کد خبر: 3729956
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۰
گروه فرهنگی ـ مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در تشریح برنامه‌های ایام دهه كرامت از راه‌اندازی كاروان حضرت شاهچراغ(ع) در این ایام خبر داد.

کاروان حضرت شاهچراغ(ع) به راه می‌افتد/ معرفی برگزیدگان جشنواره شعر اقوام رضوی

به گزارش ایكنا از فارس، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، صابر سهرابی با ارائه گزارشی از برنامه‌های فرهنگی و هنری با رویکرد دهه کرامت گفت: بزرگداشت دهه کرامت با هدف ایجاد نشاط و فضای شادی اسلامی ارائه می‌شود، شورای هماهنگی دهه کرامت با حضور اکثریت اعضا در استانداری فارس تشکیل شده و در این جلسه مهم‌ترین موضوعی که مطرح شد تشکیل کمیته‌های ٨ گانه بود.
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان با بیان اینکه عناوین این کمیته مصوب و ابلاغ شد، از کمیته‌های تشکیل شده نام برد و گفت: کمیته ارتباطات و اطلاع‌رسانی، کمیته اصناف، کمیته هماهنگی تبلیغات در مراکز فرهنگی مذهبی، کمیته بانوان و خانواده، کمیته فرهنگی و هنری، کمیته فضاسازی و تزئینات شهری، کمیته کودک و نوجوان و کمیته خدمات اجتماعی مواردی است که با مشخص شدن ترکیب اعضا، مسئول و وظایف و مأموریت‌ها کار خود را دنبال خواهند کرد.
دبیر شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت استان فارس با تصریح اینکه برنامه‌های دهه کرامت از ٢٤ تیرماه جاری آغاز می‌شوند، افزود: برنامه‌های بزرگداشت این ایام با محوریت ایجاد نشاط اسلامی و رویکرد فرهنگی و هنری برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه برنامه‌ها بر اساس ٢ محور تعریف شده است، گفت: برنامه‌های دهه کرامت با ورود کاروان به‌طور نمادین به مناسبت بزرگداشت حضرت احمدبن موسی، شاهچراغ(ع) به شیراز آغاز می‌شود و در ادامه شامگاه ٢٩ تیرماه جاری این کاروان وارد صحن مطهر احمدی و محمدی(ع) می‌شود و به اجرای برنامه‌های هنری، مذهبی می‌پردازد.
سهرابی در پایان از برگزاری جشنواره شعر اقوام رضوی خبر داد و افزود: این برنامه از جمله رویدادهای ویژه دهه کرامت است که توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس سازماندهی می‌شود.
علیرضا حیدرپور، هنرمند آئینی پیشکسوت استان فارس که مدت ١٠ سال است كاروان احمدبن موسی(ع) را راه‌اندازی می‌کند، نیز در این باره گفت: این برنامه عصر روز پنج‌شنبه، ٢٨ تیرماه از مقابل ساختمان شماره ٢ اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس واقع در کوی زهرا(س) آغاز می‌شود و به سمت حرم احمدبن‌موسی(ع) ادامه دارد.
وی با بیان اینکه بیش از ١٠٠ نفر از هنرمندان در این حرکت سهیم هستند، گفت: این کاروان متشکل از حضرت احمدبن‌موسی(ع) و همراهانش و تعدادی از سپاهیان قتلغ هستند که با لباس پوشیدن هنرمندان و انجام برهه‌ای از آن حرکت بخشی از تاریخ به این وسیله بازسازی می‌شود.
هنرمند آئینی استان فارس با اشاره به برنامه‌هایی که در مسیر اجرا می‌شود، افزود: تلاوت قرآن، نقل‌پاشی بانوان شیرازی بر سر کاروان، استقبال مردم با گل از این کاروان و نواختن نقاره بخشی از برنامه‌ کاروان نمادین است.
حیدرپور با اشاره به اینکه حرکت این کاروان به حرم ختم می‌شود، بیان کرد: با مسئولان حرم نیز هماهنگ شده که ورود این کاروان به حرم با استقبال خادمان آستان مقدس همراه باشد که صحنه بسیار زیبایی را به تصویر می‌کشد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: