ها را ندهیم خوب است.
فرمانده سپاه فجر استان فارس با اشاره به اینکه عمق حادثه در خوزستان و به ویژه لرستان و در گلستان بود، به تشریحی از وضعیت امدادرسانی‌های سپاه در این سه استان پرداخت و گفت: ما در دو استان لرستان و خوزستان بیشتر درگیر بودیم؛ برای استان اول اقلام خوبی از شهرستان‌ها جمع‌آوری شد و برای گلستان فرستادیم در این دو استان اقتضائاتش هم متمایز بود مثلاً در لرستان جدای از آبگرفتگی آن خاک‌های نرمی که از ارتفاعات آمد و در خانه‌ها رفت و بعضی از خانه ها تا سقف مملو از شل و گل بودند.
غیاثی ادامه داد: در خوزستان بیشتر آبگرفتگی بود و اینکه آبی که از خود سد کرخه و دز بالغ بر یک میلیون متر مکعب آب خروجی داشت و تبدیل به آب‌های سرگردان شده بود ولی خدا را شکر اتفاقاتی افتاد که حداقل آن خطر اصلی که احساس می‌شد برطرف شد و الان دنبال مهار هستند که کانال سلمان که به مرز می‌رود و هورالعظیم بخش بین ما و عراق که الان به توافقاتی رسیدند و آب به عراق می‌رود.
وی با تاکید بر اینکه استقرار سردار سلامی آنجا خیلی موثر بود، گفت: ما هر شب آخرین اقدامات را گزارش می‌کردیم. بخشی از دولتی‌ها کار می‌کردند و یک بخشی هم صرفاً موضوعات را گزارش می‌دادند ولی از جمله برکات، حضور عزیزان روحانی بود و به گفته عمادی نماینده ولی فقیه در استان لرستان ۳۸۰۰ روحانی در این مدت وارد لرستان شدند و حوزه‌های علمیه خود لرستان هم بوده است و سردار بوعلی هم تاکید کردند که به اندازه بسیجی، روحانی داشتیم که با لباس بسیجی و عمامه در بین مردم حضور داشتند و این عزیزان ضمن اینکه همپای بسیجیان تخلیه منازل را انجام می‌دادند به امورات خودشان هم می‌پرداختند.
فرمانده سپاه فجر فارس گفت: در شیراز هم بعد از آن اتفاق منطقه سعدی که محوربندی شد و نیروها پای کار بودند یکسری تعهداتی مانده که عمدتاً از ناحیه دولت است و باید پیگیری و مطالبه و توجه شود و ما در همین منطقه هم در ایام جشن‌ها برنامه‌ریزی کردیم به ویژه برای بچه‌ها به دلیل اینکه از نظر روانی آمادگی بیشتری نسبت به گذشته پیدا کنند و برنامه جشن و موضوعات دیگر همكاران ما در قرارگاه شهید اسکندری پیش‌بینی کرده‌اند.
غیاثی در پایان گفت: امیدواریم ما از این اتفاقاتی که افتاد درس بگیریم آنچه که خلاء داریم بتوانیم پوشش بدهیم و همواره آماده باشیم که اگر اتفاقات بعدی افتاد بتوانیم هم پیشگیری کنیم و هم اگر نیاز به مقابله بود یک مقابله اساسی صورت پذیرد تا دیگر مردم و جامعه ما در چنین چالشی نیفتند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: