کد خبر: 3794332
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۲
گروه سیاست و اقتصاد ــ نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با اشاره به مشکلات کنونی جامعه، زیاد گفتن پیرامون این ضعف‌ها را کارساز ندانست و افزود: علی‌رغم وجود تمام مشکلات و کاستی‌ها، سیاه‌نمایی وضعیت فعلی کشور قابل قبول نیست.

به گزارش ایکنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس امروز، 10 اسفندماه در خطبه‌های نماز جمعه شیراز، با تصریح اینکه همه متوجه ضعف‌های ملموسی در مدیریت بخش‌های مختلف هستند، زیاد گفتن پیرامون این ضعف‌ها را کارساز ندانست و لزوم رفع این نقاط ضعف را مورد تاکید قرار داد.

لزوم رفع مشکلات معیشتی مردم در ایام شب عید
آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه نباید تمام مشکلات را به جنبه خارجی آن وابسته دانست، رفع مشکلات معیشتی مردم در ایام شب عید را ضرورت برشمرد و گفت: عدم وجود تحرک لازم در برخی مدیران مرتبط، باعث ناراحتی مردم است.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه مدیری که حرکتی انجام نمی‌دهد در واقع خودش را تحریم کرده است، گفت: مدیر توانمند باید توان خود را در زمانی که جامعه با مسئله‌ای مواجه شده و گیر افتاده است، نشان دهد.

حل مشکلات را تنها در پیوستن اف ای تی اف ندانیم
وی با بیان اینکه حل مشکلات را نباید تنها در پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف و دیگر موضوعات مطرح دنبال کرد، گفت: ما باید درون خود را تغییر دهیم، مشکل در بعضی کسانی است که نگاهشان به بیرون است و مثل گداها به مستکبران نگاه می‌کنند اما خودشان حرکتی نمی‌کنند.
آیت‌الله دژکام همچنین نسبت به تعطیلی برخی مراکز توحیدی و لزوم همراهی مدیران برای ممانعت از این امر تاکید کرد و گفت: ما با وجود بیان گلایه‌ها، اما حتی از همان کسانی که از آنان گلایه‌ داریم هم حمایت می‌کنیم، زیرا وحدت در جامعه نباید لطمه بخورد، دشمن منتظر است که ما چند تکه شویم و به هر تکه حمله کند.
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس همچنین با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، تأکید کرد که در قیاس وضعیت کنونی کشور در بخش‌های مختلف عدالت اجتماعی، اقتصادی و توسعه متوازن، شاهد پیشرفت‌ها و دستاوردهای چشمگیری هستیم اما هنوز با آرمان‌های مدنظر مقام عظمای ولایت فاصله زیادی وجود دارد.

سیاه‌نمایی وضعیت فعلی کشور نباید انجام شود
وی با تأکید بر اینکه علی‌رغم وجود تمام مشکلات و کاستی‌ها، سیاه‌نمایی وضعیت فعلی کشور نباید انجام شود، افزود: برخی ناخواسته همان حرف دشمن را تکرار می‌کنند و بعضی هم با انگیزه سیاسی به بیان این موضوع می‌پردازند.
امام جمعه شیراز گفت: هر جریان سیاسی، هم انسان‌هایی که برای موقعیت کار می‌کنند هم کسانی که برای خدا کار انجام می‌دهند را درون خود دارد؛ همه باید متوجه باشیم که بی‌انصافی نسبت به طرف مقابل، گناه بزرگی محسوب می‌شود؛ حفظ نظام واجب است و همه باید متوجه این موضوع باشند.
آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه رویکرد انقلاب از ابتدا و طی چهاردهه گذشته، تامین عدالت بوده است، گفت: اگر در قضیه توزیع عادلانه ثروت توجه کنید، امروز وضعیت ما نسبت به دوران پیش از انقلاب بسیار تفاوت کرده و به سمت عدالت رفته‌ایم، گرچه همه می‌دانیم که خیلی کارهای عقب مانده وجود دارد.

بخشی از مشکلات به دلیل نبود نظریه عدالت اجتماعی است
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس بخشی از مشکلات را به نبود نظریه عدالت اجتماعی منتسب دانست و بر لزوم متوجه شدن کسانی که در این زمینه فعالیت دارند تاکید کرد.
وی همچنین با تصریح اینکه در زمینه توسعه متوازن نیز اقدامات زیادی انام شده است، به توسعه زیرساخت‌ها در دورترین نقاط روستایی اشاره کرد و گفت: وضع قبل از انقلاب را خیلی‌ها به خاطر داریم، بسیاری از شهرهای مهم استان فارس به مرکز این استان راه مناسب نداشتند.
آیت‌الله دژکام در عین‌حال از مجموعه مدیران، برنامه‌ریزان، معاونت برنامه‌ریزی استانداری و ... خواست که در بحث آمایش سرزمین، آمایش آموزش عالی و پزشکی و دیگر ابعاد، نگاهشان به ایجاد عدالت در جامعه قوی باشد و تاکید کرد که ائمه جمعه نیز با همکاری شورای هماهنگی ائمه جمعه، اقداماتی را در دستور کار دارند.

بخشی از تأمین عدالت، مبارزه با فساد است
وی در ادامه به موضوع فساد مدنظر مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت و با تأکید بر اینکه گوشه‌ای از تامین عدالت، مبارزه با فساد است، گفت: بر اساس آمارهای مطرح شده در گزارش‌های محرمانه، تنها 2 تا 3 درصد نیروهای مجموعه‌ اداری و کارمندان، دچار فساد هستند.
امام جمعه شیراز در عین‌حال بر تاثیرات روحی و روانی وقوع فساد اداری و مشکلات آن در جامعه اشاره و تاکید کرد که نمود و تاثیر خطای همین 2 تا 3 درصد کارمند و نیروی اداری فاسد، در جامعه زیاد است.
آیت‌الله دژکام با اشاره به آیه 25 سوره‌ مبارک حدید، تاکید خداوند بر نقش مردم در تحقق عدالت را متذکر شد و گفت: این آیه می‌فرماید که مردم باید به دنبال عدالت بروند، این همه اقشار را شامل می‌شود؛ نمی‌توان گفت یک گروه انجام دهند و دیگران خیر.

هر کس به اندازه توان خود به بحث تأمین عدالت ورود کند
وی با تصریح اینکه برای تامین عدالت در تمام بخش‌ها عوامل مختلفی تاثیرگذار است، لزوم همراهی همه اقشار را مورد تاکید قرار داد و گفت: هر کس به اندازه توان و جایگاهی که دارد باید در موضوع ورود داشته باشد.
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس، یکی از مسائل مهم در تامین قسط را خودسازی فردی بیان کرد و گفت: تا فرد عادل نباشد نباید انتظار رفتاری عادلانه را از او داشت.

بحث عدالت را در نظام تربیتی با دقت دنبال کنیم
آیت‌الله دژکام ادامه داد: این مسئله می‌طلبد که در نظام تربیتی موضوع را با دقت دنبال کنیم؛ البته عموما زحمت می‌کشند اما بحث این است که اقدامات ما به سمت تربیت آدم عادل هست، آیا کسی که 12 سال درس خوانده، در زمان ورود به محیط کار، عادلانه رفتار می‌کند.

عادل‌پروری؛ وظیفه مراکز تربیتی و آموزشی
امام جمعه شیراز با تاکید براینکه نظام تربیتی باید انسان‌ها را متناسب با نیاز جامعه تربیت کند، گفت: در این مسیر آموزش و پرورش و بسیج باید نقشی جدی ایفا کنند. باید مدیران این بخش‌ها از مجموعه‌های زیر دست بخواهند؛ خودسازی و عادل پروری کار مراکز تربیتی و آموزشی است.
آیت‌الله دژکام همچنین به نقش امر به معروف و نهی از منکر پرداخت و گفت: بر اساس آمارها 97 تا 98 درصد نیروی موجود ساختار اداری خوب است، ‌اما خوب بی تفاوت اجازه می‌دهد همان 2 تا 3 درصد هر کاری می‌خواهد انجام دهد.
وی یادآور شد: هیچ کس برای جلوگیری از فساد از کارشناسان داخل ادارات قوی‌تر نیست، چون این افراد کوچکترین خطا را متوجه می‌شوند؛ در این میان امر به معروف و نهی از منکر باید میدان‌داری کند.

همه در مبارزه با فساد وظیفه قانونی و شرعی دارند
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با یادآوری اینکه بخش‌های ستاد و اجرایی امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در این موضوع اقداماتی را در حال اجرا دارد، گفت: همه در قبال مبارزه با فساد وظیفه قانونی و شرعی دارند و البته باید از سوی دستگاه‌های ذیربط نیز حمایت و پشتیبانی شوند.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه اگر عدالت می‌خواهیم باید همه مردم به موضوع ورود کنند، چهار بخش خودسازی، امر به معروف و نهی از منکر، دقت در انتخاب و مسئولیت قوای سه گانه را در ایجاد و استمرار عدالت تاثیرگذار دانست.
وی در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع مداحان پیرامون سبک زندگی و مسئله خانواده، این موضوع را از مسائل اساسی دانست و گفت: همان گونه که معظم له فرمودند در دنیا 2 جبهه وجود دارد یکی اسلام و انقلاب اسلامی با فرهنگ خودش و تمدنی که با تمسک به قرآن و اهل بیت(ع) ایجاد خواهد کرد و یک طرف جبهه استکبار.
امام جمعه شیراز گفت: جبهه استکبار به دنبال از هم پاشیدن بنیان خانواده تلاش می‌کند؛ آنان در طول دوره قدرت استکباری خود تلاش کردند که به جای شکل‌گیری خانواده برمحور حیا، عفت، محبت، وجدان و غیرت و اخلاقیات ارزشمند، بنیان بر پایه بی‌عفتی، بی‌حجابی، بی‌حیایی، ازدواج سفید، ازدواج چند در چند و .. شکل بگیرد.
وی با تصریح اینکه این موضوع تنها راهی است که امکان دارد جوانان انقلابی از مسیر اصلی انقلاب منحرف شوند، گفت: اگر جوانی مبتلا شد دیگر نمی‌تواند ادامه بدهد؛ بنابراین در این مسیر باید تلاش‌های خیلی گسترده انجام دهیم.

فرهنگ‌سازی؛ مهم‌ترین وجه ترویج ازدواج آسان
آیت‌الله دژکام، یکی از راه‌های مقابله با تلاش دشمن در فروپاشی بنیان خانواده و ترویج بی‌بند و باری را فراهم کردن زمینه ازدواج آسان جوانان دانست و خواستار توجه تمام افراد جامعه به این موضوع شد و فرهنگ‌سازی را مهم‌ترین وجه ترویج ازدواج آسان برشمرد.
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس تاکید کرد: همه برای اینکه جوانان در سنین پائین‌تر ازدواج کنند باید همکاری داشته باشند، باید بدانیم که بالا رفتن سن ازدواج جوانان مخاطرات بی‌شماری را برای جامعه در پی دارد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: