کد خبر: 3734937
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱
گروه اجتماعی ـ در كتاب «آثار نماز» مباحث مختلفی پیرامون تأثیر این فریضه الهی در ساحت‌های مختلف زندگی انسان آمده است كه در این مبحث نگاهی گذرا به آن داریم.

به گزارش ایكنا از فارس، كتاب «آثار نماز» یكی از كتاب‌های چاپ شده توسط ستاد اقامه نماز فارس است كه در آن مباحث مختلفی پیرامون تأثیر این فریضه الهی در ساحت‌های مختلف زندگی انسان آمده است.
در این كتاب آمده است كه آثار فردی نماز شامل بخش‌های زیر است:
آثار شناخت اندیشه‌ای، آثار عبادی(معنوی)، آثار عاطفی (روانی)، آثار اخلاقی (روانی) و آثار زیستی
نماز که استوانه دین و معیار پذیرش عبادت و اعمال مذهبی است، اگر نماز با رعایت شرایط انجام شود؛ آثار و برکات فراوانی در سطوح مختلف زندگی اجتماعی هر فردی دارد.
منظور از نقش شناختی- اندیشه‌ای، بیان آثار معرفتی آن و تبیین جایگاه ویژه آن در معرفت بخشی و ارتقای ظرفیت‌های ادراکی و بینشی است. جنبه‌های شناختی زندگی انسان به باورها و اندیشه‌ها و دانش‌های انسان باز می‌گردد. آثار شناختی- اندیشه‌ای شامل بخش‌های زیر است:
الف) آثار اعتقادی: منظور از نقش اعتقادی نماز بیان تأثیراتی است که نماز بر باورها و بینش اعتقادی نمازگزار می‌گذارد. در روایتی از نبی اکرم(ص) آمده است که نماز، سرچشمه هدایت و معرفت معرفی شده است. کلمه هدایت به دو معنا به کار می‌رود، الف) راهنمایی، ب) راهبری و رساندن به مقصد؛ که نماز هر دو معنی را در بر دارد. نماز راهنما است یعنی می‌تواند هدایتگر انسان و ارائه دهنده راه سعادت به فرد نمازگزار باشد.
ب) تصحیح و تقویت اعتقادات: نقش نماز در تربیت اعتقادی به تصحیح اعتقادات منحصر نمی‌شود بلکه نماز علاوه بر تصحیح در تثبیت و تقویت اعتقادات و عمق افزایی به تصدیق قلبی انسان نیز نقش کلیدی ایفا می‌کند. نماز ایمان را افزایش می‌دهد و هر اندازه نمازگزار، در مسیر پیش رود انوار معرفت الهی در قلب او بیشتر می‌شود.
عبادات به‌صورت کلی و نماز به‌صورت خاص فهم یا علم را به باور تبدیل می‌کند و اگر استمرار یابد انسان را به یقین می‌رساند که آیه 98 و 99 سوره حجر به همین موضوع اشاره دارد. بنابراین نماز در شکل‌گیری باورهای مذهبی و یقین معرفتی و همچنین تحکیم نظام معنایی دینی و توحیدی نقش مهمی دارد. انسان‌ها غالباً در عمل، تابع باورهای خود هستند نه تابع دانش یا فهم خود، به همین دلیل بسیاری از آموزه‌ها و دستورالعمل‌هایی را که می‌دانیم و به ارزش آن اعتراف داریم، عمل نمی‌کنیم.
این کتاب در 200 صفحه توسط ستاد اقامه نماز به قلم دکتر ابوالفضل ساجدی چاپ و منتشر شده است و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق سایت ستاد اقامه نماز و یا مراجعه حضوری به دفاتر ستاد، آن را تهیه کنند.
یادآور می‌شود، عباس زارعی، یكی از یاوران نماز با همكاری ستاد اقامه نماز فارس مطالب كتاب مذكور را گردآوری كرده است.
انتهای پيام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: