کد خبر: 3783856
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱
گروه اجتماعی ـ مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس از ثبت‌نام ۱۱ هزار خادم‌یار رضوی تاکنون در این استان خبر داد.

به گزارش ایكنا از فارس، جابر مهدیار، مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس امروز، 3 بهمن‌ماه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز به تشریح اقدامات این نمایندگی پرداخت و گفت: با ابلاغ مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر اینكه مسیر كار حرم را در خارج از حرم ادامه دهید و نیازی نیست تنها این كارها در مشهد باشد بلكه در كشور و حتی خارج از مرزها فرصت خدمت خادمان حرم رضوی فراهم شود، نمایندگی آستان قدس رضوی در نقاط مختلف كشور از جمله فارس راه‌اندازی شد.
وی افزود: به‌منظور اجرایی كردن منشور ابلاغی مقام معظم رهبری، دفتر آستان قدس رضوی در شهریورماه سال 95 در استان فارس راه‌اندازی شد كه در گام نخست شورای مركزی و رابطان در شهرستان‌های استان را مشخص كردیم و سپس مسئولان كانون‌های رضوی در بخش‌های مختلف استان مشغول به كار شدند.

ثبت‌نام 11 هزار خادم رضوی
مهدیار از ثبت‌نام 11 هزار خادم‌یار رضوی در سامانه مربوط به آن از استان فارس خبر داد و گفت: این رقم مرتب در حال افزایش است و علاقه‌مندان برای خادمی امام رضا(ع) می‌توانند به این سامانه مراجعه كرده و ثبت‌نام كنند.
مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس با یادآوری اینكه خادمیاران رضوی برای خدمت به حرم امام رضا(ع) اعزام خواهند شد، گفت: ساز و كار گزینش این 11 هزار نفر اعم از استعلامات، مصاحبه و آموزش‌ها انجام شده است.
وی با بیان اینكه خادمیان 3 كار مشخص را انجام می‌دهند، گفت:‌ نخست رسیدگی به وضع محرومان و نیازمندان از سوی امام رضا(ع) است؛ دوم توسعه فرهنگ رضوی در استان و سوم حضور در حرم امام رضا(ع) به‌عنوان خادم كه هم زنان و هم مردان می‌توانند در این بخش فعالیت كنند.
مهدیار، اقدامات انجام شده این نمایندگی از زمان تأسیس تاكنون را برای رفع محرومیت‌ها، 12 میلیارد تومان اعلام كرد و گفت: این خادمات شامل اهدای كارت‌های نقدی، كمك به بیماران، دانشجویان، دانش‌آموزان، طلاب و ایتام نیازمندان بوده است.

توزیع 13 هزار بسته لوازم‌التحریر میان دانش‌آموزان نیازمند
مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس همچنین از توزیع 5 هزار بسته تغذیه خشك از سوی حرم رضوی‌، 13 هزار بسته لوازم‌التحریر، 235 مورد جهیزیه، گوشت 200 رأس گوسفند، اهدای كارت‌های نقدی، میان نیازمندان این استان خبر داد و گفت: طی این مدت یك هزار و 200 نفر روز خدمت در حرم امام رضا(ع) توسط خادمیان استان فارس انجام دادیم.

50 هزار زائر بار اولی اعزام شدند
وی اظهار كرد: علاوه بر این‌ها یكی از كارهای نمایندگی‌های آستان قدس رضوی شناسایی و اعزام افراد بالای 40 سال است كه تاكنون به زیارت امام رضا(ع) مشرف نشده‌اند كه در این راستا 50 هزار نفر زائر اولی را به حرم رضوی اعزام كردیم.
مهدیار، یكی دیگر از اقدامات این نمایندگی را راه‌اندازی مهدالرضا عنوان كرد و گفت: تاكنون 102 كلاس مهدالرضا برای كودكان پیش‌دبستان در سطح استان فارس تشكیل شده است كه در آن‌ها معارف قرآنی به كودكان آموزش داده می‌شود.
مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس ادامه داد:‌ یك هزار و 400 نفر از كودكان پیش‌دبستانی در این مراكز طی سال تحصیلی جاری در حال تحصیل علوم قرآنی هستند كه بنا داریم این تعداد را به 8 هزار نفر افزایش دهیم.
وی اضافه كرد: در این راستا نیز دوره‌های تربیت مربی علوم قرآن را برای مهدالرضاها برگزار كردیم كه آموزش یك هزار و 600 نفر را در برنامه داریم و تاكنون آموزش 270 نفر را انجام داده و تا پایان سال 500 نفر را آموزش خواهیم داد و مابقی را در سال 98 تكمیل خواهیم كرد.

ایجاد اشتغال برای روستاییان
مهدیار، یكی از مهم‌ترین اقدامات این نمایندگی را ایجاد مشاغل برای روستاییان و نیازمندان به‌منظور جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرها اعلام كرد و گفت: در این راستا 8 هزار شغل را برای 3 مرحله كاری پیش‌بینی كردیم كه تاكنون قریب 400 شغل ایجاد شده است.
مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس با یادآوری اینكه این كار با همكاری بسیج سازندگی و بسیج دانشجویی انجام می‌شود، گفت: در سال 98 پیش‌بینی ایجاد اشتغال برای 750 نفر دیگر را كرده‌ایم.
وی با بیان اینكه در زمان زلزله كرمانشاه، یك هزار چادر به این مناطق زلزله‌زده اعزام كردیم، گفت: بسته‌های تبركی حرم رضوی را میان 20 هزار دانش‌آموز در سطح مدارس استان توزیع كردیم.

برپایی كرسی‌های تلاوت
مهدیار، برگزاری نمایشگاه‌های قرآنی با تابلوهای استاد نعمتی، برپایی كرسی تلاوت با حضور قاریان بین‌المللی و كشوری به‌صورت متناوب، فعال كردن كانون ورزشی، كانون علمی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و غیره را از دیگر فعالیت‌های این نمایندگی عنوان كرد و گفت: چندی پیش سمیرا ارم، قهرمان پارالمپیك دنیا مدال‌های خود را موزه حرم رضوی اهدا كرد.
مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس اظهار كرد: در كانون علمی ما نیز تحقیقی پیرامون حركت امام رضا(ع) از خوزستان به فارس و فارس به مشهد آغاز كردیم تا بتوانیم یادمان‌هایی را در این مسیر احداث كنیم.
وی تأكید كرد: بیشترین مسئله‌ای كه برای تأمین مشاغل به دنبال آن هستیم، ایجاد كارگاه‌های تولیدی پیوسته از تولید تا مصرف است تا هم تولید هم بسته‌بندی و هم مصرف برای نیازمندان ایجاد شود.

مرمت منازل محرومان
مهدیار اظهار كرد: رفع محرومیت‌های روستاهای هدف در حوزه عمرانی شامل بهسازی و تعمیر مدارس، مساجد، حسینیه‌ها، تعمیر منازل مسكونی نیازمندان، رفع مشكل زیست محیطی نیازمندان با كمك 80 گروه جهادی از دیگر اقدامات طی این مدت بوده است.
مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس یادآور شد: خانواده‌هایی كه كودكان آن‌ها در مهدالرضا مشغول آموزش می‌شوند، تحت پوشش برنامه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی قرار می‌گیرند كه به آن‌ها مشاوره‌های خانواده ارائه می‌دهیم.
وی ادامه داد: در این راستا 230 نفر از اساتید مجرب حوزه‌های علمیه خواهران برای ارائه مشاوره به خانواده‌ها در سطح استان فارس در نظر گرفته شده است.
مهدیار، تلاش برای سهولت در ازدواج جوانان، واسطه‌گری ازدواج و كاهش نرخ طلاق را از جمله اقدامات این مراكز مشاوره دانست و گفت: یكی دیگر از اقدامات ما سركشی و تفقد بیماران در بیمارستان‌هاست است كه این برنامه را به‌صورت دائمی انجام می‌دهیم.
مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس یادآور شد: همچنین به دلیل اهمیت توجه به خانواده شهدا، كانونی برای آنان ذیل این نمایندگی راه‌اندازی شده است كه در جهت رفع مشكلات خانوادگی آنان گام برمی‌دارد.

چگونه به آستان قدس رضوی كمك كنیم
وی در ادامه با یادآوری این نكته كه تمام هزینه‌های این نمایندگی همگی از محل نذورات مردمی است، گفت: عاشقان خاندان عصمت و طهارت(ع) می‌توانند نذورات خود را به شماره حساب 6104337670572070 بانك ملت به حساب نمایندگی آستان قدس رضوی واریز كنند.
مهدیار با بیان اینكه در استان فارس اماكن وقفی امام رضا(ع) كم داریم، گفت: در این راستا ساز و كاری ایجاد كردیم تا كسانی كه تمایل به ایجاد وقف برای امام رضا(ع) دارند، از طریق دفتر آستان قدس رضوی نسبت به این كار اقدام كنند.
مدیر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس ادامه داد: اخیراً نیز استاد نعمتی، استاد خوشنویسی مشهور استان فارس 14 تابلو بزرگ نفیس را به ارزش یك میلیارد تومان به موزه آستان قدس رضوی اهدا كرد.
وی در پایان دستگاه‌های همكار این نمایشگاه را كمیته امداد، بسیج، دانشكده علوم قرآنی شیراز، ادارات كل تبلیغات اسلامی، آموزش و پرورش و بهزیستی اعلام كرد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: